Środa 07 grudnia 2022r. 
REKLAMA

PiS: Teatr zamiast "Maciusia"

Data publikacji: 2018-10-08 12:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
PiS: Teatr zamiast "Maciusia"
 

Wybudowanie nowej siedziby Teatru Współczesnego w kwartale po "Maciusiu", promowanie polskich kompozytorów, doinwestowanie bibliotek osiedlowych - to niektóre z pomysłów na kulturę, jakie w poniedziałek przedstawili kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku województwa zachodniopomorskiego i rady miasta Szczecin. Ich zdaniem teraz kultura traktowana jest po macoszemu.

- Należy jednoznacznie rozróżnić kulturę od rozrywki, to są dwa różne pojęcia - mówiła Małgorzata Jacyna-Witt, "jedynka" na liście do sejmiku z okręgu Szczecin-Police. - Zorganizowanie pikniku czy festynu to nie jest kultura. Środki w naszym regionie przeznaczane na kulturę de facto przeznaczane są na rozrywkę.

Radni PiS uważają, że w miejscu "Maciusia" przy ul. Edmunda Bałuki powinien stanąć Teatr Współczesny. Miałby tam też powstać inkubator aktorski, w którym pod okiem reżyserki Anny Augustynowicz młodzi ludzie mogliby szlifować swoje artystyczne umiejętności. Dziedziniec tego kwartału miałby być zagospodarowany pod międzynarodowej projekty artystyczne otwarte dla publiczności.

Przypomnijmy, że miasto ma inne plany wobec tego miejsca. Szuka inwestora i niedawno ogłosiło przetarg.

- Chcielibyśmy przestać traktować obiekty kultury, te należące do prezydenta i te należące do marszałka, jako miejsca do wynajmowania dla rozrywki zewnętrznej - dodawała Jacyna-Witt. - Mamy na tyle znakomitych twórców w regionie, że możemy ich umiejętnie i w sposób właściwy wykorzystać. Wiele z tych osób zwracało się do mnie marząc o zmianie sposobu postrzegania ludzi kultury. To nie są przytuliska, które trzeba przyczepić do twórców, którzy przyjeżdżają z zewnątrz, tylko wspaniali aktorzy i muzycy.

Inna propozycja: cykliczne koncerty z muzyką polskich twórców, Chopina, Karpowicza, Moniuszki, Szymanowskiego, Paderewskiego, Pendereckiego.

- Jeżeli chodzi o dzieci, to ważne jest, aby miały możliwość obcowania z kulturą w miejscu jej tworzenia - stwierdziła Katarzyna Dyczyńska. - Bardzo istotne są wyjazdy na koncerty czy na warsztaty, dlatego że dzieci bezpośrednio dotykają samego procesu twórczego. Chcemy wesprzeć samorządy powiatowe i gminne w zakresie dowozu i partycypowania w kosztach biletów.

Wedle Ireneusza Rogowskiego samorząd powinien wspierać projekty kulturalne tworzone przez lokalnych twórców, dofinansowywać przeglądy recytatorskie i teatralne w mniejszych ośrodkach.

- W naszym mieście i województwie kultura traktowana jest po macoszemu - ocenił Rafał Niburski. - W to się wpisują amatorscy twórcy kultury, zajmujący się filmem, teatrem, plastyką, którzy wielokrotnie się do mnie zgłaszali i przedstawiali swoje problemy. Te problemy to głównie kwestia finansowania i siedziby. W mieście toczy się remont Willi Lentza. Bez jakiejkolwiek koncepcji, bez jakiegokolwiek pomysłu. Dlatego proponujemy, aby swoją siedzibę mieli tam amatorscy twórcy kultury. Stworzymy specjalny fundusz na ten cel, który będzie znajdował się pod merytorycznym nadzorem Akademii Sztuki.

Wedle Dariusza Mateckiego bardzo ważne jest znalezienie dodatkowych pieniędzy na małe biblioteki.

- Doinwestować trzeba przede wszystkim te biblioteki, które znajdują się najdalej od centrum Szczecina - podkreślał. - Z panią radną Małgorzatą Jacyną-Witt byliśmy niedawno na Stołczynie, gdzie jest jedna z małych miejskich bibliotek. To jedno z ostatnich miejsc, gdzie ludzie mają tam dostęp do kultury. Starszych osób często nie stać na zakup książek.©℗

(as)

Fot. Mirosław Winconek

Na zdjęciu: Według kandydatów PiS to dobre miejsce na nową siedzibę Teatru Współczesnego.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

roman
2018-10-11 17:48:33
Miała być dyskusja o pomysłach na kulturę, co tu widzę. Wysyp trolli plujących jadem.
gosc
2018-10-09 18:59:18
Po co pisuarom teatr.Ta partia jest teatrem i to komedio-dramatycznym.
Teatroman
2018-10-09 12:08:39
Pójdę,pod warunkiem że primabaleriną będzie arcygwiazda polskiego teatru p.Małgorzata Jacyna Witt.
wyspiański
2018-10-09 09:09:12
I teraz chamka przez całe miesiące będzie rozdawała złoty róg
głos rozumu nie potrzebny pseudo politykom
2018-10-09 08:13:14
Zróbcie tutaj dom starców - miasto się starzeje - artyści niech sami na siebie zarobią a nie biorą kasę z podatków i tworzą nikogo nie interesujące wytwory niby kultury
D
2018-10-08 23:04:09
"Przeglądy recytatorskie". Długo się Pan zastanawiał na tym panie Ireneuszu? Nie ma tak źle prowadzonej, tak zapyziałej i prowincjonalnej placówki kulturalnej, w której konkursy recytatorskie nie byłby podstawową formą tak zwanej aktywności (należałoby raczej powiedzieć udawania aktywności). Powiedzmy sobie szczerze - nie macie Państwo żadnego pomysłu na to jak ta kultura powinna wyglądać a improwizacje na chybcika wychodzą wam słabo. Co do popierania rodzimych artystów, czy to eufemistyczne nazwanie koncepcji żeby wreszcie dać zarobić swoim znajomym?
super fan
2018-10-08 21:28:37
Widzę na tym forum samych wynajętych trolli przez PO - czytaj Komitet Obywatelski
Jacek
2018-10-08 21:22:38
Pani MJW wzorem Marie LePen powinna zostać skierowana na konsultacje psychiatryczne.A zanim zdecydują gdzie wybudowac Teatr ta Pani oraz towarzyszące jej osoby powinny najpierw wysluchac opinii aktorow TW i Pani A. Augustynowicz, bo sami pojęcia o tym nie mają.
O’Kelly
2018-10-08 20:00:27
Super pomysl. Zapraszam pania Małgorzate na Metallica we w tym teatrze
SromotnikBezwstydny
2018-10-08 19:08:49
Żegnaj kulturo, sztuko i rozrywko! PiS zaczął od stadnin koni rasowych i przez Trybunał Konstytucyjny,Puszczę Białowieską,Sądy i prokuraturę, szkoły i szpitale,łamanie Konstytucji,psucie Sądu Najwyższego-obiecuje przeróbkę kultury,sztuki i rozrywki na swoje -kacze-kopyto!Teraz "lulajżejezuniu" i "bożecośpolskę"będziemy słuchać non stop-w piatek,świątek i niedzielę... w przerwach będą jasełka i "niekończące się rozmowyryżyka"!
Zako
2018-10-08 18:21:30
Dziwnie na kulturę patrzy pani Małgorzata Jacyna-Witt, pewnie kulturalnie obyta. Nie można oddzielić kultury od rozrywki. Gdyby np. słuchanie muzyki klasycznej nie było jednocześnie rozrywką dla miłośników tej muzyki, to by jej nie słuchali. A jak zaklasyfikować jazz, blues czy choćby muzykę ludową? Kultura czy rozrywka? Niektóre festyny czy jarmarki upowszechniają kulturę ludową. Jak pani radna to sklasyfikuje? Dlaczego mamy słuchać tylko polskich kompozytorów? Mamy stworzyć taką polską zagrodę, założyć klapki na oczy/uszy i niczego innego nie słuchać/oglądać? mamy oddzielić się od reszty świata? Jakieś to pokrętne.
Harmonik
2018-10-08 15:49:13
... cykliczne koncerty z muzyką polskich twórców, Chopina, Karpowicza, Moniuszki, Szymanowskiego, Paderewskiego, Pendereckiego. He, he, he ... Karpowicz jest twórcą, pisarzem, ale znany bardziej jako (współ)twórca finansowo-seksualnego skandalu z pewną znaną feministką. Chodzi chyba o Mieczysława Karłowicza (patrz - Filharmonia w Szczecinie). Błąd Alana Sasinowskiego
, czy pisowców?
Robert
2018-10-08 15:42:23
Może pani radna pozwoliłaby szefom instytucji artystycznych oraz samym artystom promować to co uznają za stosowne? Bo już był w historii taki ustrój, który nakazywał promować to co uznaje partia.
Fyt
2018-10-08 14:33:48
Pacyna,matecki i niburski tylko Sochanski brakuje i będzie zespół śpiewaków dla ojca dyrektora i kaczora
eletorat
2018-10-08 13:59:42
Matecki i Pacyna - ale duet. Warte jedno drugiego...
@fan
2018-10-08 13:53:21
jesli chodzi o kulture twoja juz na tym sie wlasnie zatrzymala. nawet zone z broda wziales
leming
2018-10-08 13:12:49
Kultura Szczecińska ma szansę odrodzić się jak penis z popiołów.
fan
2018-10-08 13:05:58
Tak ich natchnęło, bo za Niemców stał tam cyrk. A jeśli chodzi o kulturę, na tym Ciecin powinien poprzestać.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA