Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Pomorski Uniwersytet Medyczny rozpoczął rekrutację. Na studentów czeka 13 kierunków

Data publikacji: 2022-05-09 21:45
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-10 08:09
Pomorski Uniwersytet Medyczny rozpoczął rekrutację. Na studentów czeka 13 kierunków
PUM to najlepsza szczecińska uczelnia wedle rankingu CWUR. Fot. Anna Gniazdowska  

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w poniedziałek rozpoczął rekrutację na studia. Wedle rankingu portalu edukacyjnego „Perspektywy” to najlepszy uniwersytet w naszym regionie, uczelnia znalazła się także - razem z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym - w prestiżowym zestawieniu Center for World University Rankings. Nabór prowadzi również Akademia Morska.

W PUM funkcjonują trzy wydziały. Na Wydziale Medycyny i Stomatologii maturzyści mogą wybrać kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. Wydział Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej oferuje analitykę medyczną, biotechnologię medyczną i farmację. Jest jeszcze Wydział Nauk o Zdrowiu. Tu można studiować dietetykę kliniczną, fizjoterapię, kosmetologię, logopedię kliniczną z terapią zajęciową, pielęgniarstwo, położnictwo, psychologię zdrowia, a na drugim stopniu – zarządzanie w systemie ochrony zdrowia.

Najpopularniejsze kierunki na PUM

Niezmiennie największym wzięciem na PUM cieszy się kierunek lekarsko - dentystyczny. Jednocześnie jest to najbardziej popularny kierunek studiów na Pomorzu Zachodnim. W ubiegłym roku uczelnia ogłosiła, że o jedno miejsce konkurowało 26 osób. To był rekord. W poprzednich latach z reguły o jedno miejsce biło się kilkunastu maturzystów. Świetny wynik zanotował także kierunek lekarski. O jedno miejsce walczyło 17 maturzystów.

Wysoką pozycję PUM potwierdzają rankingi. Od lat jest najlepszy w regionie według „Perspektyw”. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się także, że  PUM oraz jeszcze jedna uczelnia z Pomorza Zachodniego, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, znalazły się wśród 40 najlepszych polskich uczelni wśród 2000 uniwersytetów zestawionych w rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). PUM zajął 26. miejsce wśród polskich uczelni (i miejsce 1477 w rankingu ogólnym) a ZUT miejsce 38. (1858 ogólnie). Najlepszy na świecie jest Uniwersytet Harvarda, w Polsce - Uniwersytet Jagielloński (381. miejsce na świecie).

Tegoroczne zestawienie zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. Najwyższe miejsca na podium zajęły kolejno: Uniwersytet Harvarda, Instytut Techniczny w Massachusetts oraz Uniwersytet Stanforda.

W Polsce po UJ drugi jest Uniwersytet Warszawski (402.) a trzecia Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (590.).

Rekrutacja na innych uczelniach

W poniedziałek 9 maja nabór rozpoczęła także Akademia Morska. Oferuje następujące kierunki: automatyka i robotyka, geodezja i kartografia, informatyka, inżynieria eksploatacji, inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe, logistyka, mechanika i budowa maszyn (po polsku i po angielsku), mechatronika, nawigacja (po polsku oraz po angielsku), oceanotechnika, teleinformatyka, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie (licencjat), żegluga śródlądowa. 

ZUT rozpoczyna rekrutację 16 maja. Akademia Sztuki - w środę. Uniwersytet Szczeciński - 6 czerwca. ©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

TAK
2022-05-10 09:37:26
Te klimatyzory to dno architektoniczne, gdzie architekt miasta i opieka architektoniczna zabytkowego Szczecina? SKANDAL dla REKTORATU PUM !
Steffen
2022-05-10 09:24:32
Bardzo dobrze, że zachodniopomorskie uczelnie się rozwijają i oferują dobry poziom nauczania. Pozdrawienia dla nauczycieli, studentów i absolwentów.
Budynek
2022-05-10 08:04:40
Ten zabytkowy budynek zeszpecony przez klimatyzory ,ale Pan Rektor PUM tego nie widzial, szkoda bo prawie dwutysieczne miejsce w rankingu to wielka satysfakcja
Esteta
2022-05-09 22:00:21
Pytanie - kto pozwolil na umieszczenie klimatyzatorow na fasadzie takiego zabytku!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA