Piątek 28 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Park Wolności a w nim Szwajowy Ogród [GALERIA]

Data publikacji: 2018-09-28 06:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:21
Park Wolności a w nim Szwajowy Ogród
 

W Podjuchach, w rejonie ulic Karpiej – Niklowej – Granitowej i Marmurowej, powstaje park Wolności. Teren został już uporządkowany. Wytyczane są alejki. Wykonano również pierwsze elementy Szwajowego Ogrodu Literackiego.

Przy alejkach ustawiona będzie mała architektura: ławki parkowe, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne oraz poidełko. W centralnej części znajdzie się pierwsza publiczna fontanna na Prawobrzeżu. Jej średnica to 5,50 metra. Dzieci zaś skorzystają z nowego placu zabaw.

Na całości parku posadzone zostaną drzewa i krzewy o cennych walorach dendrologicznych. Łącznie nasadzonych zostanie: 129 drzew, w tym 34 drzewa iglaste i 95 drzew liściastych. Będzie też 36 krzewów iglastych i 584 krzewów liściastych. Nie zabraknie też oświetlenia.

Dla osób aktywnych powstanie chodnik-bieżnia o długości 200 metrów.

Na terenie parku będzie też wybieg dla psów wraz z urządzeniami agility.

Park Wolności to również miejsce dla dwóch projektów wybranych w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Pierwszy z nich to „Freedom Szczecin - najlepszy plac zabaw w mieście”. W tej inwestycji, na bezpiecznej nawierzchni, wybudowany zostanie linowy plac zabaw w kształcie statku.

Drugim projektem jest Szwajowy Ogród Literacki, poświęcony pisarce Monice Szwai. Pod altaną ustawiona będzie rzeźba w postaci stołu zainspirowanego biurkiem pisarki. Ważnym elementem kompozycji ma być umieszczona na postumencie damska torebka. Wysypujące się z torebki kartki maszynopisu znajdą się również na blacie postumentu. Na jednej z kartek będzie inskrypcja wraz z mottem "...na początku był chaos a potem była damska torebka..." oraz "Tutaj żyła i tworzyła poczytna polska pisarka, dziennikarka od dobrych wiadomości, nauczycielka, artystka wędrowna, stateczna, a zarazem postrzelona - Monka Szwaja (1949 - 2015)".

Autorami projektu są: artysta rzeźbiarz prof. dr hab. Jerzy Lipczyński, mgr inż. arch. Szymon Olbrychowski oraz dr inż arch. Agnieszka Rek-Lipczyńska. To właśnie oni opracowali projekt realizacyjny rzeźbiarskiego elementu, wykonują teraz elementy i zamontują instalację w lokalizacji docelowej.

Tymczasem, w zaciszach pracowni artystów, mamy już widoczne efekty w postaci wykonanych pierwszych elementów instalacji, m.in. damskiej torebki. Wszystkie rzeźby ustawione będą w parku do końca października.

Zakończenie budowy parku Wolności planowane jest na początek 2019 roku. Jej koszt to 3,35 miliona złotych. Koszt Szwajowego Ogrodu Literackiego to dodatkowe 140 tysięcy złotych.

(a)

Fot. ZUK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Postrzeleni
2018-09-28 14:21:16
Postrzeleni są ci, którzy dopuścili do wycinki setek drzew po to by nasadzić tam rzekomo szlachetne gatunki sprowadzane z Chin, Japonii, Kanady czy Syberii nazywając to wszystko bioróżnorodnością.
Jazon
2018-09-28 13:36:15
Zgadzam się z jednym: była postrzelona.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA