czwartek, 05 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Oświatowcy z PO o złej reformie. Chaos w edukacji

Oświatowcy z PO o złej reformie. Chaos w edukacji

Oświatowcy z PO o złej reformie. Chaos w edukacji
Data publikacji: 2019-07-18 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-26 12:32
Wywietleń: 1436 403377

W liceach po kilkanaście klas pierwszych liczących ponad 30 osób, a w szkołach podstawowych wyrośnięci nastolatkowie z brodami razem z pierwszakami - tak wygląda polska szkoła po reformie edukacji rządu PiS mówią szczecińscy oświatowcy z PO. Ich zdaniem rządowa reforma to niszczenie polskiej szkoły za olbrzymie pieniądze.

- Gdyby 68 milionów złotych, które wydano na reformę edukacji w Szczecinie przeznaczyć na dodatki dla nauczycieli, być może wtedy pozostaliby oni w zawodzie - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej "Zabrane marzenia - chaos w edukacji" miejska radna Platformy Obywatelskiej Urszula Pańka, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

Sławomir Osiński, dyrektor szczecińskiej Szkoły Podstawowej nr 47 podkreślił, że nauczyciele uciekają ze szkół do innych zawodów. - Najlepsza matematyczka w naszej szkole odeszła po latach pracy. Mówi, że do domu wraca mniej zmęczona pracą z pensją dwukrotnie wyższą - dodał.

Jego zdaniem problem odpływu nauczycieli ze szkół dopiero się zaczyna, gdyż od września oprócz niskich zarobków nauczyciele odczują też potężne przeciążenie pracą. - Praca przy tablicy w wymiarze 30-40 godzin tygodniowo jest możliwa przez rok, dwa, ale nikt tego w dłuższej perspektywie nie wytrzyma - stwierdził Sławomir Osiński.

Zdaniem oświatowców z PO bałagan w edukacji obejmuje zarówno szkoły średnie, do których trwa teraz mordercza rekrutacja dwóch roczników kandydatów, jak i szkoły podstawowe, do których dołączono dwa nowe roczniki - klasy siódme i ósme .

- Na przykładzie mojej szkoły mogę powiedzieć, że reforma nie służy ani szkole, ani uczniom. Nasza nowo wybudowana szkoła dla klas 1-6 została nagle powiększona w wyniku reformy o dwa kolejne roczniki, co spowodowało, że uczniowie się w niej nie mieszczą i starsze klasy muszą się uczyć w budynku oddalonym o ponad dwa kilometry. Autobus musi ich zawieźć i przywieźć. Czy ktoś wie jakie to koszty? Kogo obchodzi, że nauczyciele muszą biegać na lekcje między jednym, a drugim budynkiem? - pytała Teresa Kalina, dyrektor SP 7 w Szczecinie oraz wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. - Kiedy kilka lat temu byłam miejską radną miejski budżet oświaty wynosił 400 milionów złotych, dziś to 700 milionów złotych.

Oświatowcy z PO uważają, że zrzucanie kosztów reformy na budżet miasta oraz obarczanie samorządów odpowiedzialnością za błędy i niedopracowanie reformy jest arogancją ze strony rządu PiS.

- Aż 871 uczniów nie dostało się w Szczecinie do żadnej szkoły średniej. Do 16 lipca mogli składać wnioski w drugim naborze, ale nie są to szkoły, do których te dzieci chciałyby się dostać - powiedziała Urszula Pańka. - Sytuacja  chaosu i bałagan wynika z rekrutacji podwójnego rocznika, ponieważ wprowadzono nieprzemyślaną reformę. Mija pierwszy miesiąc wakacji, a ci uczniowie i ich rodziny wciąż nie mają wakacji, bo mają rekrutację. W Szczecinie dopiero 12 sierpnia zakończy się nabór uzupełniający, a potem będą odwołania. A pan minister uważa, że problem nie istnieje.©℗

Tekst i fot. Elżbieta Kubera

Na zdjęciu: Złe skutki reformy edukacji będą odczuwalne przez wiele lat - uważają, od lewej: Teresa Kalina, Urszula Pańka i Sławomir Osiński

Komentarze

dr Pietruszka
Trudno znaleźć mniej wiarygodne grono w tej sprawie
2019-07-20 12:28:36
POszust
tych trzech komuszych gości za zdjęciu niech uzgodni wspólne stanowisko.Jeden komuszek mówi że siedmiolatek spotka sie z 15 latkiem , druga narzeka że siedmioklasisty i ósmoklasista nie moga sie uczyc w szkole na warszewie z siedmiolatkami tylko muszą jeżdzic do byłego gimnazjum.
2019-07-19 16:24:02
entuzjasta
Przecież dozorców do szkół podstawowych można zwerbować po maturze, a dyplomy ukończenia studiów dać im za wysługę lat. Tak było za komuny i świat się nie zawalił.
2019-07-19 15:24:23
znudzony
Rozwiązanie jest proste - skrócić szkołę podstawową do 7 lat. Przecież wprowadzenie 8 klasy (ustawa z 1961 roku) służyło tylko tymczasowemu zamaskowaniu narastającego problemu ukrytego bezrobocia.
2019-07-19 15:22:31
teść pasierba do @ Maks i innych "nauczycieli"
- chociaż stary już jestem, ale jeszcze pamiętam jak "grono" przebierał sią za świnie i krowy w ramach "PO_lepszania oświaty" twierdząc iż są "niedoceniani".. Jako przykład "niedoceniamonego pedagoga"; "O tym jak znaczne zyski można osiągnąć na fikcyjnym handlu śrutą, świadczy przypadek nauczyciela z Kraśnika, który w latach 2010-13 r. wystawił 2212 szt. faktur VAT na łączną kwotę ponad 102 mln zł, w związku z rzekomym kupowaniem śrutu na potrzeby swojego gospodarstwa. Dzięki temu współpracujący z nim oszuści wyłudzili zwrot ponad 13 mln zł podatku VAT. Z ustaleń śledztwa wynika, że mężczyzna przelał na swoje konta w Polsce i za granicą 3,3 mln zł. Z tego ponad 950 tys. przeznaczył na kupno 7 kg złota, które ukrył na „czarną godzinę”. Za swoje czyny został skazany na trzy lata więzienia i przepadek całego nielegalnego zysku.....Taki "nauczyciel z Kraśnika" - pedagog jest dla twego syna gnieżdżącegom sie w 33 osobowej klasie przykładem na PiSowski "bałagan"....Tłuku - ten rok jest JEDYNY w edukacji twego syna!
2019-07-19 09:32:58
Yogi
Histeria POpaprańców i nieudolność krzystka wraz z jego klakierami, to powolna zagłada Szczecina
2019-07-19 09:12:05
Wyborcy PO slabo wyedukowani
mnie dziwi dlaczego tam gdzie wygrywa PO , sa gorsze wyniki wszelkich egzaminów Przeciez zachodniopomorskie , lubuskie to sztandarowy przykład pisania poniżej średniej z kazdego przedmiotu.A Podkarpackie i podlaskie pisze egzaminy ponadprzecietnie .
2019-07-18 23:46:23
POgromca nitrasa
Maks jak twój narzekacz ma się męczyć w 33 osobowej klasie i jest przerażony tym, To zafunduj mu szkołę prywatną bo dostajesz 500 plus na niego od tego złego państwa , Bo przecież nie brzydzisz sie tymi pieniędzmi i je bierzesz Tam sa mniejsze klasy.Ten rok jest wyjatkowy , w kolejnych nie będzie podwójnych roczników i problem zniknie .Dziecko nie chcace się uczyć i przeszkadzające nauczycielowi i innym uczniom ,to zbawienie dla wszystkich że o rok ,męka zostanie skrócona ,Dla pozostałych chcacych sie uczyć lata nauki się nie zmieniły w klasycznej postaci pozostało 12 lat.Dzieci nie lubia być co chwile egzaminowane i wola 1 powazny egzamin niż 2.Nie mierz ludzi swoją miarą .Skoro jestes trollem znasz stawki i twoje komentarze nie sa marytoryczne , to nie zarzucaj czegoś takiego komuś innemu.
2019-07-18 23:37:22
jab
Jak zwykle totalna histeria PO.
2019-07-18 22:51:17
Partyjni dyrektorzy z plemienia POkemonów
Takie nitraski w szczecińskiej oświacie
2019-07-18 22:34:05
XYZ
Wasza była dobra co ?
2019-07-18 21:26:24
Sławek
Ostatnie miejsce Szczecin przyjazny rodzinie! Pańka wasza koalicja z Krzystkiem niszczy Szczecin! Wstyd Pańka Wstyd!!!
2019-07-18 21:09:16
były wyborca PO
Chaos to wy macie państwo w głowach, po prostu za dużo TVN i Gazety Wyborczej!
2019-07-18 19:30:11
@ Zako
Jak braknie nauczycieli od nauk ścisłych to się zrobi więcej godzin religii... sukienkowych ci u nas dostatek :)) A niewykształconymi patolami łatwiej się rządzi co zresztą obserwujemy na co dzień !!
2019-07-18 18:04:12
Zako
Deforma edukacji była od początku bezsensowna. Niczego nie poprawiła, wielu zaszkodziła i szkodzi, no ale trzeba było zaspokoić sentyment prezesa PIS do lat młodości i spełnić obietnicę wyborczą, mimo że bezsensowna jak gruszki na wierzbie. Skrócenie obowiązku szkolnego o rok, to też nic dobrego. A sześciolatki spokojnie mogłyby chodzić do szkoły (dobrze przygotowanej), zamiast nudzić się w przedszkolu. Nauczycieli (szczególnie przedmiotów ścisłych) będzie brakowało, bo znajdą spokojniejszą, lepiej płatną pracę i nie będą upokarzani przez władzę.
2019-07-18 17:53:54
Maks
Dzizus trolle pisowe pensje dzisiaj dostaliście, że taki wysyp waszych wypocin po 50gr od bazgroły?! "dzieci są zadowolone z reformy, bo będą mieć jeden egzamin mniej"... I glupsze!, bo rok mniej nauki. A część zakończy edukację na 8 klasach. I o to chodzi. Niedouczonymi łatwiej rządzić. I tyle w temacie! I żeby nie było, że się nie znam, ale sie6wypowiem. Syn właśnie się dostał do 9 LO (będzie w 33!!!! osobowej klasie) , on i jego koledzy są przerażeni tym bałaganem, a nie zadowoleni!
2019-07-18 17:36:19
pogromca nitrasa
kalina jest dyrektorem SP7 i jednocześnie działaczem sejmiku z PO .Nowa szkoła na Warszewie , jak już się budowała była za mała .każdy o tym wiedział a wtedy rządziła PO .Jeszcze nie było reformy a juz były plany lokalizacji niwej szkoły przy podbórzańskiej.Teraz klasy siódme i ósme jeżdżą do szkoły na wojciechowskiego do byłego gimnazjum.Niech Kalina sie cieszy że PIS znósł obowiązek 6ciolatków w szkole , bo by sie nie pomieściła już szykowała dlaq nich kontenery .W poprzednim systemie i tak by tam jeżdziły po szóstej klasie ..W szkołach na świetoborzyców i komuny paryskiej jak powstawaly gimnazja to w budynku postawiono kratę dzielącą budynek na podstawówkę i gimnazjum.Teraz tę krate zdejmą i bedą mieli podstawówki 8 klasowe.W lączonych liceach z gimnazjami będa powiększone 4 klasowe licea. Pańka dobrze powinna wiedzieć że lepiej się uczyło w dwóch szkołach o dluzszym horyzoncie czasowym niz na trzech krótkich kursach.Uczniowie chwalą reformę ponieważ odpadł im 1 z egzaminów po skończeniu szkoły. Faktem jest ze ten rocznik ma trudniej .Ale to jest tylko jeden taki rocznik .z czasem nawet broniarz bedzie chwalił efekty reformy a profesorowie Uniwersytetow dostrzega wzrost ogolnej wiedzy kandydatów na studentów . Kalina jak sobie nie radzisz to sie zwolnij.Warszewo jest jedyną dzielnica gdzie dynamicznie przybywa mieszkańców i stąd w szkole tlok , ale gdzieś sie robi luzniej.
2019-07-18 16:37:06
kibic
j lepiej zamilczcie.wasza partia to jak grabie,które zawsze grabią do siebie.dla was tylko kasa sie liczy i ewentualnie jak Niemcom głębiej wejść w d... pakować manatki i za Odrę do waszego prawdziwego domu.
2019-07-18 16:21:39
e tam !
Jakby nie 68 a 168 milionów dać nauczycielom ! O jakby było PO ... szkolnictwo rozkwitałoby , a wszyscy uczniowie / nieuki też / dostaliby się do wybranych najlepszych szkół - najpierw na licea pedagogiczne , a potem policealne studia bakalarskie , a potem nawet na wyższe szkołe pedagogiczne ! I byłoby tak dobrze - ale ten wredny antynauczycielski PiS !Weżcie się za prace , albo .... odejdzcie do polityki / a juz tam jesteście -i mało wam ? /.
2019-07-18 15:48:25
dzieci jako zakładnicy
POkazaliście jak wziąść dzieci za zakładników, tak zakładników dla celów Politycznych