czwartek, 21 stycznia 2021r.

Pionierska operacja neurochirurgów w Zdrojach

Data publikacji: 2019-07-15 23:12
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-12 22:13
Pionierska operacja neurochirurgów w Zdrojach
 

Osiągnięcie szczecińskiego zespołu wyjątkowych specjalistów neurochirurgii umożliwi małej dziewczynce normalne życie. Dwóch neurochirurgów ze szpitala „Zdroje" - prof. Leszek Sagan oraz dr Marek Lickendorf - przeprowadziło u 5-letniej Tosi chorującej na Zespół Pfeiffera skomplikowany zabieg chirurgiczny.

Zespół Pfeiffera to rzadkie schorzenie wrodzonych wad kości głowy, polegające m.in. na zarośnięciu szwów czaszkowych, co uniemożliwia normalny rozwój. Jak mówi Magdalena Knop, rzecznik prasowy Szpitala „Zdroje" w Szczecinie, u Tosi nie był to pierwszy zabieg. Dziewczynka była wielokrotnie operowana z powodu złożonej wady rozrostu kości czaszki ze współistniejącym wodogłowiem. Już w wieku 6 miesięcy neurochirurdzy ze szpitala „Zdroje" przeprowadzili u niej laparoskopowe rozcinanie szwów czaszki.

Drugiego lipca prof. Leszek Sagan oraz dr Marek Lickendorf przeprowadzili operację, która polegała na wysunięciu górnej partii kości czoła i oczodołów do przodu z użyciem rozsuwanych systemów montowanych do kości głowy - dystraktorów. To urządzenia do rozciągania kości, wykonane z tytanu. W trakcie

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 57% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 16-07-2019

 

Autor: Dorota Ułanek
Fot. Szpital Zdroje

Komentarze

Duze Brawa...
2019-07-16 23:00:31
I az trudno uwierzyc, co i jak wiele... Ci Neurochirurdzy wraz z Pilegniarkami dzisiaj juz potrafia !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ