Po wielotygodniowych przygotowaniach w ubiegłą sobotę przeprowadzono w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie pierwszy zabieg "na sucho" z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. - Operacja urologiczna odbyła się bez żadnych niespodzianek. A w poniedziałek (24 sierpnia) urolodzy przeprowadzili dwie pierwsze autentyczne i udane operacje prostatektomii. To historyczny dzień w szpitalu na Pomorzanach. I milowy krok w leczeniu nowotworów - informuje rzeczniczka prasowa szpitala Bogna Bartkiewicz.
System robotyczny da Vinci w szpitalu klinicznym nr 2 w Szczecinie pojawił się w kwietniu. By móc rozpocząć pracę na nim potrzebne były intensywne przygotowania przede wszystkim personelu medycznego, który miał na nim pracował. Zespół urologów, chirurgów, ginekologów operacyjnych, pielęgniarek i anestezjologów odbywał intensywne szkolenia na miejscu i za granicą, by zaznajomić się z tym nowoczesnym sprzętem.
- Trzeba było poznać teorię, a potem wyszkolić się praktycznie – były to m.in. ćwiczenia manualne, szycie za pomocą narzędzi zamocowanych w ramionach robota, współpraca z zespołem – to wszystko stanowiło wyzwanie, nawet dla zgranego zespołu operacyjnego i wymagało wielotygodniowych ćwiczeń, bo to inny sposób operowania - dodaje Bartkiewicz..
- Operacje chirurgiczne metodą tradycyjną, to była jazda maluchem, operacje laparoskopowe, to już jazda samochodem sportowym, ale praca z wykorzystaniem systemu da Vinci, to jest jak lot rakietą kosmiczną - mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski, lekarz kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie, który przeprowadził pierwsze operacje – tę próbną i te prawdziwe, na pacjentach.
Cały zespół jest pod wrażeniem pracy robota. Ogromna precyzja, doskonała jakość obrazu, pole operacyjne powiększone aż 10-krotnie! - Nie sądziłam, że doczekam tych czasów w swoim życiu zawodowym – podsumowała mgr piel. Alina Grabowska, pielęgniarka oddziałowa bloku operacyjnego, która brała udział w zabiegach – Lata temu oglądałam takie systemy robotyczne na konferencjach, sympozjach. A teraz taki sprzęt jest w naszym szpitalu - dodaje.
Kolejne operacje urologiczne jeszcze w tym tygodniu. W następnym do stołu operacyjnego podejdą chirurdzy. Potem przyjdzie czas na ginekologów operacyjnych - informuje szpital.
System robotyczny da Vinci jest głównym elementem nowo powstałego w szpitalu Klinicznego Centrum Operacji Robotycznych PUM i SPSK-2. Dzięki zaangażowaniu władz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie szpital otrzymał z Ministerstwa Zdrowia dotację w wysokości 13 000 000 zł na zakup aparatu.
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie jest drugim szpitalem klinicznym w Polsce i pierwszym ośrodkiem w Zachodniopomorskiem, w którym chirurdzy będą korzystać z technologii robotycznej. Wykorzystywać go będą do zabiegów chirurgii ogólnej (m.in. nowotwory jelita grubego), operacji urologicznych (np. prostatektomia radyklana) oraz ginekologicznych (np. nowotwory trzonu macicy) - głównie w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby onkologiczne.
oprac. (mj)
Fot. SPSK-2 Szczecin