czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Perła w budowie

Perła w budowie

Perła w budowie
Data publikacji: 2017-02-25 08:12
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:17
Wywietleń: 6994 216857

Dokładnie za rok – w lutym 2018 r. – powstająca przy al. Niepodległości Czarna Perła będzie już gotowa. A miesiąc później ośmiopiętrowy apartamentowiec powoli zacznie się zaludniać (dostanie wtedy tzw. pozwolenie na użytkowanie). Takie są plany. Na razie bowiem ekipy budowlane wylewają strop nad parterem. A potem ruszą prace zbrojeniowe pierwszego piętra.

Z perspektywy chodnika, zza płotu odgradzającego ulicę od terenu budowy, widać już zarys parteru. Czarna Perła, bo tak nazywać się będzie w przyszłości budowany apartamentowiec, wzbudza emocje szczecinian od samego początku, czyli od sierpnia 2016 r., kiedy spółka Idea-Inwest rozpoczęła kopanie wielkiego dołu. Codziennie przez płot prowadzonym pracom przygląda się wielu gapiów. Nic dziwnego. Miejsce jest nie byle jakie – al. Niepodległości to przecież najbardziej reprezentacyjna ulica w mieście. A sam budynek? O żadnym innym nie mówiło się wcześniej tak dużo jak o nim. Żaden, zanim powstał, nie miał już nazwy – a ten ma: Czarna Perła.

Wieżowiec powstaje na placu po popularnym niegdyś „Barze Extra” – starsi mieszkańcy Szczecina na pewno go pamiętają. Po jego zamknięciu na tym terenie długo nic się nie działo. Potem, jakiś czas, działał tam prowizoryczny parking.

Jak się dowiedzieliśmy, prace budowlane prowadzone są szybciej niż zakładano. To dzięki temu, że budowlańcy nie natrafili podczas robót ziemnych na żadne niespodzianki. A pierwotnie się z nimi liczyli. Zresztą nie tylko oni. Archeolodzy również. Dlatego ta część prac prowadzona była pod ich nadzorem. To zrozumiałe. Plac budowy leży przecież na terenie Starego Miasta. Wiemy jednak, że w ogromnym dole, który wykopano pod koniec ubiegłego roku, nic jednak nie znaleziono.

– Mamy więc 2-3 tygodnie w zapasie – przyznaje Iwona Zielińska, przedstawicielka spółki Idea-Inwest.

Szklana elewacja budowanego gmachu będzie koloru grafitowego z elementami szarości. To z tego powodu (kolor i użyte materiały) budynek otrzymał swoją nazwę.

– Nasza Perła ma być lekka. Dlatego nie powstanie jednolita nowoczesna bryła – tłumaczy nasza rozmówczyni. – To będzie zabudowa kaskadowa, cofająca się w stronę ul. Tkackiej.

Od strony al. Niepodległości będzie wysoka, bo ośmiopiętrowa. Po przeciwnej stronie, przy ul. Tkackiej, ma mieć siedem pięter. Jej projekt przygotowało znane szczecińskie biuro architektoniczne Dedeco.

Architekci mieli dosyć trudne zadanie, bo Perła powstaje pomiędzy istniejącą już zabudową. Wkomponowanie w całość nowego budynku jest kłopotliwe, bo stojące obok domy są różnorodne; tu nie ma jednolitej zabudowy. Perła nie zetknie się bezpośrednio (przynajmniej na poziomie chodnika) ze stojącymi przy niej gmachami. Po obu stronach będą przejścia łączące al. Niepodległości z ul. Tkacką. Przy sklepie „Maraton” to przejście będzie miało charakter pasażu. Przy okazji odtworzona zostanie stara ul. Szczytowa.

Łącznie w nowym apartamentowcu powstanie 68 lokali mieszkalnych o powierzchni od 40 do 100 mkw. Pod ziemią, w garażach, ma być przygotowanych prawie sto miejsc dla aut (wjazd zaplanowano od ul. Tkackiej). Koszt inwestycji oszacowano na około 30 mln zł.

Leszek WÓJCIK

Fot. Marek KLASA

Komentarze

dzien dobry Europo!
Pięknie! aleja niepodleglosci bedzie najladniejsza, najbardziej europejską ulica w Szczecinie! a to po wybudowaniu Posejdona i Black Pearl. Dla mnie super! Szklana elewacja jest ponad czasowa i zawsze sie obroni. Ciesze sie, ze powstaja ładne eleganckie nowe "rzezcy" a nie brudne, zaniedbane miejsca w najbardziej prestizowych miejscach Szczecina. Oby tak dalej!
2017-03-02 11:27:31
ckm
wieżowiec przy Tkackiej to żadna rewelacja.
2017-02-25 16:51:18
Janusz
A co z tym szkaradnym pawilonem z butami? To paskudztwo będzie psuło harmonię tego miejsce.
2017-02-25 15:38:35
Czarna Perła już była...
Tobył Hotel "Neptun"...budowany przez 12 lat. Mieli u siebie swietnych mistrzów cukiernictwa. Inna "perła" to Dom Marynarza.Nowoczesny na ów czas, poczatek lat 70-tych. A następnie padła gospodarka morska, marynarze już Szczecina nie potrzebowali... Inną "perłą" to "reprezentacyjny obiekt" witający wjeżdżających do miasta, miał powstać po rozebranej Centrali Rybnej vis avis Przychodni Portowej i Urzędu Celnego... Powstały ruiny i graciarnia. Swego rodzaju "perłą"jest Trasa Zamkowa.Budowano ją , z przerwami, przez 15 lat... TYeraz okazuje się, że jest zbędna i przeszkadza magistrackim wizjonerom... Zatem, radzę nie "ochać i achać" nad "perłami"... Czas pokaże co ta perła jest warta mieszkańcom Szczecina.
2017-02-25 15:19:24
SimoN
No własnie ... Co z oknami bocznej ściany istniejącego już budynku ???? Zabudują im "światło dzienne w pokoju" ?? A co z nowym budynkiem z balkonami "od Tkackiej" ?? Strach cokolwiek kupować w Centrum ( mieszkanie) , bo jak nie postawią "dzisiaj z boku" to jutro zabudują z przodu lub z tyłu !!! Ta inwestycja , na którą wydało zgodę Miasto Szczecin przypomina "uzupełnianie ubytku zęba amalgetonem..."na koszt NFZ czyli - dentysta zarabia a pacjent traci wielokrotnie !!!
2017-02-25 12:12:05
Miś na Miarę
Dobrze że ten blaszany barak obok jest nieśmiertelny. Mieszkańcy na perłę będą kręcić nosem za to barak, niegdysiejszy "pawilon" przetrwa wszystkie "perły" w swej szkaradzie.
2017-02-25 10:25:45
ignac
Tymi oknami w budynku obok pewnie nikt się zbytnio nie przejął.Lokatorom tego drugiego, w miarę nowego, też nie zazdroszczę. Wyraźnie widać, że wydający zezwolenie na budowę mają miejscowych w "głębokim poważaniu".
2017-02-25 08:51:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy