Czwartek, 30 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Pierwszy taki zabieg w Szczecinie

Data publikacji: 31 maja 2022 r. 21:01
Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca 2022 r. 15:13
Pierwszy taki zabieg w Szczecinie
Zespół Oddziału Transplantacji Szpiku kierowany przez prof. Bogusława Machalińskiego Fot. PUM  

W szpitalu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie po raz pierwszy w naszym mieście wykonano zabieg allogenicznego przeszczepienia komórek krwiotwórczych. Allogeniczna transplantacja komórek krwiotwórczych jest poważnym wyzwaniem z punktu widzenia klinicznego, bowiem materiał przeszczepowy pochodzi od innej osoby niż ta, która przyjmie komórki.

Procedura jest złożona, wymaga wyboru odpowiedniego kandydata na dawcę komórek, zastosowania leczenia umożliwiającego przyjęcie się przeszczepu.

Oddział Transplantacji Szpiku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, kierowany przez prof. Bogusława Machalińskiego, od lipca 2018 roku realizuje i rozwija program transplantacji komórek krwiotwórczych. Działalność ośrodka spójnie wpisuje się w strategię rozwoju szpitala klinicznego PUM oraz zapewnia pacjentom z naszego regionu, jak i ościennych województw kompleksowy dostęp do wysokospecjalistycznych procedur medycznych w ramach terapii hematoonkologicznej.

Od początku działalności w Oddziale Transplantacji Szpiku wykonano z sukcesem ponad 150 autologicznych transplantacji komórek krwiotwórczych, czyli zabiegów, w których komórki pochodzą od samego pacjenta, a procedura jest wsparciem dla wysokodawkowanej chemioterapii. Ten rodzaj przeszczepienia najczęściej stosowany jest w leczeniu pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym oraz agresywnymi chłoniakami.

Rozpoczęcie programu allogenicznych transplantacji komórek krwiotwórczych jest ważnym osiągnięciem zespołu Oddziału Transplantacji Szpiku. Dla pacjentów z Pomorza Zachodniego z nowotworami hematologicznymi oznacza to możliwość kompleksowego leczenia w macierzystym ośrodku. Chorzy nie będą już zmuszeni wyjeżdżać do odległych ośrodków, często długo oczekując na termin zabiegu, a regularna kontrola w okresie potransplantacyjnym będzie możliwa w macierzystej Poradni Transplantologicznej.

Leczenie poprzedzające wspomnianą na wstępie transplantację przeprowadzono we współpracy z Klinicznym Oddziałem Radioterapii Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. Dawczynią komórek była siostra chorej. Zabieg, który przeprowadził dr Sławomir Milczarek, zakończył się sukcesem. Pacjentka czuje się dobrze i pozostaje pod opieką Poradni Transplantologicznej.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do weger
2022-06-01 15:12:32
Nie aresztują. Taki co bierze łapówy już tyle czasu pluje ludziom w twarz i zajmuje fotel senatorski. Wystarczy wpisać się w doktrynę PO i można kraść do woli
Pop
2022-06-01 14:10:21
Biorcom szpiku daje sie przywileje, co a pogarsza dostęp do leczenia pozostałym przewlekle chorym. Wszystko kosztem innych ubezpieczonych w NFZ. Lans, szpan i promocja jednej choroby. Pamietajcie, że żaden pracujący za grosze nie da wam swojego szpiku, bo może zostać szybko bez pracy, a tym samym bez dostepy do NFZ. Zniewolenie i system kastowy w Polsce.
weger
2022-06-01 07:43:12
To się nie spodoba CBA i prokuraturze Ziobry. Zaraz aresztują lekarzy osiągających zbytnie sukcesy w dziedzinie medycyny.
obserwator
2022-06-01 05:18:03
takie dolegliwości to tylko homeopatia da rade wyleczyć. mam w tym doświadczenie
Ania
2022-05-31 23:00:32
Super wiadomość. Gratulacje
Edmund
2022-05-31 21:26:30
Czy to nie pachnie aferą międzynarodową a przynajmniej skandalem.Przeszczepiono szpik Polce a przecieź powinno to się zrobić komuś z Ukrainy .Gdy dowie się o tym Zełeński to pośle Morawieckiemu niezłe joby
p
2022-05-31 21:17:34
A gdzie antyszczepy,znahorzy,uzdrowiciele duchowi szamani i szuria w temacie ? pomogli cos ? na bank nie, poza ich stanem umysłu

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA