poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Park zieleni czy rozrywki?

Park zieleni czy rozrywki?

Park zieleni czy rozrywki?
Data publikacji: 2017-05-04 07:34
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:22
Wywietleń: 896 250171
Place zabaw i miejsca piknikowe, siłownia pod chmurką, stoły do gier i ping-ponga, nawet wielofunkcyjne boisko. To wszystko i jeszcze więcej na… dawnym Cmentarzu Drzetowskim, skąd usunięto pomniki nagrobne, ale nie ludzkie szczątki. Taki projekt zwyciężył w tegorocznym głosowaniu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Tyle że pod nazwą „Park Brodowski”. Teraz jego realizacji – czyli inwestycji nie na Niebuszewie, a na Żelechowej – są przeciwni okoliczni mieszkańcy oraz Rada Osiedla: ślą protesty zarówno do prezydenta Krzystka, Rady Miasta, jak i konserwatora zabytków.

To jedna z najokazalszych szczecińskich enklaw zielonych: położona malowniczo na ponad 8 ha wzgórz i dolin, poprzecinana alejami starodrzewu i strumieniem, będąca siedliskiem wielu gatunków chronionych ptaków i ssaków. Nieco na uboczu od śródmiejskiego zgiełku, bo w otoczeniu dominującej niskiej zabudowy jednorodzinnej i ulic: Liściastej, Słowiczej, Szczepowej, Żurawiej, Zięby, Pliszki, Mewiej, Gęsiej, Zbyszka z Bogdańca i Axentowicza. ©℗

Cały artykuł w "Kurierze Szczecińskim", e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 4 maja 2017 r.

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Komentarze

Beata
Nie zgadzamy się!!! Weźcie się za schronisko dla zwierząt, jakoś ten projekt nie został zrealizowany pomimo że wygrał!!!
2017-06-20 10:31:55
Lola
Mieszkam tutaj od urodzenia czyli od 1977.Nie mialam sie gdzie bawic i bawilam sie na nagrobkach.Z racji tego ze mam corke mysle ze bedzie miala szanse dzieki pomyslowi ktory jest wdrazany bawic sie w profesjonalnych warunkach.Ci ktorzy sa przeciwni temu projektowi sa to wlasciciele psow ktore sa wyprowadzane bez smyczy i kagancow i od lat zalatwiajace sie wlasnie na szczatkach p ktore jest tyle halasu...boja sie ze beda musieli sprzatac po swoich pupilach wielkie kupy.wszystkie dzielnice maja miejsce rekreacyjne i jakos nasza dzielnica nie robi do nich pielgrzymek!bede walczyc za tym projektem.jest to super sprawa.i prosze nie nasylajcie malych dzieci z listami do podpisania w reku.jest to niedojrzale.enjoy!!
2017-06-18 18:23:18
Lola
Bardzo sie ciesze z projektu.mieszkam tu od urodzenia.1977.bawilam sie w parku na nagrobkach bo nic innego tu nie bylo:(((nie ma nic dla dzieci...a jest tu ich wiele.przykro mi ze teraz park jest jedynie dla psow srajacych do okola i wielkich wliczurow bez kaganca...sprawcie mi radosc i budujcie..dla mego dziecka i wielu innych ktore tutaj nie maja co robic...nareszcie ktos o nich pomyslal...widze ze maja tu wiele do powiedzenia...ze na szczatkach ludzi...ale psow srac puszczaja na szczatki...kiedys tego nie bylo..dopiero gdy wprowadzila sie okoliczna burzuazja sadzi sie na orawo i lewo...glosowalam i jmsie ciesze bardzo.dziekuje
2017-06-18 18:03:26
M.
Dziękuję Pani Redaktor A. N. za obiektywne spojrzenie na cały ten cyrk który chcą urządzić na terenie byłego cmentarza. Pan lisiński w swoich próbach polemiki z Panią jest żenujący. Dziwi że taka osoba jest w RO. Kto głosował na takiego prymitywna...
2017-05-28 14:22:50
Matka Polka
W parku są ławki i widzę, a także niestety słyszę co tam się dzieje. Krzyki, wrzaski, rozbite butelki po alkoholu. Tak spędza czas "młoda, polska inteligencja”. Kilka lat temu spółdzielnia zostawiła na tym terenie połamane płyty, pozostałości po budowie ulicy. Natychmiast posłużyły one za miejsce schadzek dla okolicznych chlorów, którzy przychodzili tam ze swoimi psami tzw. niebezpiecznych ras. Darli się i chlali do białego rana. Niezły koszmar szykuje się okolicznym mieszkańcom, darcie mordy całymi nocami, smród dymu z palenisk. Zadepczą, zaplują, zarzygają całą tą piękną okolicę. Policja będzie tu częstym gościem . Wiem co pisze, niestety.
2017-05-25 08:22:57
Muszka
Wszystkich rozumiem ale pytanie czy wyprowadzanie zatem piesków, które robią kupki nie jest bezczeszczeniem grobów? Ja głosowałam za projektem by powstał plac zabaw i rekreacji. Założę się, że część domów powstałych wokół parku też stoi na cmentarzu i właścicielom to nie przeszkadza. Co do Rady Osiedla też mam parę obiekcji. Zachowam je jednak dla siebie
2017-05-22 14:12:44
Arkadiusz Lisiński Radny Osiedla Żelechowa
Pani Redaktor, odnosząc się raz jeszcze do dementi oraz anonimowych insynuacji i pomówień pojawiających się w komentarzach proszę o wskazanie gdzie można zapoznać się z protokołem posiedzenia Rady, dokumentującym podjęcie i przebieg dyskusji w sprawie poparcia wniosku mieszkańców, nie wyrażających zgody na Realizację zadania nr 14 w SBO 2017 oraz wynikiem głosowania nad Stanowiskiem Rady Osiedla z 6.02.2017 r.?
2017-05-06 14:50:38
mk
Ludzie, skakać po Nieboszczykach? To się w głowie nie mieści. To może od razu żywych ludzi skoopać, zakopać, bo przeszkadzają.
2017-05-06 12:49:52
ja
Pomysł zagospodarowania zaniedbanego tyle lat pięknego terenu jest tylko na plus dla zapomnianego i mało atrakcyjnego osiedla Żelechowa. Osiedle w ostatnich latach powiększyło się o Małe Błonia, TBSy, gdzie zamieszkało wiele rodzin z dziećmi. Projekt uzyskał bardzo duże poparcie w głosowaniu a to świadczy że mieszkańcy północnych osiedli potrzebują takiego miejsca gdzie można przyjść i rodzinnie spędzić czas. Sztuczne i medialne tworzenie i wyolbrzymianie problemu realizacji projektu (już po jego przegłosowaniu) przez mieszkańców okolicznych domów jest w tym momencie nie na miejscu.
2017-05-06 11:46:02
ja
Pomysł zagospodarowania zaniedbanego tyle lat pięknego terenu jest tylko na plus dla zapomnianego i mało atrakcyjnego osiedla Żelechowa. Osiedle w ostatnich latach powiększyło się o Małe Błonia, TBSy, gdzie zamieszkało wiele rodzin z dziećmi. Projekt uzyskał bardzo dużą liczbę głosów to świadczy że mieszkańcy północnych osiedli potrzebują takiego miejsca gdzie można przyjść i rodzinnie spędzić czas. W okolicy są szkoły i przedszkola, ktore też mogłyby korzystać z tej lokalizacji. Sztuczne i medialne tworzenie i wyolbrzymianie problemu realizacji projektu (już po jego przegłosowaniu) przez okolicznych mieszkańców jest w tym momencie nie na miejscu.
2017-05-06 11:40:31
Tadeusz M.
Ale popatrzcie państwo na plany i na planowana inwestycje - ma zostać zrealizowana w tej części bliżej ul. Gęsiej, przy tych betonowych płytach, tam przecież nie ma żadnych grobów! A jeżeli nawet po cmentarzu zostały gdzieś groby czy szczątki, to naturalnym zachowaniem byłaby ekshumacja i przeniesienie całości na inny cmentarz. A w parku brodowskim jest miejsce dla spacerowiczów, dla dzieci i ich rodziców i także dlanwszystkich drzew oraz ptaków.
2017-05-06 08:18:02
Jarosław K do Piotra K
Jeżeli na tym cmentarzu znajdują się ludzkie szczątki to nie powinien pan Piotr K dyskutować. Może Proboszcz tamtejszy by się wypowiedział i przetłumaczył naszym radnym, że na cmentarzach place zabaw się nie buduje, bo to jest hańba.Ten kto tak się upiera widać ma w tym swój interes.Wcześniej nie było informacji ,że to jest cmentarz, więc ludzie nieświadomie ten projekt wybrali.
2017-05-05 23:09:20
Piotr K
Do: osiedlowiec Infrastruktura sportowa i place zabaw dla dzieci to centrum rozrywkowe ???? Na grobach ??? Gdzie sa te groby? Jest tylko kamien upamietniajacymn. Ponad 1500 mieszkańców się wypowiedzialo ze chce takiego miejsca właśnie tu, więc o co chodzi ? Z tego co pamiętam był czas na przesyłanie uwag do projektów ale w październiku a nie po glosowaniu! Szukanie dziury w całym !!! bo nagle miejski park przestaje być prywatnym parkiem mieszkańców domków jednorodzinnych przyległych do parku i nagle nie bedzie gdzie sraluchow wyprowadzac ! To tak naprawdę o to tylko chodzi w tej całej sprawie, która urosła do rangi sensancji.
2017-05-05 18:39:31
OSIEDLOWIEC
Miasto należy podobno do mieszkańców ,to niech się wypowiedzą, czy chcą park wszelakich rozrywek na cmentarzu. Przewodnicząca Rady Osiedla nie jest pod niczyim pantoflem, niech się wypowiada , nie wolno tego zabraniać, reprezentuje interesy mieszkańców osiedla, na ich osiedlu ma to centrum rozrywkowe powstać.Dlaczego niektórym zaczęły ostatnio przeszkadzać rady osiedla? Właśnie to jest taki przykład, ktoś komuś coś obiecał i z tego powodu chce teraz to wymusić po trupach do celu.
2017-05-05 15:43:10
Piotr K
Żaden teren miejski nie jest prywatnym terenem/parkiem okolicznych mieszkańców, służącym głównie do wyprowadzanie psów z sąsiadujących domów i pozostawiania ich odchodów przytoczę z artykułu "na grobach" (to jakoś nikomu nie przeszkadza). Z tego co doczytałem w opisie zadania i w KOZ w planie zagospodarowania przestrzennego jest obszar przewidziany na sport i rekreację a pisanie o tym że park rozrywki będzie na cmentarzu i grobach to zwykłe KŁAMSTWO. Dziwi mnie fakt, że redaktor pisze artykuł, którego treści mijają się z prawdą. Być może redaktor na oczy nie widziała planu zagospodarowania przestrzennego i terenu, który jest przewidziany do zagospodarowania a bazuje na dokumentach bezprawnie sporządzonych i otrzymanych od przewodniczącej RO Żelechowa. To bardzo źle świadczy o redakcji i radzie osiedla !!!
2017-05-05 08:28:35
Do radnego Lisińskiego
Proszę, aby pan czytelnikom "Kuriera" odpowiedział na trzy pytania: 1. Czy prawdą jest, że współautor projektu przemiany parku Brodowskiego SBO jest pańskim osobistym przyjacielem, który miał mniej szczęścia od pana i dwukrotnie nie został wybrany przez mieszkańców Rady Osiedla Żelechowa? 2. Czy prawdą jest, że żona współautora wspomnianego projektu jest pracownicą jednej z jednostek samorządowych w Szczecinie? 3. Czy prawdą jest, jak podają świadkowie, że forsując park rozrywki na terenie dawnego Cmentarza Drzetowskiego chce pan wypromować siebie jako przyszłego kandydata w wyborach do Rady Miasta Szczecina? Tylko tyle i aż tyle.
2017-05-05 08:25:06
Obywatel
Obywatelu Lisiński.Nie jesteś mieszkańcem,jesteś obywatelem.Radę Osiedla reprezentuje na zewnątrz przewodniczący ,taki jest statut.Oczywiście ma obywatel prawo wypowiadania się jako obywatel ,ale to trzeba zaznaczyć.Wczoraj była matura z języka polskiego.Można zajrzeć do podręczników. Zdanie: Nieprawdą jest ,że Rada Osiedla Żelechowa ,jest przeciwna realizacji zadania. jest wpisem za Radę.Dlaczego obywatel żąda ujawniania czyichś danych osobowych.Może obywatel przedstawił by na przykład kim jest jego żona.Kultura tego wymaga zanim się żąda coś od kogoś ,żeby samemu się przedstawić ,ale na to trzeba odwagi.
2017-05-05 06:48:07
Arkadiusz Lisiński Radny Osiedla Żelechowa
Odp do Autora Szanowna Pani Redaktor, może Pani być w posiadaniu dokumentów, co jeszcze nie świadczy o tym, że jest wśród nich Stanowisko Rady w rozumieniu Statutu, co już wyjaśniałem. Ja jestem w posiadaniu pokaźnej kolekcji zdjęć porządków obrad, uchwał i protokołów z tej Kadencji Rady i zapewniam, że na żadnym z prawomocnie zwołanych posiedzeń Rada nie wyrażała takiej opinii. Ponadto Pani Przewodnicząca na ostatnim posiedzeniu przy quorum dwukrotnie zaprzeczyła zapytana o to, czy Rada takie stanowisko wystosowała, co mogę udowodnić. Jeśli zatem przytoczony dokument jest Stanowiskiem Rady, jak Pani pisze to albo powstał z naruszeniem Statutu (co czyni go nieważnym), albo zachodzi podejrzenie poważniejszych uchybień. Podtrzymuję wątpliwości natury formalnej.
2017-05-04 22:13:16
Piotr Zarzycki
Czy władze miasta Szczecina staną przed Sądami i Trybunałami krajowymi, a Rząd PiS przed międzynarodowymi? W Szczecinie na Cmentarzu Drzetowskim bezprawnie zniszczonym i nazwanym przez komunistów Parkiem Brodowskim ma powstać ogród uciech i zabaw na ludzkich szczątkach. ,,Skandal, wstyd i hańba. W Szczecinie na grobach zbudują sensoryczny ogród zabaw, strefę sportu i rekreacji.,, Za zgodą Prezydenta oraz Rady Miasta Szczecina zostanie zbudowany sensoryczny ogród zabaw wraz ze strefą sportu i rekreacji na terenie dawnego, ale formalnie nadal aktualnego Cmentarza Drzetowskiego, a obecnie potocznie, bezprawnie zwanego Parku Brodowskiego. Dlaczego Cmentarz Drzetowski formalnie istnieje i nie powinno być na jego miejscu żadnego parku, a tym bardziej placów i ogrodów zabaw? W latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku za czasów tzw. komuny został ten cmentarz bezprawnie zniszczony przez ówczesne władze. Nie przeprowadzono żadnych ekshumacji, nie zadbano o należyte usunięcie grobów oraz nagrobków, a ostatni pochówek żołnierzy-jeńców francuskich odbył się w 1944 roku. Polska już przed II wojną światową podpisała Konwencję Genewską, obowiązującą do dnia dzisiejszego. Podstawowym aktem regulującym to zagadnienie było uchwalenie ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych, obowiązującej do dnia dzisiejszego po wielu zmianach w latach powojennych, a obecnie reguluje to USTAWA z dnia 29 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz niektórych innych ustaw. Niniejszą ustawą zmienia się ustawy: ustawę z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych, ustawę z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ustawę z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach, ustawę z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej, ustawę z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, ustawę z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów, ustawę z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych oraz ustawę z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uchyla się ustawę z dnia 21 stycznia 1988 r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 29 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu oraz niektórych innych ustaw Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej od 1 sierpnia 2016 r. przejęły obowiązki dotychczasowej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W związku z tym, że na Cmentarzu Drzetowskim w czasie II wojny światowej byli chowani żołnierze i jeńcy wojenni z państw alianckich, to w myśl starych przedwojennych przepisów prawnych oraz obecnych obowiązujących, ten cmentarz powinien mieć status cmentarza nie tylko cywilnego, ale również wojennego, a więc na tym cmentarzu obowiązywać powinny przepisy prawa międzynarodowego i krajowego. Takie cmentarze są chronione prawem krajowym i międzynarodowym. Większość płyt nagrobnych została rozkradziona lub zniszczona zaraz po wojnie przez okolicznych mieszkańców lub kamieniarzy jako budulec. Pierwsze groby wraz z ludzkimi szczątkami zostały zrównane z ziemią w latach 50-tych ubiegłego wieku decyzją komunistycznych urzędników. Do dnia dzisiejszego nikt nie zadbał o ekshumację, nie zadbano o prawidłowe usunięcie grobów i często mieszkańcy odnajdują pozostałości tych grobów wraz ze szczątkami płyt i kamieni nagrobnych, a teraz zamierza się wybudować w tym miejscu, niesłusznie-bezprawnie zwanym parkiem, ogród zabaw i miejsce sportu i rekreacji. Nikt z władz Szczecina chyba nie przeprowadził konsultacji i nie zasięgnął opinii prawników. Czy władze Szczecina otrzymały zgodę na tę inwestycję od związków wyznaniowych: kościoła katolickiego, luterańskiego, ewangelickiego, protestanckiego i żydowskiego? Czy odbyły się ekshumacje i przeniesienie szczątków na inne cmentarze wskazane przez związki wyznaniowe? Tak stanowi prawo i tak mówi o tym ustawa. Okoliczni mieszkańcy, Rada Osiedla Żelechowa, proboszcz kościoła katolickiego (dawnej kaplicy cmentarnej) będącego na terenie cmentarza, nie wyrażają zgody na taką inwestycję. Tą sprawą i inwestycją powinien zainteresować się Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PROKURATOR, tym bardziej, że pod tę inwestycję od dwóch miesięcy wycina się wiele zdrowych drzew oraz krzewów i to z gatunku tych szlachetnych oraz unikatowych. Czy dzieci i dorośli mają zabawiać się na grobach i szczątkach ludzkich? Ta inwestycja to WSTYD I HAŃBA dla nas, dla Polaków, którzy szanują cmentarze i groby NASZE I WASZE. Linki: 1. link, http://www.konsultuj.szczecin.pl/konsul…/chapter_116189.asp… 2. link, http://www.gs24.pl/…/4968810,mieszkancy-zelechowej-upamietn… 3. link, http://szczecin.naszemiasto.pl/…/historia-cmentarza-drzetow… 4. link, http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Cmentarz_Drzetowski 5. link, http://cmentarium.sowa.website.pl/Cmentarze/CmOchrona1.html 6. link, http://mkidn.gov.pl/…/mkidn-i-ipn-przejely-obowiazki-rady-o… 7. link, http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/749 8. link, https://www.facebook.com/events/1190981024330507/permalink/1190985387663404/ 9. link, http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/park-zieleni-czy-rozrywki/ Tutaj link do projektu tego placu zabaw dla dzieci i dorosłych. Projekt nr 14 - Park Brodowski Żelechowa - sensoryczny ogród zabaw, strefa sportu i rekreacji http://www.konsultuj.szczecin.pl/konsultacje/chapter_116189.asp#/app?d=polnoc&r=duze&s=sbo2017&rv=45&m=evZadanie&ioid=D7B19B98EC0343AC9388C2F5FB383419 W Holandii osuszono fragment morza, aby oddać hołd polskim lotnikom, a w Szczecinie władze miasta pragną zbudować plac zabaw na Cmentarzu Drzetowskim bezprawnie nazwanym przez komunistów Parkiem Brodowskim, gdzie pochowano między innymi żołnierzy alianckich i jeńców wojennych. WSTYD! Otrzymałem wiadomość, że mieszkańcy i Rada Osiedla Żelechowa wystosowały do Prezydenta i Rady Miasta Szczecina listy protestacyjne w związku z tą inwestycją. Czekają na odpowiedź. Jeżeli nie otrzymają odpowiedzi lub będzie odmowna, to proponuję jak w poście, aby powiadomić IPN, MKiDN oraz Prokuraturę. Coraz głośniej o szczecińskim skandalu. Coraz więcej artykułów w tym temacie. Należy postawić pytanie, jeżeli władze miasta Szczecina zrealizują swój projekt, czy będą odpowiadały przed krajowymi, a Rząd PiS przed międzynarodowymi Sądami i Trybunałami? Link do artykułu w ,,Kurierze Szczecińskim,, http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/park-zieleni-czy-rozrywki/ Link, http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/park-zieleni-czy-rozrywki/ http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/park-zieleni-czy-rozrywki/ http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/park-zieleni-czy-rozrywki/ Linki: 1. https://twitter.com/piotr_zarzycki/status/860135193629380608 2. https://plus.google.com/u/0/112023906411500153076/posts/YwP7YXkbhPg 3. https://www.facebook.com/piotr.zarzycki.756/posts/1419880871412451 4. https://www.facebook.com/polska.szczecin.piotr.zarzycki/posts/413321065718987 Przypomnę, że realizacja tego projektu w tym miejscu, tj. na Cmentarzu Drzetowskim w Szczecinie będzie niezgodna z prawem krajowym oraz międzynarodowym. Piotr Zarzycki ze Szczecina.
2017-05-04 17:50:59
Cmentarz - plac zabaw ?
Chory pomysl aby plac zabaw dla dzieci tworzyc na miejscu cmentarza. W Szczecinie jest tyle innych wolnych miejsc. !!! http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Cmentarz_Drzetowski.
2017-05-04 15:35:13
nie uszczęśliwiajcie ludzi na siłę
Chcecie coś dobrego zrobić? Na początek wyjmijcie tę oponę z wody. Ping-pong, siłownia pod chmurką? :) Nie wariujcie, ludzie. Kierujcie się rozumem i zdrowym rozsądkiem, a nie projektem.
2017-05-04 15:30:30
Arleta Nalewajko, autorka tekstu
Ponieważ p. Lisiński zarzuca mojej redakcji oraz mnie nieprawdę, czuję się w obowiązku przytoczyć krótki cytat z jednego z pism, skierowanego do Pana Piotra Krzystka, prezydenta Szczecina, a podpisanego przez p. Alinę Sukiennicką, przewodniczącą Rady Osiedla Żelechowa:„Wskazane przez autora projektu miejsce lokalizacji zadania nr 14 jest, w ocenie lokalnej społeczności oraz Rady Osiedla Żelechowa, nie do przejęcia" (6.02.2017 r.). Dodam, że jestem w posiadaniu 10 stron dokumentów identycznie rzecz oceniających m.in. przez RO Żelechowa. Zarzucanie nieprawdy przez p. Lisińskiego jest przykrym i niezrozumiałym nadużyciem.
2017-05-04 15:25:40
JaKto
Dewolepery jaż aż i już zacieraja reęceęłł i .... oto s rozchodzi
2017-05-04 13:42:31
Arkadiusz Lisiński Radny Rady Osiedla Żelechowa
Panie Piotrze, rozumiem, że w przypadku potwierdzenia się informacji nt. aktualnego statusu miejsca, teren powinien zostać ogrodzony i objęty regulaminem cmentarza, by zapobiec bezczeszczeniu. Wspomniany regulamin zabrania np.: wprowadzania zwierząt z wyjątkiem psów przewodników lub wjazdu samochodami, z wyjątkiem posiadaczy przepustek i służb, co ma miejsce w chwili obecnej.
2017-05-04 13:27:59
Mieszkaniec
Widzę że pan Litwiński chyba chce zostać radnym miasta, bo wszędzie zabiera głos i myśli ,że jest jednym z najmądrzejszych w mieście. Z poważaniem ale centrum rozrywkowe na cmentarzu to już szczyt bezmyślności, to że projekt wygrał nie oznacza chyba obowiązku ,że po trupach trzeba do celu.
2017-05-04 13:01:49
Piotr Zarzycki
To nie jest żaden Park Brodowski, tylko nadal Cmentarz Brodowski, który powinien mieć status nie tylko Cmentarza Cywilnego, ale status Cmentarza Wojennego. Ostatni pochówek francuskich jeńców wojennych odbył się w sierpniu 1944 roku. Polska już przed II wojną światową podpisała Konwencję Genewską. Obecnie reguluje to Ustawa z 2016 roku o IPN oraz MKiDN. Do dnia dzisiejszego nie odbyły się żadne ekshumacje na tym Cmentarzu. Zniszczenie przez komunistów nagrobków nie zmienia statusu prawnego. To nadal jest Cmentarz Drzetowski, który chroni polskie i międzynarodowe prawo. Kilka dni temu Holendrzy specjalnie osuszyli kawałek morza, aby wydobyć i oddać hołd polskim lotnikom, a władze miasta Szczecina na szczątkach żołnierzy i jeńców alianckich zbudują park rozrywki dla dzieci i dorosłych? To jest WSTYD I HAŃBA. Tę inwestycję proponuję zrealizować w innym miejscu, gdyż inaczej odpowiedzialni będą się tłumaczyć przed polskimi i międzynarodowymi Sądami i Trybunałami. Proponuję wcześniej zapoznać się z przepisami prawa, a później wydawać pozwolenia na takie inwestycję.
2017-05-04 11:08:07
Arkadiusz Lisiński Radny Osiedla Żelechowa
Odp do Tomasz. A gdzie napisano, że wypowiadam się za Radę. Jestem obywatelem i wbrew Pana intencji wcale mi Pan nie umniejszył. A że przy okazji jestem też Radnym z wyboru mieszkańców, chociaż jak widzę nie specjalnie te kwestie Pana interesują, to przedstawiłem punkt widzenia w tej roli. Wolno mi chyba? Pozdrawiam i odwagi z podpisaniem odpowiedzi.
2017-05-04 10:57:38
Olek
"Place zabaw i miejsca piknikowe, siłownia pod chmurką, stoły do gier i ping-ponga, nawet wielofunkcyjne boisko. To wszystko i jeszcze więcej na… dawnym Cmentarzu Drzetowskim..." Kurier kłamie!
2017-05-04 09:04:36
Anzelm
Jakież to w Polsce normalne.Nagrobki precz a to co "pod"niech sobie jest. Wredni Niemcy,likwidując cmentarz przy "dzisiejszym"parku Żeromskiego zlikwidowali nie tylko nagrobki ale i groby.Szczątki nagrobków można zobaczyć.Przypatrz się,Szczeciniaku,murkom na ul.Malczewskiego do ul. Parkowej.
2017-05-04 09:03:14
123
protestuja to pewnie nie bedzie gdzie wyprowadzac sraluchow , budzet obywatelski swieta rzecz, jak wam sie nie podobal trzeba bylo glosowac na inny projekt a nie teraz marudzic !
2017-05-04 09:02:56
Tomasz
Dlaczego obywatel Lisiński wypowiada się za Radę,którą na zewnątrz reprezentuje przewodniczący.Skoro mieszkańcy nie chcą ,to można przenieść inwestycję w inne miejsce
2017-05-04 08:27:45
Arkadiusz Lisiński Radny Rady Osiedla Żelechowa
Nieprawdą jest, że Rada Osiedla Żelechowa, jest przeciwna realizacji zadania. Do takiego sformułowania Redakcję upoważniałoby podjęcie przez Radę stanowiska w formie Uchwały. Na ostatnim posiedzeniu RO jedna z Radnych, jednocześnie inicjatorka protestu, próbowała wzmocnić jego siłę, poprzez zaangażowanie Radnych, w działania z nim związane. Po dyskusji Rada zadecydowała, że na obecnym etapie prac nad projektem poprosi UM o informację, czy zgłaszane przez Mieszkańców zastrzeżenia, dotyczące statusu terenu dawnego cmentarza mają uzasadnienie. Ponadto Radni zaznaczali, że nawet jeśli potwierdzą się obiekcje 150 Mieszkańców protestujących przeciwko realizacji projektu, to zgodnie z ich stanem wiedzy nie cały teren wskazany do realizacji projektu położony jest w dawnych granicach cmentarza. Z poważaniem Arkadiusz Lisiński Radny Osiedla Żelechowa
2017-05-04 08:18:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy