piątek, 06 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Oświatowcy z PO o złej reformie. Chaos w edukacji

Oświatowcy z PO o złej reformie. Chaos w edukacji

Oświatowcy z PO o złej reformie. Chaos w edukacji
Data publikacji: 2019-07-18 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-26 12:32
Wywietleń: 1438 403377

W liceach po kilkanaście klas pierwszych liczących ponad 30 osób, a w szkołach podstawowych wyrośnięci nastolatkowie z brodami razem z pierwszakami - tak wygląda polska szkoła po reformie edukacji rządu PiS mówią szczecińscy oświatowcy z PO. Ich zdaniem rządowa reforma to niszczenie polskiej szkoły za olbrzymie pieniądze.

- Gdyby 68 milionów złotych, które wydano na reformę edukacji w Szczecinie przeznaczyć na dodatki dla nauczycieli, być może wtedy pozostaliby oni w zawodzie - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej "Zabrane marzenia - chaos w edukacji" miejska radna Platformy Obywatelskiej Urszula Pańka, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

Sławomir Osiński, dyrektor szczecińskiej Szkoły Podstawowej nr 47 podkreślił, że nauczyciele uciekają ze szkół do innych zawodów. - Najlepsza matematyczka w naszej szkole odeszła po latach pracy. Mówi, że do domu wraca mniej zmęczona pracą z pensją dwukrotnie wyższą - dodał.

Jego zdaniem problem odpływu nauczycieli ze szkół dopiero się zaczyna, gdyż od września oprócz niskich zarobków nauczyciele odczują też potężne przeciążenie pracą. - Praca przy tablicy w wymiarze 30-40 godzin tygodniowo jest możliwa przez rok, dwa, ale nikt tego w dłuższej perspektywie nie wytrzyma - stwierdził Sławomir Osiński.

Zdaniem oświatowców z PO bałagan w edukacji obejmuje zarówno szkoły średnie, do których trwa teraz mordercza rekrutacja dwóch roczników kandydatów, jak i szkoły podstawowe, do których dołączono dwa nowe roczniki - klasy siódme i ósme .

- Na przykładzie mojej szkoły mogę powiedzieć, że reforma nie służy ani szkole, ani uczniom. Nasza nowo wybudowana szkoła dla klas 1-6 została nagle powiększona w wyniku reformy o dwa kolejne roczniki, co spowodowało, że uczniowie się w niej nie mieszczą i starsze klasy muszą się uczyć w budynku oddalonym o ponad dwa kilometry. Autobus musi ich zawieźć i przywieźć. Czy ktoś wie jakie to koszty? Kogo obchodzi, że nauczyciele muszą biegać na lekcje między jednym, a drugim budynkiem? - pytała Teresa Kalina, dyrektor SP 7 w Szczecinie oraz wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. - Kiedy kilka lat temu byłam miejską radną miejski budżet oświaty wynosił 400 milionów złotych, dziś to 700 milionów złotych.

Oświatowcy z PO uważają, że zrzucanie kosztów reformy na budżet miasta oraz obarczanie samorządów odpowiedzialnością za błędy i niedopracowanie reformy jest arogancją ze strony rządu PiS.

- Aż 871 uczniów nie dostało się w Szczecinie do żadnej szkoły średniej. Do 16 lipca mogli składać wnioski w drugim naborze, ale nie są to szkoły, do których te dzieci chciałyby się dostać - powiedziała Urszula Pańka. - Sytuacja  chaosu i bałagan wynika z rekrutacji podwójnego rocznika, ponieważ wprowadzono nieprzemyślaną reformę. Mija pierwszy miesiąc wakacji, a ci uczniowie i ich rodziny wciąż nie mają wakacji, bo mają rekrutację. W Szczecinie dopiero 12 sierpnia zakończy się nabór uzupełniający, a potem będą odwołania. A pan minister uważa, że problem nie istnieje.©℗

Tekst i fot. Elżbieta Kubera

Na zdjęciu: Złe skutki reformy edukacji będą odczuwalne przez wiele lat - uważają, od lewej: Teresa Kalina, Urszula Pańka i Sławomir Osiński

Komentarze

dr Pietruszka
Trudno znaleźć mniej wiarygodne grono w tej sprawie
2019-07-20 12:28:36
POszust
tych trzech komuszych gości za zdjęciu niech uzgodni wspólne stanowisko.Jeden komuszek mówi że siedmiolatek spotka sie z 15 latkiem , druga narzeka że siedmioklasisty i ósmoklasista nie moga sie uczyc w szkole na warszewie z siedmiolatkami tylko muszą jeżdzic do byłego gimnazjum.
2019-07-19 16:24:02
entuzjasta
Przecież dozorców do szkół podstawowych można zwerbować po maturze, a dyplomy ukończenia studiów dać im za wysługę lat. Tak było za komuny i świat się nie zawalił.
2019-07-19 15:24:23
znudzony
Rozwiązanie jest proste - skrócić szkołę podstawową do 7 lat. Przecież wprowadzenie 8 klasy (ustawa z 1961 roku) służyło tylko tymczasowemu zamaskowaniu narastającego problemu ukrytego bezrobocia.
2019-07-19 15:22:31
teść pasierba do @ Maks i innych "nauczycieli"
- chociaż stary już jestem, ale jeszcze pamiętam jak "grono" przebierał sią za świnie i krowy w ramach "PO_lepszania oświaty" twierdząc iż są "niedoceniani".. Jako przykład "niedoceniamonego pedagoga"; "O tym jak znaczne zyski można osiągnąć na fikcyjnym handlu śrutą, świadczy przypadek nauczyciela z Kraśnika, który w latach 2010-13 r. wystawił 2212 szt. faktur VAT na łączną kwotę ponad 102 mln zł, w związku z rzekomym kupowaniem śrutu na potrzeby swojego gospodarstwa. Dzięki temu współpracujący z nim oszuści wyłudzili zwrot ponad 13 mln zł podatku VAT. Z ustaleń śledztwa wynika, że mężczyzna przelał na swoje konta w Polsce i za granicą 3,3 mln zł. Z tego ponad 950 tys. przeznaczył na kupno 7 kg złota, które ukrył na „czarną godzinę”. Za swoje czyny został skazany na trzy lata więzienia i przepadek całego nielegalnego zysku.....Taki "nauczyciel z Kraśnika" - pedagog jest dla twego syna gnieżdżącegom sie w 33 osobowej klasie przykładem na PiSowski "bałagan"....Tłuku - ten rok jest JEDYNY w edukacji twego syna!
2019-07-19 09:32:58
Yogi
Histeria POpaprańców i nieudolność krzystka wraz z jego klakierami, to powolna zagłada Szczecina
2019-07-19 09:12:05
Wyborcy PO slabo wyedukowani
mnie dziwi dlaczego tam gdzie wygrywa PO , sa gorsze wyniki wszelkich egzaminów Przeciez zachodniopomorskie , lubuskie to sztandarowy przykład pisania poniżej średniej z kazdego przedmiotu.A Podkarpackie i podlaskie pisze egzaminy ponadprzecietnie .
2019-07-18 23:46:23
POgromca nitrasa
Maks jak twój narzekacz ma się męczyć w 33 osobowej klasie i jest przerażony tym, To zafunduj mu szkołę prywatną bo dostajesz 500 plus na niego od tego złego państwa , Bo przecież nie brzydzisz sie tymi pieniędzmi i je bierzesz Tam sa mniejsze klasy.Ten rok jest wyjatkowy , w kolejnych nie będzie podwójnych roczników i problem zniknie .Dziecko nie chcace się uczyć i przeszkadzające nauczycielowi i innym uczniom ,to zbawienie dla wszystkich że o rok ,męka zostanie skrócona ,Dla pozostałych chcacych sie uczyć lata nauki się nie zmieniły w klasycznej postaci pozostało 12 lat.Dzieci nie lubia być co chwile egzaminowane i wola 1 powazny egzamin niż 2.Nie mierz ludzi swoją miarą .Skoro jestes trollem znasz stawki i twoje komentarze nie sa marytoryczne , to nie zarzucaj czegoś takiego komuś innemu.
2019-07-18 23:37:22
jab
Jak zwykle totalna histeria PO.
2019-07-18 22:51:17
Partyjni dyrektorzy z plemienia POkemonów
Takie nitraski w szczecińskiej oświacie
2019-07-18 22:34:05
XYZ
Wasza była dobra co ?
2019-07-18 21:26:24
Sławek
Ostatnie miejsce Szczecin przyjazny rodzinie! Pańka wasza koalicja z Krzystkiem niszczy Szczecin! Wstyd Pańka Wstyd!!!
2019-07-18 21:09:16
były wyborca PO
Chaos to wy macie państwo w głowach, po prostu za dużo TVN i Gazety Wyborczej!
2019-07-18 19:30:11
@ Zako
Jak braknie nauczycieli od nauk ścisłych to się zrobi więcej godzin religii... sukienkowych ci u nas dostatek :)) A niewykształconymi patolami łatwiej się rządzi co zresztą obserwujemy na co dzień !!
2019-07-18 18:04:12
Zako
Deforma edukacji była od początku bezsensowna. Niczego nie poprawiła, wielu zaszkodziła i szkodzi, no ale trzeba było zaspokoić sentyment prezesa PIS do lat młodości i spełnić obietnicę wyborczą, mimo że bezsensowna jak gruszki na wierzbie. Skrócenie obowiązku szkolnego o rok, to też nic dobrego. A sześciolatki spokojnie mogłyby chodzić do szkoły (dobrze przygotowanej), zamiast nudzić się w przedszkolu. Nauczycieli (szczególnie przedmiotów ścisłych) będzie brakowało, bo znajdą spokojniejszą, lepiej płatną pracę i nie będą upokarzani przez władzę.
2019-07-18 17:53:54
Maks
Dzizus trolle pisowe pensje dzisiaj dostaliście, że taki wysyp waszych wypocin po 50gr od bazgroły?! "dzieci są zadowolone z reformy, bo będą mieć jeden egzamin mniej"... I glupsze!, bo rok mniej nauki. A część zakończy edukację na 8 klasach. I o to chodzi. Niedouczonymi łatwiej rządzić. I tyle w temacie! I żeby nie było, że się nie znam, ale sie6wypowiem. Syn właśnie się dostał do 9 LO (będzie w 33!!!! osobowej klasie) , on i jego koledzy są przerażeni tym bałaganem, a nie zadowoleni!
2019-07-18 17:36:19
pogromca nitrasa
kalina jest dyrektorem SP7 i jednocześnie działaczem sejmiku z PO .Nowa szkoła na Warszewie , jak już się budowała była za mała .każdy o tym wiedział a wtedy rządziła PO .Jeszcze nie było reformy a juz były plany lokalizacji niwej szkoły przy podbórzańskiej.Teraz klasy siódme i ósme jeżdżą do szkoły na wojciechowskiego do byłego gimnazjum.Niech Kalina sie cieszy że PIS znósł obowiązek 6ciolatków w szkole , bo by sie nie pomieściła już szykowała dlaq nich kontenery .W poprzednim systemie i tak by tam jeżdziły po szóstej klasie ..W szkołach na świetoborzyców i komuny paryskiej jak powstawaly gimnazja to w budynku postawiono kratę dzielącą budynek na podstawówkę i gimnazjum.Teraz tę krate zdejmą i bedą mieli podstawówki 8 klasowe.W lączonych liceach z gimnazjami będa powiększone 4 klasowe licea. Pańka dobrze powinna wiedzieć że lepiej się uczyło w dwóch szkołach o dluzszym horyzoncie czasowym niz na trzech krótkich kursach.Uczniowie chwalą reformę ponieważ odpadł im 1 z egzaminów po skończeniu szkoły. Faktem jest ze ten rocznik ma trudniej .Ale to jest tylko jeden taki rocznik .z czasem nawet broniarz bedzie chwalił efekty reformy a profesorowie Uniwersytetow dostrzega wzrost ogolnej wiedzy kandydatów na studentów . Kalina jak sobie nie radzisz to sie zwolnij.Warszewo jest jedyną dzielnica gdzie dynamicznie przybywa mieszkańców i stąd w szkole tlok , ale gdzieś sie robi luzniej.
2019-07-18 16:37:06
kibic
j lepiej zamilczcie.wasza partia to jak grabie,które zawsze grabią do siebie.dla was tylko kasa sie liczy i ewentualnie jak Niemcom głębiej wejść w d... pakować manatki i za Odrę do waszego prawdziwego domu.
2019-07-18 16:21:39
e tam !
Jakby nie 68 a 168 milionów dać nauczycielom ! O jakby było PO ... szkolnictwo rozkwitałoby , a wszyscy uczniowie / nieuki też / dostaliby się do wybranych najlepszych szkół - najpierw na licea pedagogiczne , a potem policealne studia bakalarskie , a potem nawet na wyższe szkołe pedagogiczne ! I byłoby tak dobrze - ale ten wredny antynauczycielski PiS !Weżcie się za prace , albo .... odejdzcie do polityki / a juz tam jesteście -i mało wam ? /.
2019-07-18 15:48:25
dzieci jako zakładnicy
POkazaliście jak wziąść dzieci za zakładników, tak zakładników dla celów Politycznych
2019-07-18 15:45:12
wyborca
Chaos to zrobiło PO ,które za wszelką ceną chciało dla POlitycznej korzyści zablokować egzaminy . A teraz PO przegranych wyborach kolejne POpulistyczne wyPOwiedzi
2019-07-18 15:21:17
ITD
WASZE REFORMY Polacy POZNALI! PREcZ Z PLATFUSAMI
2019-07-18 15:18:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pomaszerowali w imię ekologii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie