piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Piękniej za oknami. Rusza nabór

Piękniej za oknami. Rusza nabór

Piękniej za oknami. Rusza nabór
Data publikacji: 2016-01-03 21:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 1719 84047

W pierwszych edycjach „Zielonych Podwórek" składane przez wspólnoty mieszkaniowe wnioski były „mniejsze”, skromniejsze, zwykle dotyczyły uzupełnienia już częściowo istniejących nasadzeń, postawienia urządzeń zabawowych dla dzieci. Z czasem projekty się rozrosły, są bardziej okazałe.

- To pomysły zagospodarowania terenu skrojone na miarę potrzeb mieszkańców. Lepszy projekt więcej kosztuje w realizacji, ale przynosi też lepszy efekt i staje się trwalszy. Może służyć przez długie lata - podsumowuje Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy ZBiLK.

Dofinansowaniem mogą być objęte przede wszystkim działania polegające na tworzeniu terenów zielonych (np. zakładanie nowych trawników, nowe nasadzenia, żywopłoty) wraz z towarzyszącą małą architekturą i miejscami wypoczynku (np. chodniki, alejki, ławeczki) oraz placów zabaw dla dzieci (np. huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice). Dotyczy ono również projektów, których jednym z elementów jest postawienie wiaty lub parawanu na śmietniki.

Wysokość dofinansowania może wynosić: w przypadku tworzenia terenów zielonych wraz z towarzyszącą infrastrukturą i miejscami wypoczynku do 75% kosztów danego przedsięwzięcia, a w przypadku tworzenia placów zabaw dla dzieci 95% kosztów zakupu i montażu takich urządzeń i specjalistycznej.

Ze względu na skomplikowaną sytuację formalno-prawną wielu terenów przyległych do budynków wspólnot mieszkaniowych Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych podpisywał (i nadal podpisuje) ze wspólnotami porozumienia na nieodpłatne przekazanie wspomnianych terenów.

- Dzięki temu wśród mieszkańców rośnie też poczucie odpowiedzialności za najbliższe otoczenie - dodaje T. Owsik-Kozłowski.

Liczby pokazują, że program „zielonopodwórkowych" dotacji „chwycił". Pokazują to wymierne pieniądze, stał się zachętą do zaangażowania, zainteresowania i do działania, obudził świadomość, że ważne jest nie tylko to, co moje, ale i to co bezpośrednio wokół mnie.

* * *

ZBiLK rusza z naborem wniosków do dziewiątej edycji programu „Zielone Podwórka" i drugiej edycji jego bliźniaczego programu pn. „Zielone Przedogródki". Termin ich składania w roku 2016 do obu wyznaczony został od 2 stycznia do końca lutego, a nie - jak do tej pory - do 15. lutego. 
Na realizację każdego przeznaczonych zostanie po 1 mln zł. Każda z zainteresowanych wspólnot musi dołączyć do składanego przez siebie wniosku: potwierdzoną za zgodność kopię podjętej uchwały wspólnoty w sprawie wyrażenia zgody na wykonanie inwestycji w ramach programu, kosztorys i projekt planowanej inwestycji (dokument sporządzony w oparciu o właściwe przepisy dotyczące kosztorysowania i projektowania), oświadczenie zarządu wspólnoty o gotowości do realizacji przedsięwzięcia, w tym o jego zabezpieczeniu finansowym. ©℗

Tekst i fot. Mirosław Winconek

 

Na zdjęciach: Przykłady odnowionych podwórek

Piękniej za oknami. Rusza nabór

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie