Dokładnie za rok – w lutym 2018 r. – powstająca przy al. Niepodległości Czarna Perła będzie już gotowa. A miesiąc później ośmiopiętrowy apartamentowiec powoli zacznie się zaludniać (dostanie wtedy tzw. pozwolenie na użytkowanie). Takie są plany. Na razie bowiem ekipy budowlane wylewają strop nad parterem. A potem ruszą prace zbrojeniowe pierwszego piętra.
Z perspektywy chodnika, zza płotu odgradzającego ulicę od terenu budowy, widać już zarys parteru. Czarna Perła, bo tak nazywać się będzie w przyszłości budowany apartamentowiec, wzbudza emocje szczecinian od samego początku, czyli od sierpnia 2016 r., kiedy spółka Idea-Inwest rozpoczęła kopanie wielkiego dołu. Codziennie przez płot prowadzonym pracom przygląda się wielu gapiów. Nic dziwnego. Miejsce jest nie byle jakie – al. Niepodległości to przecież najbardziej reprezentacyjna ulica w mieście. A sam budynek? O żadnym innym nie mówiło się wcześniej tak dużo jak o nim. Żaden, zanim powstał, nie miał już nazwy – a ten ma: Czarna Perła.
Wieżowiec powstaje na placu po popularnym niegdyś „Barze Extra” – starsi mieszkańcy Szczecina na pewno go pamiętają. Po jego zamknięciu na tym terenie długo nic się nie działo. Potem, jakiś czas, działał tam prowizoryczny parking.
Jak się dowiedzieliśmy, prace budowlane prowadzone są szybciej niż zakładano. To dzięki temu, że budowlańcy nie natrafili podczas robót ziemnych na żadne niespodzianki. A pierwotnie się z nimi liczyli. Zresztą nie tylko oni. Archeolodzy również. Dlatego ta część prac prowadzona była pod ich nadzorem. To zrozumiałe. Plac budowy leży przecież na terenie Starego Miasta. Wiemy jednak, że w ogromnym dole, który wykopano pod koniec ubiegłego roku, nic jednak nie znaleziono.
– Mamy więc 2-3 tygodnie w zapasie – przyznaje Iwona Zielińska, przedstawicielka spółki Idea-Inwest.
Szklana elewacja budowanego gmachu będzie koloru grafitowego z elementami szarości. To z tego powodu (kolor i użyte materiały) budynek otrzymał swoją nazwę.
– Nasza Perła ma być lekka. Dlatego nie powstanie jednolita nowoczesna bryła – tłumaczy nasza rozmówczyni. – To będzie zabudowa kaskadowa, cofająca się w stronę ul. Tkackiej.
Od strony al. Niepodległości będzie wysoka, bo ośmiopiętrowa. Po przeciwnej stronie, przy ul. Tkackiej, ma mieć siedem pięter. Jej projekt przygotowało znane szczecińskie biuro architektoniczne Dedeco.
Architekci mieli dosyć trudne zadanie, bo Perła powstaje pomiędzy istniejącą już zabudową. Wkomponowanie w całość nowego budynku jest kłopotliwe, bo stojące obok domy są różnorodne; tu nie ma jednolitej zabudowy. Perła nie zetknie się bezpośrednio (przynajmniej na poziomie chodnika) ze stojącymi przy niej gmachami. Po obu stronach będą przejścia łączące al. Niepodległości z ul. Tkacką. Przy sklepie „Maraton” to przejście będzie miało charakter pasażu. Przy okazji odtworzona zostanie stara ul. Szczytowa.
Łącznie w nowym apartamentowcu powstanie 68 lokali mieszkalnych o powierzchni od 40 do 100 mkw. Pod ziemią, w garażach, ma być przygotowanych prawie sto miejsc dla aut (wjazd zaplanowano od ul. Tkackiej). Koszt inwestycji oszacowano na około 30 mln zł.
Leszek WÓJCIK
Fot. Marek KLASA