Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Park Wolności do kwietnia [GALERIA]

Data publikacji: 09 stycznia 2019 r. 16:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:29
Park Wolności do kwietnia
 

Do końca kwietnia tego roku ma być gotowy i oddany do użytku nowy park Wolności w szczecińskich Podjuchach. Od lipca minionego roku powstaje on u zbiegu ulic Granitowej, Karpiej, Niklowej i Marmurowej. Pierwotny termin, w jakim miał być urządzony, upłynął w połowie grudnia.

- Termin realizacji zadania został przedłużony z powodu kolizji alejek z drzewami, które chcieliśmy uchronić. W tym celu należało zmienić nieco projekt, co wymagało dodatkowego czasu - tłumaczy powód poślizgu Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. - Alejki zostały już wytyczone i zbudowane.

Na wykonawcę zadania miasto wybrało Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane Durobud. Koszt inwestycji to 3,35 miliona złotych.

Trwają teraz prace związane z utwardzeniem nawierzchni głównego placu - wokół fontanny. Zamontowano także oświetlenie parkowe. Pojawiły się nasadzenia. To w sumie 129 drzew (34 iglaste i 95 liściastych) oraz sześćset krzewów ozdobnych różnych odmian. Powierzchnie przyszłych trawników w większości zostały przygotowane do obsiania trawą. Zainstalowane teraz będą elementy małej architektury.

Urządzone zostały jak dotąd m.in. place zabaw, „Szwajowy Ogród Literacki” z altaną i wybieg dla psów. Niebawem ma się pojawić także linowy plac zabaw w kształcie statku.

- Zrobione są wszystkie przyłącza wodno-kanalizacyjne, jest komora technologiczna fontanny, która aktualnie jest wyposażana. Czas teraz na montaż dysz oraz osprzętu fontanny, która, dzięki umiejscowionym w dnie punktom świetlnym, będzie prezentowała się przepięknie również po zmierzchu. Jednocześnie montowane są kamienne elementy obmurowania wodotrysku - informuje Andrzej Kus,

Wykonany został także "Szwajowy Ogród Literacki" (dodatkowy koszt 140 tys. zł), wybrany jako jeden z projektów do realizacji w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Zainstalowana jest pergola wraz z ławkami. Część rzeźby, w postaci pergoli czy stołu, ustawiona jest już na miejscu. Mniejsze elementy zostały jednak zabrane i zabezpieczone. Pojawią się na swoim miejscu ponownie wraz z otwarciem parku.

- Park Wolności to także miejsce, w którym zrealizowany będzie jeszcze jeden projekt wybrany przez mieszkańców w ramach SBO "Freedom Szczecin - najlepszy plac zabaw w mieście". W ramach tej inwestycji, na bezpiecznej nawierzchni, powstanie gigantyczny linowy plac zabaw w kształcie statku - dodaje A. Kus. - Obiekt jest już w produkcji. Zostanie przywieziony do nas w elementach i zmontowany. Jego montaż wymagała będzie oczywiście wylania fundamentów.

Przy ulicy Niklowej powstaną miejsca postojowe dla samochodów. A wzdłuż ulic Granitowej, placu Wolności i ul. Niklowej na odcinkach chodników będzie nowa nawierzchnia. ©℗

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

oszustwo
2019-01-10 12:03:45
park miał być oddany w grudniu
podjuchy
2019-01-10 11:14:43
Pan Winconek jak dobrze pamiętam wielki przeciwnik placu w Podjuchach teraz zmienił front?
Szczecinianin
2019-01-09 22:47:20
A co z szkaradnym Parkiem Żeromskiego w Śródmieściu?
Don Diego
2019-01-09 17:45:26
Super tylko, że miało być gotowe do grudnia. Kolizje z drzewami, trochę słabe tłumaczenie. Pewnie wykonawca nie dał rady, lub miał coś pilniejszego i potraktował miasto i mieszkańców jak frajerów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA