poniedziałek, 21 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Patron do wymiany. Klub Gazety Polskiej go nie chce

Patron do wymiany. Klub Gazety Polskiej go nie chce

Patron do wymiany. Klub Gazety Polskiej go nie chce
Data publikacji: 2016-01-27 11:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 1595 111770

Co jakiś czas w Kołobrzegu podejmowana jest dyskusja na temat konieczności zmiany nazwy ulicy Kniewskiego. Osoby mieszkające przy niej, jednak na pomysł od dawna kręcą nosami. Górę bierze bowiem przyzwyczajenie. Nie wszyscy też wiedzą, czym za czasów komunistycznych zasłynął Władysław Kniewski.

Ten 23-latek w 1925 roku brał udział w nieudanym zamachu na uważanego za agenta policji Józefa Cechnowskiego. W czasie oczekiwania na cel swojego ataku zamachowcy wdali się w strzelaninę z patrolem policji, zabijając jednego z funkcjonariuszy. Kniewski został ranny, aresztowany, a następnie stracony wraz ze swoimi kompanami w Cytadeli Warszawskiej.

Ostatnio zmiany nazwy kołobrzeskiej ulicy Kniewskiego domaga się Klub Gazety Polskiej. Sprawą zainteresowano radnych z Porozumienia dla Kołobrzegu. Nie wiadomo, czy tym razem idea będzie miała swój finał w postaci stosownej uchwały. Problem polega głównie na kosztach ewentualnej zmiany. Nie chodzi tylko o wymianę tabliczek, ale również o naniesienie dziesiątek zmian w obowiązujących dokumentach. Przy ul. Kniewskiego funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, które musiałyby skorygować swoje dokumenty rejestrowe, wymienić pieczątki, wizytówki, druki. Miejscy urzędnicy szacują, że zmiana nazwy ulicy Kniewskiego pochłonęłaby przynajmniej 100 tys. zł, a takiej kwoty w tegorocznym budżecie nie zarezerwowano. Dlatego o nowym patronie będzie można myśleć dopiero w przyszłym roku. Działacze Klubu Gazety Polskiej chcą, aby kołobrzeska ulica Kniewskiego po zmianie nosiła nazwę Jagiellońskiej. ©℗

(pw)

Fot. Artur Bakaj

Na zdjęciu: Działacze Klubu Gazety Polskiej chcą, aby kołobrzeska ulica Kniewskiego po zmianie nosiła nazwę Jagiellońskiej.

Komentarze

Rok mamy juz 2016.
Jak mozna nazwy ulic nadawac po... bylych przestepcach czy mordercach ??
2016-01-27 23:22:37
żeglarz
Warto przypomnieć, że Kniewski i jego koledzy zamachowcy uznani zostali za sąd II RP za pospolitych przestępców, i dlatego zostali powieszeni, a nie rozstrzelani. Dopiero w PRL-u znaleźli się na liście "bohaterów" i mieli w kraju swoje place, ulice, itp. Jeden z nich - Henryk Rutkowski - był nawet sporo lat patronem naszego flagowego żaglowca PZŻ, stacjonującego w Trzebieży, a zarejestrowanego w Szczecinie. Były s/y "Henryk Rutkowski" to na szczęście przeszłość, decyzją PZŻ już w 1997 roku zmieniono jego nazwę na s/y "Kapitan Głowacki". Nawiasem mówiąc teraz ten zasłużony żaglowiec od roku niszczeje w Trzebieży, razem z całą flotyllą COŻ PZŻ, ale to już odrębna historia...
2016-01-27 12:38:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie