Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

Płatne parkowanie powróci

Data publikacji: 2020-05-21 14:40
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-22 09:52
Płatne parkowanie powróci
 

Najpóźniej w pierwszej połowie lipca w Szczecinie byłby przywrócony pobór opłat w strefie płatnego parkowania i specpodstrefie postoju wprowadzonej w rejonie pl. Orła Białego. Może nastąpić to jednak wcześniej. Dokładna data odwieszenia zależy od tego, kiedy wojewoda opublikuje uchwały w tej sprawie, nad którymi radni mają głosować na najbliższej sesji 26 maja.

Zgoda na powrót do normalnego funkcjonowania SPP, czyli w kształcie sprzed ich decyzji z 9 kwietnia 2020 r. o zawieszeniu w nich poboru opłat, to raczej formalność. Na co wskazują wyniki głosowań przy okazji opiniowania obu projektów uchwał przez tych radnych, którzy zasiadają w komisji ds. komunalnych i ochrony środowiska. Większość z nich zaakceptowała pomysł podczas posiedzenia zorganizowanego w minioną środę w trybie wideokonferencji.

Wraca normalne funkcjonowanie

W jednobrzmiącym uzasadnieniu do obu projektów uchwał, które przygotowane zostały do przegłosowania podczas wtorkowej sesji, czytamy, że „zmiana uchwały podyktowana jest działaniami Rządu RP w walce z epidemią wirusa COVID-19 i tzw. «odmrażaniem» poszczególnych etapów gospodarki. Mając na uwadze normalne funkcjonowanie większości podmiotów gospodarczych, zakładów pracy, możliwy jest powrót do pobierania opłat na obszarze strefy płatnego parkowania".

Co z abonamentem i ryczałtem?

Podjętymi we wtorek uchwałami radni jednocześnie uchylą wcześniejsze paragrafy, wedle których okres ważności opłat zryczałtowanych i opłat abonamentowych, jak również  kart dojazdowych Stare Miasto – Parking ulegał wydłużeniu o okres obwiązywania na obszarze miasta stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego wprowadzonych w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Po wprowadzonej zmianie będzie to oznaczać, że ich ważność - i owszem - będzie wydłużona o czas, w którym na obszarze Miasta Szczecin obowiązuje stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii wprowadzonych w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, ale nie dłuższy niż do dnia wejścia w życie nowych, tj. majowych uchwał.

Stawki pozostają

Stawki opłat za parkowanie, dni i godziny obowiązywania stref nie zmienią się. Parking niestrzeżony w rejonie pl. Orła Białego z wyższą taryfą pozostanie płatny w godzinach 8-22 rzez wszystkie dni w tygodniu, włącznie z dniami ustawowo wolnymi od pracy, a miejsca postojowe w obu podstrefach SPP w dotychczasowym jej kształcie w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 8-17, z wyjątkiem 2 maja, 24 i 31 grudnia.

Uchwały zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Wojewoda ma na taką publikację do 30 dni. Granicznym terminem byłby zatem w tym przypadku 25 czerwca. Wówczas opłaty obowiązywałyby ponownie od 10 lipca. Jeśli uchwały opublikowane zostaną w krótszym terminie, to ich pobór będzie przywrócony być może już w czerwcu. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Krytyk Społeczny.
2020-05-22 09:46:11
Jaka wraca normalność-To chyba jakieś żarty i kpina.Naród dalej żyje w ekstraordynaryjnych obostrzeniach i ograniczeniem praw obywatelskich.Co wy nazywacie normalnością-?. Wystarczy spojrzeć jak wyglądają ulice,sklepy,miejsca pracy.Jak funkcjonuje komunikacja Urzędy,Szpitale,Kolej transport lotniczy.To księżycowy krajobraz-obszar jak z filmów S/F Chaos strach panika się pogłębia.Ludzie cierpią z powodu depresji,dzieci są przerażone bo ich świat jaki dotąd znały nagle zniknął,zmieniła się rzeczywistość.Czy ktoś o dzieciach myśli-? Tak więc przestańcie już ćpać czy co tam używacie i wyjdźcie w końcu na ulicę lub zmieńcie program TV bo najwyraźniej ten rządowy nie sprzyja waszemu samopoczuciu i zdrowiu psychicznemu skoro uważacie że życie wróciło do normalności.
Misia
2020-05-22 08:15:27
Tomcia. Przychylam się.
tkm
2020-05-22 07:39:43
nareszcie wróci strefa , kupiłem abonament roczny i nie moge zaparkować w strefie bo cwaniaczki które parkowały za darmoche po krzakach teraz zajmują strefę
do: Tomcia
2020-05-21 19:04:51
Skoro masz w nosie, to po co tu uzewnętrzniasz swoje wypociny, aby poczuć się lepiej? :)
Tron
2020-05-21 18:39:59
Szczecina nie stać na rezygnację z SPP. Chyba że Krzystek chce oddać miasto w zarząd komisaryczny.
Nareszcie
2020-05-21 16:00:07
Najwyższy czas. Wpływy Szczecina spadły drastycznie.
Tomcia
2020-05-21 14:51:59
Jestem za przywróceniem tych opłat. Jak cię stać na auto, to cię stać na paliwo, ubezpieczenie itp. Od kiedy powstała SPP kupuję co miesiąc abonament i do tej pory mnie miałam problemu z zaparkowaniem. Wcale nie jestem aż taką fanką SPP ale ułatwia mi to życie. Niestety teraz zaparkowanie w strefie A o 7 rano graniczy z cudem. Po wprowadzeniu opłat znów normalnie będę mogła parkować. Tak wiem, zaraz na mnie się rzucą cwaniacy i inni, co wszystko chcieliby za darmo. Gdyby mnie nie było stać na utrzymanie auta to bym go nie miała. Proste. Niestety z utęsknieniem czekam na przywrócenie opłat i mam w nosie co o mnie sobie myślicie, mi to ułatwi po prostu życie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ