Nie ma - jak na razie - chętnych firm, które podjęłyby się rewitalizacji szczecińskiego placu Stefana Batorego. W ogłoszonym przetargu na wykonawcę jego przebudowy nie wpłynęła żadna oferta. Wyznaczony termin na ich składanie minął w czwartek (25 maja).
Jak oświadczył nam Tomasz Klek z Centrum Informacji Miasta UM, miasto dalej będzie szukać wykonawcy rewitalizacji placu. W najbliższym czasie ogłoszone ma być kolejne postępowanie w tej sprawie.
Nie ma zatem szans, że spełnią się wcześniejsze deklaracje szczecińskich urzędników, składane minionej zimy, a dokładnie w lutym, że jesienią tego roku tę enklawę pustej śródmiejskiej przestrzeni z wygrodzonym basenem przeciwpożarowym pośrodku ujrzymy odmienioną. Przypomnijmy, że od lat ten niewielki zakątek wciśnięty między al. 3 Maja i ul. Korzeniowskiego naprzeciwko gmachu zabytkowego Nowego Ratusza (teraz siedziby Urzędu Morskiego) nie ma szczęścia i nie może doczekać się inwestycji. Według zapowiedzi urzędników sprzed raptem trzech miesięcy, skwer miał być urządzony na nowo do końca października.
Właściwe roboty przy przebudowie – po wcześniejszym wyłonieniu wykonawcy – miały ruszyć w połowie kwietnia. Rozpoczęcie inwestycji miało być jednocześnie zgrane w czasie z planowanym także w tym rejonie kolejnym etapem wymiany rur ciepłowniczych przez SEC. Te z początkiem wiosny nie ruszyły, a przetarg na wykonawcę ogłoszony został dopiero w maju. I chętnych firm na wykonanie zdania póki co nie ma. Tak więc niemal nierealnym jest oczekiwanie, że w tym roku całe to przedsięwzięcie doczeka się finału. Przy okresie przewidzianym na roboty na sześć miesięcy.
Przypomnijmy, dokumentację projektowo-wykonawczą zagospodarowania terenu w zakresie architektury opracowała na zlecenie miasta firma Compono sp. z o.o. sp. k. ze Szczecina. Zakłada on wyburzenie basenu ppoż i budowę fontanny, a dodatkowo z obu jej stron tzw. tryskaczy, czyli dysz rozpryskujących wodę. Fontannę w centrum placu mają okalać ławki układające się w kształt miniamfiteatru.
W symetrycznym układzie odnowionych alejek spacerowych z nawierzchnią mineralną powstać mają dwa nowe place zabaw dla dzieci i dwie siłownie pod chmurką dla osób starszych. W planie są dodatkowo nowe parkowe oświetlenie, nowe ławki, nowe rabaty kwiatowe oraz nasadzenia drzew i krzewów.
W różnych zestawach urządzeń zabawowych ze stali galwanizowanej i nierdzewnej oraz drewna przewidziane są m.in.: domki, siatki, drabinki do wspinaczki z przejściem typu „małpi gaj”, podesty z balkonami, schodki, mostki, ławeczki i zjeżdżalnie, jak też bujaki sprężynowe. A wśród urządzeń do rekreacji i czynnego wypoczynku przeznaczonych dla dorosłych pojawią się m.in. bieżnie, treningowe typu rower i do wiosłowania, uchwyty i drabinki do ćwiczeń gimnastycznych
Na odmianę wizerunku tej zielonej, ale zaniedbanej enklawy, zabezpieczona została w tegorocznym budżecie Szczecina kwota prawie 5 mln zł. ©℗
Tekst i fot. Mirosław Winconek
Wizualizacje: UM Szczecin