Tylko czterech lekarzy geriatrów pracuje w Zachodniopomorskiem. Jest tu też tylko 6 łóżek szpitalnych zarezerwowanych tylko dla seniorów. Władze województwa chciałyby powiększyć ich liczbę do 60. Połowa z tej liczby miałaby powstać w ciągu najbliższych czterech lat.
- W województwie zachodniopomorskim w podmiotach leczniczych zatrudnionych jest 4 lekarzy specjalistów w zakresie geriatrii - informuje Łukasz Jucha z biura prasowego Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Posiadamy również 6 łóżek geriatrycznych. W dokumentach strategicznych zakłada się docelowe ich zwiększenie co najmniej do 60. Na początek, w ramach inwestycji ubiegających się o dofinansowanie ze środków unijnych w nowej perspektywie do 2020 roku, planujemy ich wzrost do liczby 30.
Osoby starsze i schorowane znajdują też opiekę w zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz hospicjach. W Zachodniopomorskiem w tego typu placówkach jest 966 łóżek. Średni czas oczekiwania na przyjęcie do zakładu wynosi około 6 miesięcy.
- Opieka geriatryczna, w rozumieniu opieki specjalistycznej, wymaga dalszych zmian - przyznają urzędnicy. - Sześć łóżek, które działają w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie przy ul. Arkońskiej, nie wystarcza. Stąd plan ich zwiększenia co najmniej do 60 i dodatkowo rozmieszczenia w innych szpitalach wielospecjalistycznych na terenie Pomorza Zachodniego. Dalszy rozwój specjalistycznej opieki geriatrycznej zależy jednak od sposobu finansowania świadczeń ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Istotny wpływ na jej poziom i efekty ma również zainteresowanie lekarzy podejmowaniem specjalizacji w dziedzinie geriatrii. ©℗
Agnieszka Spirydowicz
Na zdjęciu: opieka geriatryczna wymaga zmian.
Fot. Robert WOJCIECHOWSKI