Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Park w budowie

Data publikacji: 02 grudnia 2018 r. 11:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:26
Park w budowie
 

W sporym poślizgu - po zatrzymaniu budowy przez okolicznych mieszkańców na drodze sądowej - dobiega końca jedna z najbardziej kontrowersyjnych realizacji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2016: pierwszy etap budowy parku Warszewo-Podbórz. Szacowano, że będzie kosztował niespełna 1,35 mln złotych. Pochłonie ponad dwa razy tyle - 2 827 000 zł.

Chodzi o teren w rejonie ulic: Królowej Śniegu, Calineczki, Kalinowej i Maciejkowej. Inwestycję z zakresem prac na bogato. Czyli z wykonaniem zabezpieczeń skarp, murów oporowych na skwerze parkowym, mostkiem nad Warszowcem, ze zjazdami oraz miejscami postojowymi, tarasami i pergolami zbudowanymi z modrzewia syberyjskiego, z wykonaniem nawierzchni skweru parkowego i zadaszeń drewnianych na tarasie widokowym. Nawet z realizacją „pełnego zakresu projektu zieleni" oraz robotami ziemnymi pod instalacje oraz podbudowami „ciągów pieszych, ścieżek rowerowych, placów zabaw, kładek i nasypów oraz skweru parkowego".

- Większość terenu jest już zagospodarowana. Widać alejki oraz zieleń. W ostatnim czasie wykonawca montował elementy placu zabaw: piaskownicę, bujak, urządzenie do wspinaczki, zamek z drabinkami i zjeżdżalnią. Ustawiony został też stół do ping ponga - przekazuje Centrum Informacji Miasta.

Przypomnijmy, że największe obawy okolicznych mieszkańców (podważyli pierwsze z wydanych pozwoleń na realizację inwestycji, skutecznie zatrzymując inwestycję na ok. pół roku) budziła radykalna ingerencja w istniejące środowisko przyrodnicze Doliny Warszowca: w zieleń terenu o niekwestionowanych walorach przyrodniczych oraz w naturalny charakter strumienia. I tego konsekwencje: negatywnie dla stosunków wodnych na gruncie zarówno zajętym przez inwestycję parkową, jak i okolicznych działek budowlanych.

Urzędnicy miasta - powołując się na uzyskane ekspertyzy - zaprzeczali, by „zabetonowanie" części terenu pod park miało zwiększyć zagrożenie podtopieniami sąsiednich ulic i budynków. Jak będzie w rzeczywistości, przyszłość pokaże. Czyli nie tylko finał pierwszego, ale również już zaplanowanego drugiego etapu budowy parku Warszewo-Podbórz.

(an)

Fot. UM

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kogoś pogięło
2018-12-03 11:25:51
Jaki to park? A gdzie są w tym rzekomym parku drzewa? Większość to płyty chodnikowe, beton, zawieziona z zewnątrz obca ziemia, żwir i piach.
Zniecierpliwiony
2018-12-02 20:59:01
A co z szkaradnym Parkiem Żeromskiego w śródmieściu?
Kron
2018-12-02 19:23:36
Fatalnie wygląda park budowany pod linijkę. Odpychająco nienaturalnie.
ładne i czste,
2018-12-02 17:22:21
ale zniszczą w "try miga"!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA