Szczeciński Teatr Lalek „Pleciuga” świętuje 70 lat działalności. Z tej okazji zespół teatralny przygotował szereg atrakcji z myślą o dzieciach - swojej najwierniejszej i najliczniejszej publiczności.
Główne uroczystości przypadły na czwartek 22 czerwca, a poprzedziło je kilka innych wydarzeń jak np. warsztaty malowania graffiti dla młodzieży oraz warsztaty malowania kamyków. Kolorowe kamyki z hashtagiem #widzimysięwpleciudze zostały następnie umieszczone w różnych miejscach przestrzeni miejskiej.
Wspólne świętowanie rozpoczęto odsłonięciem kolorowego muralu z napisem PLECIUGA 70 LAT. Obok umieszczono Otwartą Scenę, na której występowali nie tylko aktorzy, ale również pleciugowi konferansjerzy, którzy skutecznie zapraszali zgromadzoną publikę do wspólnego śpiewania piosenek z najsłynniejszych lalkowych spektakli.
W bliskości „Pleciugi” znajduje się fontanna miejska. Ją również wykorzystano podczas wspólnego świętowania. Puszczano w niej statki origami wykonane przez uczestników zabawy. Najmłodszym w robieniu statków pomagał zespół pleciugowych pracowni. Plastycy prowadzili również otwarte warsztaty, w trakcie których uczyli jak zrobić banery i jak malować po chodniku kredą. Były też warsztaty sensoplastyczne dla najnajów. Powodzeniem cieszyła się bajecznie kolorowa fotościanka ustawiona w foyer. Na jej tle można było wykonywać pamiątkowe zdjęcia.
Oprócz zabawy było też miejsce na edukację dla młodzieży. Prowadziła ją prof. dr hab. Aneta Zelek, która wystąpiła z wykładem pt. „Bajka o mrówce, czyli krótka lekcja o współczesnej ekonomii”.
Czwartkowa impreza była jednocześnie zamknięciem sezonu. Publiczność i aktorzy powrócą ze spektaklami po wakacyjnej przerwie.
Początki sceny lalkowej w Szczecinie datują się na rok 1946, gdy pod patronatem Szczecińskiego Towarzystwa Oświatowego rozpoczął swoją działalność Szczeciński Teatr Kukiełkowy „Czarodziej”. Po jego rozwiązaniu powołano 14 listopada 1953 roku Stowarzyszenie Teatru Lalek „Rusałka”.
Obecna nazwa powstała w roku 1957 i zaproponowały ją szczecińskie dzieci.
29 maja 2009 roku Teatr Lalek „Pleciuga” rozpoczął działalność w nowej siedzibie przy placu Teatralnym. Dziś „Pleciuga” działa w funkcjonalnym budynku, dysponującym trzema scenami: to Duża Scena, Sala Kameralna i Sala Prób. Są też pomieszczenia edukacyjne i sala konferencyjna. W Teatrze Lalek odbywają się nie tylko przedstawienia dla dzieci - są tam grane koncerty, odbywają się prezentacje filmowe. Ze scen "Pleciugi" korzystają również uczestnicy i goście Festiwalu "Kontrapunkt". ©℗
Krzysztof ŻURAWSKI