czwartek, 24 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Płynnej "pigułki gwałtu" więcej

Płynnej "pigułki gwałtu" więcej (akt. 1)

Płynnej "pigułki gwałtu" więcej
Data publikacji: 2016-03-11 18:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:56
Wywietleń: 2450 123178
Już jedenaście i pół tony substancji GBL (Gamma-butyrolakton), zwanej płynną „pigułką gwałtu", zajęli w piątek zachodniopomorscy celnicy w dwóch miejscach w regionie. Zatrzymane zostały dwie osoby. Wymierzona w międzynarodową grupę przestępczą akcja była prowadzona przez funkcjonariuszy Służby Celnej w pięciu województwach,a także przez policję w Holandii.

Na umówiony sygnał funkcjonariusze Izb Celnych w Szczecinie, Opolu, Gdyni, Poznaniu i Warszawie wkroczyli w piątek przed południem do miejsc, w których może się odbywać magazynowanie i dystrybucja GBL nie tylko w Polsce, ale i za granicą, oraz obsługa księgowa przestępczej działalności. W Zachodniopomorskiem wytypowali cztery takie lokalizacje. 
W opustoszałym magazynie przy Tamie Pomorzańskiej w Szczecinie celnicy natrafili m.in. na rozlewnię. Było tam 2,5 tony GBL w 200-litrowych beczkach i butelkach. Zatrzymane zostały dwie osoby. W drugim z miejsc, do którego wkroczyli funkcjonariusze, chemikaliów było jeszcze więcej, bo aż 9 ton.
 
- Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczamy dalszych zatrzymań - mówi Michał Szadokierski, rzecznik Izby Celnej w Szczecinie. 
Gamma-butyrolakton w wielu krajach jest nielegalny lub znajduje się pod kontrolą. 
Ogólnopolska akcja celników, którą nadzorowała Prokuratura Rejonowa w Gdańsku, była wymierzona w międzynarodową grupę przestępczą. W Holandii prowadzona była przez policję.
(mag)
***
Wcześniejsza informacja
Szczecińscy celnicy zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się produkcją GBL, czyli tzw. płynnej pigułki gwałtu, zatrzymali celnicy w Szczecinie. To akcja na większą skalę. W pustostanie przy Tamie Pomorzańskiej w Szczecinie dilerzy przechowywali płynną substancję w litrowych butelkach i beczkach.
W chwili kontroli celnicy zauważyli samochód firmy kurierskiej gotowy do rozwożenia specyfiku.
Narkotyk miał być sprzedawany w Polsce i za granicą.
Fot. Czytelnik
Płynnej "pigułki gwałtu" więcej Płynnej "pigułki gwałtu" więcej Płynnej "pigułki gwałtu" więcej Płynnej "pigułki gwałtu" więcej

Komentarze

true expert
GBL jest od 2015 na liscie narkotyków jako ester kwasu GHB. A prokuratura o tym nie wie bo wiedzą tylko jaki zarzut za batonik się stawia
2016-03-16 08:10:06
true expert
oczywiscie że są ograniczenia: GBL jest estrem kwasu gamma-hydroksymaslowego GHB, który od lipca 2015 jest na liście nr 2 substancji psychotropowych (załącznik do ustawy o p.n.). GBL po spożyciu przez człowieka jest metabolizowane do GHB, tak jakby człowiek spożył narkotyk,. Dlatego GBL został przeniesiony z listy nr 4 do listy nr 2 i to wszystko. Wszyscy sprzedają to jako "płyn do czyszczenia felg", ale to już koniec. Tylko debile prokuratorzy udają że nie wiedzą o co chodzi, bo się boją o stołki i swoje śmierdzące emerytury. Jak chodzi o batonik, to jasne - areszt, zarzuty, proces, więzienie. Większość tych cepów nadaje się do zakładu opiekuńczego - zwłaszcza tych starszych niż 40 lat, są tak zdemoralizowani i bez motywacji. A GBL jest narkotykiem już od dawna, Holandia, Belgia, ściga się to, tylko polskie debile nie wiedzą jak się do tego zabrać, bo "naruszą prawa przedsiębiorców" .. Żal d... ściska. Minister od kamieni kupy miał dokładnie rację - dlatego to takie bolesne stwierdzenie, bo prawdziwe.
2016-03-16 07:46:06
Expert
W Polsce nie ma żadnych ograniczeń dotyczących sprzedaży GBL, poniewaz to preparat chemiczny, uzywany do czyszczenia urządzeń przemysłowych, głównie kół samochodowych.Wąchanie kleju to tez jedna z form narkotyzowania się!!!! Dlaczego wtedy niema oblaw w Kastoramie:D
2016-03-12 22:28:24
Zen
Jaka jest skala tego procederu
2016-03-11 21:29:56
Gosc
Ciekawe co ma do powiedzenia w tej sprawie firma kurierska? A swoją drogą dałbym zatrzymanym po szklance i na harem.
2016-03-11 19:48:35

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie