poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Brak pieniędzy na sterylizację, leczenie i dokarmianie

Brak pieniędzy na sterylizację, leczenie i dokarmianie

Brak pieniędzy na sterylizację, leczenie i dokarmianie
Data publikacji: 2016-01-24 09:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 2030 109434
Na zbyt małą kwotę dotacji na opiekę nad wolno żyjącymi kotami narzekają w stargardzkim oddziale Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W br. towarzystwo ma do dyspozycji 15 tys. zł z budżetu miejskiego, ale, według opiekunów, na zabiegi sterylizacji, kastracji, dokarmiania i leczenia bezdomnych kotów potrzeba o 10 tys. zł więcej. Urzędnicy miejscy wyjaśniają, że kwota dotacji może ulec zmianie, jeśli tylko uda się znaleźć niezbędne źródła finansowania tego zadania.

W latach 2012-2013 na opiekę nad wolno żyjącymi kotami władze Stargardu przeznaczyły 10 tys. zł. Rok później kwotę tę zwiększono o 5 tys. zł. Na lata 2015- 2017 na realizację zadania przewidziano już po 15 tys. zł na każdy rok, ale to jednak wciąż niewiele.

- Przyznana dotacja nie zaspokoi w pełni potrzeb, dotyczących sterylizacji i kastracji bezdomnych kotów, nie wspominając o ich leczeniu i dokarmianiu - żali się Joanna Machocka, prezes stargardzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. - Mimo, że każdego roku nasz oddział na ten cel również przeznaczał środki własne pochodzące z jednego procenta podatku. Brak pieniędzy budzi frustrację opiekunów społecznych, którzy poświęcają znaczną ilość energii i swój wolny czas na opiekę nad wolno żyjącymi kotami. A pomoc wolontariuszy w ograniczaniu nadmiernej populacji bezdomnych zwierząt jest nieoceniona.

J. Machocka dodaje, że w ciągu roku jedna kotka wydaje na świat 2 lub 3 mioty. Z jednego lęgu może mieć nawet do 6 kociąt. Biorąc pod uwagę selekcję naturalną, z każdego miotu przeżywają średnio 2 kociaki, a niekiedy więcej. Liczba tych zwierząt jest więc znaczna. Bezdomne koty występują w wielu rejonach Stargardu (zwłaszcza na os. Pyrzyckim, Letnim, Lotnisko i w okolicach ul. Kościuszki) oraz poza nim. Jak podkreśla J. Machocka, są to żywe stworzenia, które odczuwają głód, ból, strach, zimno i często są zależne od człowieka. Są także niezastąpione w zwalczaniu gryzoni, które stanowią dużą uciążliwość dla człowieka.

Prezes TOZ w Stargardzie wylicza też, że w ub.r. za 4,3 tys. zł w schronisku wysterylizowano 67 kotek i wykastrowano 23 kocury. Na dokarmianie jednego kota w okresie jesienno-zimowym potrzeba ok. 13 zł. Tyle bowiem kosztuje 1 worek suchej karmy o wadze 1,5 kg. Ale ze względu na ograniczone ilości pożywienia, wydawano je zwierzętom w dość małych porcjach i to przede wszystkim od października do grudnia ub.r. TOZ swoimi działaniami obejmuje też pobliskie gminy, co wiąże się z ponoszeniem dodatkowych wydatków.

Wiceprezydent Stargardu Rafał Zając wyjaśnia jednak, że zmiana wysokości tegorocznej dotacji na opiekę nad wolno żyjącymi kotami może nastąpić dopiero w przypadku zmiany uchwały budżetowej, po znalezieniu źródeł sfinansowania. Ale podpowiada reprezentantom TOZ, że mogą także we własnym zakresie zawierać umowy z włodarzami innych gmin na realizację tego zadania. Prowadzenie opieki nad kotami jest bowiem zadaniem własnym gminy w dziedzinie ekologii i ochrony zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego. ©℗

(gra)

Fot.: Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

Przez 30 lat...
dotychczasowi mieszkańcy zaczęli wyjeżdżać do swoich dzieci w Anglii, Holandii itp.sprzedają mieszkania.Kupują je dzieci chłopów (bogatych), ci przyjeżdżaja ze swoim dobytkiem .Zwierzaki lądują na ulicach,w smietnikach.Wiesniacy budują im z kartonów,kawałków desek szopki na przetrwanie, karmiac jakimiś resztkami z kuchni...
2016-01-25 14:30:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie