Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Prokurator z ministrem

Data publikacji: 04 marca 2016 r. 13:39
Ostatnia aktualizacja: 06 marca 2016 r. 00:00
Prokurator z ministrem
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Fot. PAP/Radek Pietruszka  

W piątek (4 marca) wchodzi w życie reforma polegająca m.in. na połączeniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Kadencję kończy dotychczasowy szef prokuratury Andrzej Seremet, zaś jego następcą zostaje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Prokurator generalny wraca pod jurysdykcję resortu sprawiedliwości. Zmiany te mają przywrócić wiarę i zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, dać poczucie, że państwo należycie wywiązuje się z obowiązku dbania o bezpieczeństwo – mówiła premier Beata Szydło.

Minister sprawiedliwości ocenił, że rozwiązania przyjęte w nowej ustawie o prokuraturze wzmacniają jej odpolitycznienie w stosunku do stanu, jaki był dotychczas. Zaznaczył, że „najgorsze są tzw. naciski niejawne i to co się dzieje za kulisami i zamkniętymi drzwiami, gdy opada kurtyna i nikt nie wie, co się dzieje”.

– Dobre są natomiast sytuacje, gdy mamy do czynienia z transparentną decyzją, jawną, jasną, za którą przełożony w stosunku do podwładnych bierze odpowiedzialność. I ta ustawa daje taką ścieżkę – powiedział. Podczas sejmowych prac nad reformą Ziobro mówił, że rząd musi mieć wpływ i chce odpowiadać za bezpieczeństwo obywateli. Zapowiedział także skierowanie wszystkich prokuratorów do prowadzenia postępowań.

– Wiem, że niektórym nie będzie się to podobało, bo do tej pory zajmowali się przenoszeniem teczek z biureczka na biureczko. Ale my nie jesteśmy od zapewniania im komfortu, tylko od dbania o bezpieczeństwo. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków i skuteczność pracy prokuratury – mówił.

Prokuratura została uniezależniona od resortu sprawiedliwości przed sześcioma laty – prokurator Seremet zaczął urzędowanie z początkiem kwietnia 2010 r. Oddzielenie tych funkcji było realizacją programu wyborczego PO. Rozdział od początku krytykowało PiS, wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną. Przywrócenie połączenia tych funkcji PiS zapowiadało w kampanii wyborczej. (pap)

 

Na zdjęciu: Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
Fot. PAP/Radek Pietruszka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Chmurka,
2016-03-05 22:46:27
Jedno jest pewne, ze PO wielkiej burzy... musi nadejsc oczekiwana cisza...! I tak dalej trzymac Panie Ziobro !!
pikuś
2016-03-04 14:49:54
Ciekawe, czy teraz mecenas Kowalewski broniący spraw Golemy napisze list do Ziobry, aby się odczepił od jego klienta?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA