Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Sejmik. Brak zgody co do stanu województwa

Data publikacji: 30 maja 2019 r. 13:35
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:41
Sejmik. Brak zgody co do stanu województwa
 

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przedstawił pierwszy w historii raport o stanie województwa. Pochwalił się w nim m.in. spadającym bezrobociem i aktywnością ekonomiczną mieszkańców. Opozycja zarzuca mu propagandę sukcesu oraz lekceważenie działań rządu, które pomogły w rozwoju regionu.

- Produkt krajowy brutto na głowę zawsze było dla nas wyzwaniem, w 2017 roku, to ostatnie dostępne dane, jesteśmy na miejscu 8, awansowaliśmy o jedno oczko. Przez wiele lat pod względem dynamiki byliśmy pod polską średnią, przełamaliśmy ten trend w 2012 roku, od tego czasu zbliżyliśmy się do średniej - powiedział O. Geblewicz.

Przyznał, że najlepszy wynik był w 2015 roku. W dwóch kolejnych latach odnotowano słabsze osiągnięcia w tej materii.

- O ile województwo ma stosunkowo dużą ilość przedsiębiorstw innowacyjnych, o tyle nakłady inwestycyjne są jedne z niższych – dodawał marszałek. - Wielkim wyzwaniem było dla nas bezrobocie. Stopa bezrobocia w naszym województwie przez lata była druga w Polsce. Teraz jest ósma, z dużą dynamiką spadku.

Wedle O. Geblewicza zachodniopomorskie wypada korzystnie pod względem przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na mieszkańców, zajmując 2. miejsce w kraju, tuż za Mazowszem. Od 2010 r. w województwie przeciętny dochód wzrósł o ponad 39%, to blisko 5% więcej niż średnia dla Polski. Dobrą sytuację gospodarczą ma potwierdzać rynek pracy i takie mierniki jak aktywność ekonomiczna ludności według BAEL (dziś 8. miejsce wśród regionów, a przez lata było to 14. miejsce) czy stopa bezrobocia według BAEL wynosząca 3,1% (5. miejsce w Polsce).

Marszałek zwrócił uwagę, że “wspólnym wyzwaniem” jest poprawa zdawalności matur – ponieważ w naszym województwie wciąż jest niższa od polskiej średniej.

- Powiedzieć, że ten raport zawiera wiele błędów, byłoby wielką delikatnością - komentowała Małgorzata Jacyna – Witt, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku. - Z jednej strony pokazuje propagandę sukcesu, z drugiej – ukrywa porażki, zawiera ataki na rząd Prawa I Sprawiedliwości. Nie można oceniać stanu województwa, nie uwzględniając działań rządu. Zakres inwestycji rządowych w regionie jest ogromny. Zacząć trzeba od programu 500 +. Wyeliminował biedę dzieci, szczególnie na terenach wiejskich, w mniejszych miejscowościach. Spowodował przyrost urodzeń w naszym województwie I zmniejszył liczbę rodzin korzystających z pomocy społecznej.

M. Jacyna - Witt wymieniła też takie działania rządu jak m.in. przystąpienie do budowy tunelu do Świnoujścia, budowa drugiego terminalu gazowego, remont trasy kolejowej Szczecin – Poznań.

- Bezrobocie zmniejszyło się dzięki działaniom rządu, nie dzięki, ale pomimo polityki marszałka – oceniła M. Jacyna – Witt. - Tylko mądra polityka gospodarcza rządu sprawiła, że przedsiębiorcy zatrudniali pracowników.

- Niespełnione jest kryterium rzetelności – tak ocenił raport marszałka Paweł Mucha z PiS. - Jest wiele błędów, potknięć i rzeczy nielogicznych. Strona dwudziesta czwarta – powtórzenie dwa razy tego samego tekstu. Nikt tego nie czytał! Strona czterdziesta ósma – czytam o kadencji sejmiku 2018- 2020... Rzecz fundamentalna: strategia rozwoju województwa. Od trzech lat trwa praca nowelizacja nad strategią rozwoju województwa I końca nie widać.

Według polityka część dokumentu to “marnej jakości publicystyka”. Kpił też z tego, że zarząd województwa ocenia w nim konstytucyjność działań rządu – choć żaden z członków zarządu w Trybunale Konstytucyjnym nie zasiada.

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Joensiku
2019-05-31 11:35:26
Z braku Laku po-zostal Ci tylko rym...? I dla zlapania "ronowagi" po-dsumuj rowniez lata wschodniego "dobrobytu" czyli 1945-2015 !!
Joens
2019-05-31 08:13:23
"Gdziekolwiek sięgnie nasz triumf, zawsze będzie jedynie punktem wyjścia do nowej walki" PLANY PREZESA Prezes ma plany, wie, co należy, Resztki swych zębów w uśmiechu szczerzy, Ma rozwiązania dla wszystkich ludzi, Więc znów nadzieję powszechną budzi! PiS da każdemu szczęścia dwa worki, Z czystego srebra cudne paciorki, Da nowe auta i nowe domy I wszystkim ludziom rozda miliony. Prawym Polakom PiS wszystko da, Bo takie plany pan prezes ma. Da obiecanki i da cacanki Da coś dla Józka i da dla Anki. Za PiS-u manna to lecieć będzie, Dobrobyt prezes wprowadzi wszędzie, Da coś dla mamy i da dla taty, A lotniskowce będą na raty!
alex
2019-05-31 07:27:05
Niech pisowscy radni nie bredzą. Rząd nic nie pomógł naszemu regionowi. Stocznia Szczecińska nie działa, żadne statki się nie budują mimo że stępka rdzewieje, tunelu do Świnoujścia jak nie było tak nie ma, Zakłady Chemiczne w Policach stoją na skraju bankructwa podobnie jak stocznia Gryfia, więc pisowcy przestańcie opowiadać bajki
Marszalek...
2019-05-30 22:02:33
Jako czlonek PO-stkomunistycznej Partii czyli spadkobierczyni po Komunistycznym PZPR-e chwali tylko to... co Towarzusze PO i PSL-u wraz z reszta Lewactwa troche osiagneli do Pazdziernika 2015 roku !! A o tych Miliaaardach co PO-zikaly gdzies... z Kasy Panstwowej do dnia 25.10.2015 roku to milczy - dlaczego ???
A po co poprawa zdawalności matur?
2019-05-30 18:18:59
Przecież ktoś musi glosować na POPiS...
Jola
2019-05-30 17:41:20
Nie ma się czym chwalić. O mieszkanie ciężko, brak godnej pracy za normalne wynagrodzenie! A to jest najważniejsze!
Obs.ryver
2019-05-30 17:10:05
Wielopartyjna,multistanowiskowa Jacyna,prezeska tzw."stoczni" szczecińskiej znacząco wpłynęła na spadek bezrobocia.A jej aktualny prezes-już nawet umie kartę bankomatową obsługiwać...no i swój kaczy rząd wysyła na przeszpiegi do PE...Jacyna niestety- zostaje w Sz-nie....
Realista
2019-05-30 14:45:32
Wystąpienie MJW to propaganda rządu.
Tfu
2019-05-30 14:44:00
500 plus zmieniło Polskę w raj. ..... oj, głupia ty.
Ale opozycja
2019-05-30 14:32:58
Mucha z Jacyną uprawiają rządową propagandę
zły
2019-05-30 13:45:58
Pięknie walą w wojewódzkich gamoni. Brawo!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA