Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Podwójna rekrutacja na komisji edukacji. Dla wszystkich starczy miejsc

Data publikacji: 10 lipca 2019 r. 15:43
Ostatnia aktualizacja: 10 lipca 2019 r. 16:46
Podwójna rekrutacja na komisji edukacji. Dla wszystkich starczy miejsc
 

Prawie 900 uczniów nie dostało się podczas tegorocznej rekrutacji do szkół średnich Szczecina. Jednak, jak podaje miejski Wydział Oświaty, prawie połowa z nich jest zameldowana w innych gminach i wielu z nich może nie być zainteresowanych nauką w naszym mieście. Miasto zapewnia także, że ma przygotowane miejsca dla wszystkich kandydatów.

Środowe posiedzenie Komisji Edukacji Rady Miasta Szczecina było poświęcone trudnej tegorocznej rekrutacji, w której na skutek rządowej reformy edukacji, skumulowały się dwa roczniki kandydatów - ze szkół podstawowych i gimnazjów. Wśród absolwentów obu typów szkół na pierwszym miejscu pod względem popularności było Technikum Informatyczne SCI, na drugim IX LO, a na trzecim Technikum Zawodowe nr 4.

W tym roku padł rekord zgłoszeń chętnych spoza Szczecina. W ostatnich latach zwykle było ich ok. 1300, a teraz mamy ponad 1800 absolwentów gimnazjów i przeszło 1900 uczniów po szkole podstawowej, którzy są zameldowani w innych gminach.

- Wiele osób, zwłaszcza tych spoza miasta, składało równocześnie wnioski o przyjęcie do szkół w swojej gminie i w Szczecinie. Rekordzista powiedział nam, że złożył je w czterech różnych powiatach - mówiła Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty UM Szczecin. - Aby zwiększyć szanse na przyjęcie swoich dzieci do wybranej szkoły, część rodziców składała wnioski o ich przyjęcie w kilku miejscowościach.

W Szczecinie można było wybrać 3 szkoły i dowolną liczbę klas. Rekordzista wskazał 22 klasy. Do środy osoby zakwalifikowane do poszczególnych szkół średnich w mieście musiały potwierdzić wolę podjęcia w nich nauki.

Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się w piątek (12 lipca) i trwać będzie do wtorku (16 lipca). Po raz pierwszy będzie ona odbywała się również droga elektroniczną, na takich samych zasadach, jak pierwszy nabór.

- Dla wszystkich 871 osób niezakwalifikowanych w pierwszym naborze, mamy miejsca w szczecińskich szkołach. Przygotowaliśmy 959 miejsc - zapewniała dyrektor Rogaś.

Wyniki rekrutacji uzupełniającej kandydaci poznają 7 sierpnia. Do 9 sierpnia będą musieli potwierdzić wolę nauki w szkole, do której się dostaną i dostarczyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum. Dopiero 12 sierpnia zostaną podane ostateczne wyniki tegorocznej rekrutacji. ©℗

(el)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

doktór zarządzania oświatom
2019-07-10 16:42:35
Prawie 900 gamoni nie dostało się do szkół średnich. Nie pomogło obstawianie trzech gonitw jednocześnie, może należałoby obstawiać porządek albo zorganizować egzaminy wstępne.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA