Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

PiS: Gmina Police bez rządowego funduszu na drogi. Bo trzeba złożyć wniosek

Data publikacji: 2022-05-25 18:55
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-28 14:36
PiS: Gmina Police bez rządowego funduszu na drogi. Bo trzeba złożyć wniosek
Fot. Agnieszka Spirydowicz  

Policcy działacze Prawa i Sprawiedliwości publicznie pytają, dlaczego gmina Police nie dostała żadnego dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wymieniają, że dostała je Dobra, dostało Kołbaskowo, dostał Powiat Policki, a same Police - nie. Od razu też odpowiadają: "bo gmina Police nie złożyła do funduszu żadnego wniosku". Lokalni działacze PiS uważają, że tym samym straciła okazję pozyskania środków na ważne dla mieszkańców inwestycje drogowe. Dociekają więc powodów tego - jak oceniają - zaniechania.

- Jeżeli chodzi o nasze lokalne podwórko to z tego funduszu na bieżący rok znalazły się środki w wysokości 4,3 mln złotych dla Powiatu Polickiego na rozbudowę drogi Bezrzecze-Wołczkowo, dwa miliony złotych dla gminy Dobra na budowę ul. Piaskowej w Wołczkowie i prawie 4 miliony złotych dla gminy Kołbaskowo na budowę drogi do terenów inwestycyjnych - wymieniał na środowej konferencji prasowej Tomasz Tokarczyk. - Jeszcze na liście rezerwowej znalazło się miejsce dla kolejnego zadania powiatu polickiego: to 530 tysięcy na remont drogi Dobra-Bartoszewo. Okazało się, że dla gminy Police nie przewidziano w tegorocznym rozdaniu funduszu żadnych środków. A to dlatego, że – naszym zdaniem – po prostu gmina Police nie złożyła do funduszu żadnego wniosku.

Bez wniosków do funduszu

Politycy przypominali, że ich radny, Kamil Olszewski, o wnioski do tego funduszu pytał na sesji w lutym tego roku. Odpowiedź dostał miesiąc później.

- Burmistrz przekazał informację, że gmina Police złożyła pięć wniosków, ale do innego programu - Programu Inwestycji Strategicznych - relacjonuje Tomasz Tokarczyk. - Tym samym rozumiemy, że gmina Police nie złożyła żadnego wniosku do Funduszu Rozwoju Dróg Gminnych, tak naprawdę z niezrozumiałych dla nas powodów. Dlatego też chcielibyśmy dzisiaj ponowić to pytanie do pana burmistrza, dlaczego tego nie zrobiono. Czy powodem było to, że przeoczono w Urzędzie Miejskim termin składania wniosków, czy też powodem jest to, że doprowadzili ci państwo finanse naszej gminy do takiej zapaści, że nie ma w budżecie nawet środków na wkład własny?

I podkreślali dobre wyniki innych gmin powiatu polickiego w pozyskiwaniu tego rodzaju dotacji.

- Prymusem są gmina Dobra, gmina Kołbaskowo - mówi Kamil Olszewski, radny gminy Police z PiS. - Natomiast gminą, która nie przykłada się za bardzo do swoich obowiązków, jest niestety nasza gmina Police. Nie składa wniosków i nie wiemy dlaczego. Wiemy, że potrzeby drogowe są ogromne i zachęcamy pana burmistrza, żeby bardziej przyłożył się do tego zadania.

Nie tylko północna obwodnica Polic

Mariusz Różycki, szef klubu radnych, wskazywał przykładowe inwestycje drogowe, które można by było spróbować rozpocząć z takim dofinansowaniem.

- Najważniejszą drogą, którą trzeba jak najszybciej robić, to jest północna obwodnica Polic - wskazał Mariusz Różycki, szef polickich struktur Prawa i Sprawiedliwości. - Nad tym trzeba się pochylić jak najszybciej, bo ona powinna powstać już kilka lat temu, żeby samochody ciężarowe nie przejeżdżały przez Police, tylko je omijały - od Przęsocina przez Trzeszczyn wjeżdżały do Zakładów Chemicznych Police. Remontu wymaga też ul. Siedlecka. A także potrzebna jest druga część inwestycji na ul. Bankowej. I tak można wymieniać. Warto też przejechać się po wioskach, zobaczyć jak tam to wszystko wygląda.

Wśród wymagających pilnej interwencji wymieniali również ul. Piotra i Pawła oraz Kuźnicką.

Dobry przykład gminy Kołbaskowo

Działacze PiS zapewniali, że o przyznaniu rządowego dofinansowania nie decydują żadne preferencje polityczne, czego przykładem - ich zdaniem - jest chociażby gmina Kołbaskowo.

- Do tej pory próbowano nam i mieszkańcom tak tłumaczyć, mówię o lokalnej władzy, że temu wszystkiemu jest winny rząd Prawa i Sprawiedliwości, który dzieli samorządy na lepsze i gorsze, i tym kluczem rozdziela środki - mówił Dominik Brzęcki. - A sami państwo widzicie, że ta narracja nie ma nic wspólnego z tym, co się rzeczywiście dzieje. Świetnym przykładem na to jest gmina Kołbaskowo, która obecnie jest placem budowy, jest na jej terenie obecnie realizowanych około 10 kilometrów nowych dróg z wykorzystaniem tych funduszy rządowych. A co ciekawe, chociażby w ostatnich wyborach prezydenckich, prezydent Duda w gminie Kołbaskowo miał jeden z gorszych wyników. Nikt tego tutaj nie brał pod uwagę, bo chodzi o inicjatywę i zaangażowanie wypływające z władz samorządowych.©℗

Agnieszka Spirydowicz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ech,PiSdzielcy...
2022-05-28 14:04:53
Czy to Pisdzielczy "rząd" w ramach "Polskiego NIEładu " zabrał pieniądze gminom??? O co ten gwałt? Oddajcie gminom, to co ukradliście !!!
kpina
2022-05-27 13:27:39
PiS kradnie pieniądze samorządom, a później ma czelność zadawać takie pytania.
toi
2022-05-26 20:12:05
nie męczcie władka bo on musi swym aparacikiem zdjecvia robic...
Markus
2022-05-26 14:03:36
buduję się fabrykę polimerów plus zakłady chemiczne równa się potężne korki w Policach i Szczecinie. A z obwodnicą lecą sobie w kulki dalej.
Cobel
2022-05-26 13:13:45
Oto jest pytanie czy pis da lub nie da kasy.
kuwakaztanowa
2022-05-26 11:36:52
Fajnie byłoby, dla równowagi , załączyć jakieś zdanie z UG Police.
Tak tylko ...
2022-05-26 09:49:11
Wniosków nie złożyła gmina to do ukarania! Ale coś mi się wydaje że pisdziele jakaś polityczna hucpę urządzają !
Alicja
2022-05-26 08:51:50
A bliżej jakiego ugrupowania jest wójt gminy Kołbaskowo? Tu nie idzie o wybory kto głosował na dudę, ale kto jest wójtem...
siarczan żelaza
2022-05-26 01:25:35
gmina Police nie złożyła żadnego wniosku bo jest tak bogata że nie potrzebuje wsparcia ;-)
Drajwer
2022-05-25 22:33:22
Najlepiej jakby zamknęli wszystkie drogi dla samochodów ZPL.Dla wszystkich będzie bezpieczniej
Drogi
2022-05-25 21:30:37
Troska o każde miasto jest fajna, ale wyłącznie wtedy, gdy nie chodzi o zwykłą walkę polityczną.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA