sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu za znęcanie się nad zwierzętami

Pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu za znęcanie się nad zwierzętami

Pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu za znęcanie się nad zwierzętami
Data publikacji: 2019-04-24 18:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Wywietleń: 939 387426

Na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał w środę Sąd Rejonowy Stargardzie dwóch pracowników ubojni w Witkowie za znęcanie się nad zwierzętami. Dziesięć osób zostało uniewinnionych.

Prokuratura zajęła się sprawą po zawiadomieniu przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!. Według śledczych, pracownicy ubojni w Witkowie podczas transportu i rozładunku bili zwierzęta m.in. młotkiem i rurką, a także kopali i razili je poganiaczem elektrycznym. Zachowanie podejrzanych powodowało – zdaniem prokuratury - że transportowane do ubojni zwierzęta były narażone na zbędne cierpienie i stres, a działań takich zabraniają przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Na karę więzienia w zawieszeniu na dwa lata zostali skazani Bolesław K. i Wiesław T. Obaj mają też zapłacić po 500 zł grzywny i po 600 zł na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kiczarowie pod Stargardem. Otrzymali też zakaz wykonywania czynności związanych z ubojem i transportem zwierząt na dwa lata.

Pozostałych dziesięć osób ujętych w akcie oskarżenia zostało uniewinnionych.

Akt oskarżenia – jak wyjaśnił sędzia Ryszard Bitner - opierał się na dwóch głównych dowodach, przede wszystkim na materiale wideo dołączonym do akt przez Fundację Viva!, oraz na opiniach biegłych lekarzy weterynarii z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jak zaznaczył sędzia, doszło jednak do nieprawidłowości podczas konstrukcji aktu oskarżenia, a materiał dowodowy został "przeanalizowany powierzchownie, być może w pośpiechu, w efekcie czego naruszona została zasada indywidualizacji odpowiedzialności".

- Nie wystarczy nagrać spółdzielców, którzy w niewłaściwy sposób postępują ze zwierzętami, albo postawić zarzuty wszystkim, nawet tym, którzy zachowań takich się nie dopuścili – mówił sędzia Bitner. Wskazał, że oskarżyciel odstąpił od oskarżenia w przypadku dwóch oskarżonych, co – jak zaznaczył - jednoznacznie wskazuje na to, że były uchybienia. - Gdy jednak dokona się uważnej analizy zebranych dowodów, to okaże się, że te dwa przypadki w istocie stanowią regułę w tej sprawie – zauważył sędzia.

Według sądu w przypadku pozostałych oskarżonych materiał dowodowy nie wskazał na znęcanie się, a jeden z mężczyzn został w akcie oskarżenia pomylony z inną osobą.

- Przede wszystkim wyszły tutaj błędy policji i prokuratury w prowadzeniu postępowania, ponieważ wiele scen (z nagrania – PAP) nie zostało prawidłowo przypisanych do kolejnych pracowników. (…) Uważamy, że za część zdarzeń, które miały miejsce, nikt nie poniesie odpowiedzialności – powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku Łukasz Musiał z Fundacji Viva!. Nie wykluczył odwołania od decyzji sądu. Apelacji - po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku - nie wykluczyła także obrońca oskarżonych.

Wyrok nie jest prawomocny.

(PAP)

Fot. Aneta Słaba (arch.)

Komentarze

Niech prokuratura się odwołała
Oni powinni siedzieć
2019-04-25 15:16:17
Skandal
Powinni dostać pi 3 lata bezwzględnego więzienia. Dobre chociaż to że tych zwyrodnialcow zwolniono z pracy
2019-04-25 15:09:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie