niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Po co tyle GBL?

Po co tyle GBL?

Po co tyle GBL?
Data publikacji: 2016-03-15 07:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:56
Wywietleń: 1735 123486

Dwaj mężczyźni, zatrzymani w Szczecinie podczas prowadzonej przez celników ogólnopolskiej akcji zwalczania przestępczości narkotykowej, w tym nielegalnego obrotu substancjami psychotropowymi, są na wolności. Prokuratura Regionalna w Gdańsku nie przedstawiła im zarzutów. Śledczy ustalają, jakie miało być przeznaczenie zajętych przez funkcjonariuszy, m.in. w dwóch miejscach w Zachodniopomorskiem, niemal 15 ton substancji GBL (Gamma-butyrolkaton).

W miniony piątek funkcjonariusze Izb Celnych w Szczecinie, Opolu, Gdyni, Poznaniu i Warszawie przed południem wkroczyli do miejsc, w których może się odbywać magazynowanie i dystrybucja substancji GBL, służącej m.in. do produkcji „pigułki gwałtu”. Dokonanie przeszukań zleciła im Prokuratura Regionalna w Gdańsku, która kontynuuje śledztwo wszczęte w lutym przez tamtejszą Prokuraturę Apelacyjną po przechwyceniu przywiezionych z zagranicy 15 ton GBL. Okazuje się, że zatrzymani w piątek w Szczecinie (w innych miastach zatrzymań nie było) mężczyźni są na wolności.

- Postępowanie prowadzone jest w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów, nikogo nie aresztowano - informuje prokurator Mariusz Marciniak, p.o. rzecznika PR w Gdańsku. - Czynności śledztwa zmierzają do bezsprzecznego ustalenia, jakie było finalne przeznaczenie zabezpieczonych substancji. Pozostający w zainteresowaniu śledztwa gamma-butyrolkaton (GBL), nie został umieszczony wprost w wykazie środków i substancji zabronionych. Jednak, zdaniem biegłych, jest estrem kwasu 4-hydroksybutanowego (GHB). Ten zaś i jego estry zostały zaklasyfikowane w grupie II-P wykazu – załącznika do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jako substancje psychotropowe.

Sprawa ustalenia przeznaczenia zajętej przez celników substancji ma kluczowe znaczenie, bo - jak pisaliśmy w poniedziałkowym „Kurierze” - ma ona wielorakie zastosowanie. Jest używana m.in. jako rozpuszczalnik, wywabiacz plam i środek do czyszczenia metalu. A przy tym może też być stosowana, jako prekursor do produkcji GHB - „pigułki gwałtu”. Gamma-butyrolakton (GBL) w wielu krajach jest nielegalny lub znajduje się pod kontrolą.

(mag)

Fot. arch. IC

 

Komentarze

ludzik
Wiedza panowie jeszcze raz wiedza
2016-03-15 10:29:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie