czwartek, 22 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Po co tyle GBL?

Po co tyle GBL?

Po co tyle GBL?
Data publikacji: 2016-03-15 07:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:56
Wywietleń: 2488 123486

Dwaj mężczyźni, zatrzymani w Szczecinie podczas prowadzonej przez celników ogólnopolskiej akcji zwalczania przestępczości narkotykowej, w tym nielegalnego obrotu substancjami psychotropowymi, są na wolności. Prokuratura Regionalna w Gdańsku nie przedstawiła im zarzutów. Śledczy ustalają, jakie miało być przeznaczenie zajętych przez funkcjonariuszy, m.in. w dwóch miejscach w Zachodniopomorskiem, niemal 15 ton substancji GBL (Gamma-butyrolkaton).

W miniony piątek funkcjonariusze Izb Celnych w Szczecinie, Opolu, Gdyni, Poznaniu i Warszawie przed południem wkroczyli do miejsc, w których może się odbywać magazynowanie i dystrybucja substancji GBL, służącej m.in. do produkcji „pigułki gwałtu”. Dokonanie przeszukań zleciła im Prokuratura Regionalna w Gdańsku, która kontynuuje śledztwo wszczęte w lutym przez tamtejszą Prokuraturę Apelacyjną po przechwyceniu przywiezionych z zagranicy 15 ton GBL. Okazuje się, że zatrzymani w piątek w Szczecinie (w innych miastach zatrzymań nie było) mężczyźni są na wolności.

- Postępowanie prowadzone jest w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów, nikogo nie aresztowano - informuje prokurator Mariusz Marciniak, p.o. rzecznika PR w Gdańsku. - Czynności śledztwa zmierzają do bezsprzecznego ustalenia, jakie było finalne przeznaczenie zabezpieczonych substancji. Pozostający w zainteresowaniu śledztwa gamma-butyrolkaton (GBL), nie został umieszczony wprost w wykazie środków i substancji zabronionych. Jednak, zdaniem biegłych, jest estrem kwasu 4-hydroksybutanowego (GHB). Ten zaś i jego estry zostały zaklasyfikowane w grupie II-P wykazu – załącznika do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jako substancje psychotropowe.

Sprawa ustalenia przeznaczenia zajętej przez celników substancji ma kluczowe znaczenie, bo - jak pisaliśmy w poniedziałkowym „Kurierze” - ma ona wielorakie zastosowanie. Jest używana m.in. jako rozpuszczalnik, wywabiacz plam i środek do czyszczenia metalu. A przy tym może też być stosowana, jako prekursor do produkcji GHB - „pigułki gwałtu”. Gamma-butyrolakton (GBL) w wielu krajach jest nielegalny lub znajduje się pod kontrolą.

(mag)

Fot. arch. IC

 

Komentarze

ludzik
Wiedza panowie jeszcze raz wiedza
2016-03-15 10:29:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie