Wtorek 27 września 2022r. 
REKLAMA

Maciusiowe podchody

Data publikacji: 2018-10-03 07:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:21
Maciusiowe podchody
 

Po licznych zapowiedziach i przekładaniu kolejnych terminów urzędnicy szczecińskiego magistratu ogłosili wreszcie przetarg na sprzedaż parceli przy ul. Edmunda Bałuki 14 z budynkami-pustostanami do rozbiórki po zlikwidowanej sześć lat temu szkole podstawowej nr 54 (zwanej „Maciusiem"). Do nabycia wraz z tą nieruchomością w pakiecie jest działka pod drogę dojazdową do wnętrza zdegradowanego od dziesięcioleci kwartału śródmiejskiej zabudowy nr 21 w obrębie ulic Jagiellońskiej, Księcia Bogusława X, Śląskiej i wspomnianej ul. Edmunda Bałuki (d. Obrońców Stalingradu).

Teren z budynkami po dawnej szkole podstawowej jest częścią owianego złą sławą, zapyziałego i zdemolowanego kwartału zabudowy, do którego przylgnął na początku lat 90. ub.r. przymiotnik „norweski", bo w ówczesnej strategii władz miasta stał się przedmiotem umów - jak się okazało - ze spółką-wydmuszką kryjącą się pod szyldem URGN z Norwegii. Później zwany był też amerykańskim, by następnie trafić pod zarząd miejskiej spółki pn. Szczecińskie Centrum Renowacyjne, której szefostwo roztaczało świetlane wizje na temat zagospodarowania tego fragmentu publicznej przestrzeni, ale na opowieściach się skończyło, a sama spółka została wreszcie zlikwidowana.

Łączna powierzchnia obu parcel (tej z zabudowaniami dawnej szkoły i gruntu przeznaczonego pod urządzenie drogi dojazdowej), na którą miasto szuka kupca, wynosi 5768 mkw., z czego nieruchomość gruntowa zabudowana budynkami po byłej Szkole Podstawowej Nr 54 im. Janusza Korczaka przeznaczonymi do likwidacji, wycenionymi na symboliczną złotówkę, to 3155,40 mkw. Według zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod wielofunkcyjną śródmiejską zabudowę usługową, usługowo-mieszkaniową z przewagą usług. Przy jednoczesnym uwzględnieniu w planach najbliższego sąsiedztwa przyszłej zabudowy frontowej o maksymalnej szerokości do 22 m. Parcela przylega bezpośrednio do zrujnowanej i będącej także pustostanem od lat przedwojennej kamienicy przy ul. Edmunda Bałuki 13, której dysponentem od niedawna est TBS Prawobrzeże, podobnie zresztą jak i zdegradowanej kamienicy o adresie ul. Edmunda Bałuki 12 (obie przejęte od spółki LCD po tym, jak ta nie wywiązała się z warunków wcześniej zawartej umowy ramowej dotyczącej ich nabycia i renowacji wraz czterema innymi kamienicami i oficynami przy ul. Śląskiej).

Przyjęte w przetargu kryteria oceny ofert to: cena (30 proc.), zawartość wspomnianej koncepcji projektowej (40 proc.), wiarygodność finansowa potencjalnego kupca, w tym sposób finansowania inwestycji (20 proc.) oraz doświadczenie poparte wykazem zrealizowanych inwestycji w Polsce i za granicą (10 proc.).

Cena wywoławcza dla potencjalnych nabywców 5 620 001 zł. Zainteresowani mają czas na wniesienie wadium w kwocie 300 000 zł do 23 stycznia 2019 r., a na składanie ofert pisemnych do 25 stycznia 2019 roku. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 3 października 2018 r.

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

VS
2018-10-03 08:49:35
Dalej wybierajcie go na prezydenta to tak będzie ze wszystkim...
Ciapuła
2018-10-03 08:06:20
Mam nadzieję że "miasto" zapisze w umowie zakaz wycinki pięknego drzewa stojącego przed szkołą bo jak nie to "inwestor" pierwsze co zrobi to zawoła bandytów z piłami i je wytnie a miasto jak zwykle nabierze wody w usta bo rzeźnik miejski znaczy się "ogrodnik miejski" w tym czasie będzie -w obecności kamer, sadził patyki razem z prezydentem miasta
szkoda
2018-10-03 07:31:59
Szkoda nawet komentować. Wszystko tam zdegradowane!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA