poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pięćdziesiąt tysięcy za wieczność?

Pięćdziesiąt tysięcy za wieczność?

Pięćdziesiąt tysięcy za wieczność?
Data publikacji: 2018-11-25 14:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:26
Wywietleń: 1730 363139

Aż trzy tygodnie zajęła byłej burmistrz Cedyni Gabrieli Kotowicz odpowiedź na mój artykuł z 21 września 2018 r. „Służebność dojazdu czy władz Cedyni”. Jej pismo zamieściliśmy w poniedziałkowym „Kurierze”, ale niczego ono nie wyjaśnia. Sprawa dotyczy najcenniejszej działki w przygranicznym Osinowie Dolnym, która za czasów rządów Kotowicz została poszatkowana z 19 tys. na 13 tys. mkw. i straciła na wartości.

Piszemy o tym od lat, a była burmistrz z uporem słała sprostowania, które w zasadzie prostowały daty i numery działek, które ciągle się zmieniały, a nie odnosiła się do istoty sprawy. Rzeczowej odpowiedzi na stawiane jej pytania nie otrzymaliśmy. Być może uda się to prokuraturze, które wszczęła już kilka miesięcy temu postępowanie w sprawie niegospodarności.

Kilka lat temu – za poprzedniej władzy w Cedyni – przygraniczną działkę o numerze 239/17 wydzierżawiła – w konkursie ofertowym – zielonogórska spółka Apexim, która zapłaciła gminie milion zł zabezpieczenia finansowego i płaciła czynsz. Była jednak solą w oku dla sąsiadującego z nią właściciela przygranicznego targowiska Oder Center Heinza Müllera, który obawiał się konkurencji nowego targowiska. Czynił wszystko, by inwestycję wstrzymać. Pomagała mu w tym burmistrz Kotowicz, która cztery lata temu wygrała wybory. Apexim miał dosyć rzucanych mu przeszkód i znalazł inwestora zastępczego, którego nadal burmistrz, nadzór budowlany i starostwo tępili jak tylko mogli. Spółka wyłożyła sporo pieniędzy w infrastrukturę, ale w końcu zbankrutowała, gdyż zamiast budować, pisała odwołania na wstrzymanie budowy i inne szykany, jakie ją spotykały. Teren wrócił do gminy i przez prawie trzy lata rządów Kotowicz leżał odłogiem i nie przynosił zadłużonej gminie dochodu.

Działka 239/17, która miała wówczas prawie 19 tys. mkw. ciągle się kurczyła i zmieniała numerację.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 23 listopada 2018 r.

 Tekst i fot. Mirosław KWIATKOWSKI

Na zdjęciu: Działkę wartości przeszło 2 mln zł wydzierżawiono za 17 tys. zł miesięcznie, co po postawieniu tu punktów handlowych przyniesie milionowe dochody. Ale nie gminie… 

Komentarze

MARian
Czekamy z niecierpliwoscia na informacje o postepowaniu prokuratorskim i o tym jakie kary poniesie byla burmistrz oraz osoby z nadzoru budowlanego odpowiedzialne za niegospodarnosc i ktore przyczynily sie celowo na szkode gminy i Polakow!!!!
2018-11-26 04:38:24
Antoni
Wydaje mi się czy artykuł z du...?
2018-11-25 23:48:59
obserwator
obrzydliwe pisanie o tym samym i czepianie sie jednej osoby!!!!!!!!!!!!! gadzinówka
2018-11-25 20:36:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Reni Charkiewicz

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie