Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Park specjalnej troski?

Data publikacji: 2020-03-23 08:05
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 19:55
Park specjalnej troski?
 

"Od kilku lat zieleń nie jest już naszą dumą" - napisała do "Kuriera" Ewa Fundament - Karśnicka, znana popularyzatorka szczecińskiej przyrody i nasza Czytelniczka. Dla poparcia tej tezy podaje przykłady z parku Kasprowicza. Zwracając uwagę, jak bardzo jest zaniedbany.

W liście do redakcji pani Ewa napisała:

"Zacznę od alejek, które są wysypane czymś, w co nie wsiąka woda. Dlatego po deszczu przez kilka dni stoją na nich ogromne kałuże. Ta nawierzchnia dodatkowo sprawie, że chodzenie po parkowych alejkach staje się koszmarem. Jest nierówna, wyboista i trzeba mieć naprawdę bardzo grube podeszwy, żeby nie czuć dyskomfortu. Pewnie dlatego wzdłuż prawie wszystkich alejek ciągną się ścieżki przez spacerowiczów wydeptane w trawie.

Trawniki parku Kasprowicza też są zaniedbane. Zalegają na nich nie tylko liście. Co sprawia, że miejscami przypominają wysypisko śmieci. Wrażenie to potęguje fakt, że po wichurach, na trawnikach i alejkach tygodniami nie są uprzątane wyłamane gałęzie.

Na ogólne wrażenie zaniedbania wpływają również uschnięte drzewa oraz krzewy. Oczar przy amfiteatrze jest całkowicie suchy. Przy Pomniku Czynu Polaków straszy martwa, a niegdyś jakże piękna, ozdobna wiśnia. Wydaje się, że zaniechano usuwania martwych konarów. O czym boleśnie przypomina m.in. wierzba przy ogrodzeniu amfiteatru. Gdy w tym samym czasie - co zatrważające - w centrum Szczecina są usuwane zdrowe drzewa, bez żadnej kontroli i umiaru.

W parku Kasprowicza jest też problem z miejscami wyznaczonymi dla psów. Wprawdzie jest wskazana jedna tzw. psia polana, ale brakuje oznaczeń o tym informujących. Zarządca zieleni mógłby się pokusić o wyznaczenie jeszcze jednego dedykowanego naszym pupilom miejsca - świetnie się ku temu nadaje np. polana przy ul. Zaleskiego, od strony Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Ale nie skarpa prowadząca ku Rusałce, która w całości powinna być zarezerwowana do rodzinnego wypoczynku. Tymczasem jest rozkopywana przez psy i dewastowania przez ich odchody. Żeby była jasność: codziennie wychodzę do tego parku z psem, kocham te zwierzęta, ale nie mogę przystać na fakt, że z ich powodu niegdysiejsza zielona perła miasta zmienia się w paskudny i zaniedbany "psi zaułek". Tym bardziej, że w całym parku brakuje koszy na śmieci.

Brakuje też stałego nadzoru nad tą reprezentacyjną z zielonych oaz Szczecina. Na skutek czego do parku nieodpowiedzialni szczecinianie... nawet wwożą domowe i garażowe śmieci. Jak ostatnio - od strony ul. Zaleskiego - stare ubrania, buty i inne odpady, łącznie z tablicą rejestracyjną (OHZ 04787; na żóltym tle). Na co nie może być najmniejszego przyzwolenia".

* * *

Czy tylko park Kasprowicza zdaje się tak zaniedbany? Czy może również na innych miejskich terenach przydałaby się bardziej troskliwa gospodarcza piecza? Jak zawsze, czekamy na opinie i sygnały od naszych Czytelników: w sprawie zieleni, choć nie tylko. 

Oprac. (an)

Fot. Arleta Nalewajko (arch.)

"Jestem mieszkanką Szczecina od urodzenia i uważam, że jest to jedno z piękniejszych miast w Polsce. Jednak zieleń... od kilku lat nie jest naszą dumą" - uważa Ewa Fundament-Karśnicka, nasza Czytelniczka, która - jak mówi - jako emerytka boleje nad dewastacją szczecińskiej przyrody.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Michal
2020-03-25 19:36:11
Za chwile wyschnie Jeziorko Słoneczne czy ktokolwiek w mieście się tym interesuje?
Podobno
2020-03-23 18:40:17
Pdobno ogrodnika juz nie ma natomiast osoba ,ktora byla powolana na stanowisko ogrodnika miasta od razu w randze vicedyr ZUK czyluli corka bylego prez. Miasta Lisewsegi niejaka Pani Grycko nadal w zuku szczecin pracuje jako vice dyr, prawda ze to ciekawe jesta jak byla to nic nie robila
Zako
2020-03-23 14:37:55
Do Mieszkańca tej Ziemi. Bardzo dziękuję. Gdyby jeszcze różne 'władze' słuchały głosu społeczeństwa, byłoby lepiej, ale liczy się dla nich tylko pieniądz. Merkantylizm ponad wszystko, nawet ponad życie. Lasy nie są już państwowe, czyli nasze, to uprawy leśne 'władzy' tzw. Lasów Państwowych.
pocoto
2020-03-23 14:01:50
Krzystek musi odejść ! Czas odwołać prezydenta. Czekam na referendum.
Mieszkaniec tej Ziemi
2020-03-23 13:31:58
Typowe drzewo absorbuje średnio 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje przy tym 727 kg życiodajnego tlenu. Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), wierzba krucha i dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Proszę się rozejrzeć co się dzieje w tzw. otulinie m. Szczecin, Stargard czy Polic innych miejscowościach. Lasy Państwowe wręcz degradują środowisko naturalne wycinając całe hektary lasu. To lasy są naturalnym filtrem powietrza to one wchłaniają CO2, to dzięki nim znajduję się wszelka zwierzyna czy runo leśne. Lasy są naszym dobrem, to one nas "utrzymują w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. W miastach „likwiduje się” tzw. trasy i kominy świeżego powietrza. Przy każdej nowej inwestycji bez poszanowania dla środowiska naturalnego wycina się w pień okazałe drzewa. A przecież są firmy, które specjalizują się w "przenoszeniu" - przesadzaniu nawet starych drzew. W samym Szczecinie przy powstających inwestycjach wycięto i wycina się setki okazałych drzew, wiem bo widzę… A teraz narażę się „samochodziarzom”. Zanim rozgrzejemy dyskusje o SMOGU, to zastanówmy się ile zatruwają samochody z napędem diesla a jest ich coraz więcej. Wreszcie, wiele się mówi o tzw. błękitnym paliwie- gazie. Przy spalaniu gazu powstaje trujący związek azotu a gdzie się on ulatnia???? Jeszcze raz spójrzmy się w koło, ile zniknęło drzewostanu. Las rośnie wolno (bardzo wolno) a sprzedaję się szybko. Z moich obserwacji wynika, że jest prowadzono gospodarka leśna jest ale „rabunkowa” z brakiem poszanowania dla drugiego człowieka. Nowe nasadzenia robi się po kilku latach a samo miejsce orze się jakby te całe hektary powierzchni miały iść po uprawy ziemniaków. Przez wyczyszczenie (przygotowanie) gleby pod uprawy leśne, obszar ten ulega erozji przez co odtworzenie drzewostanu nie jest sprawą szybką i naturalną. Wygląda na to, że Lasy Państwowe nie mają tyle nowych sadzonek ….aby zagospodarować tyle przestrzeni po wycince całych połaci naszych lasów. Czy to nie jest powód aby zadbać o tych najmłodszych....o nas wszystkich. Zanim odtworzenie lasu osiągnie swój rozwój, mniej więcej tak jak to napisałem na samych początku, minie nie mniej ni więcej 30 lat. Pozdrawiam. Baczny i myślący obserwator. A cha, każda gmina, miejscowość powinna podjąć uchwałę o zakazie wyrębu drzewostanu w tzw. otulinie swojej miejscowości powiedzmy w promieniu 10km - 50km.
jonatan
2020-03-23 13:03:44
Miasto ponoć posiada ogrodnika miejskiego, ale rezultatów jego pracy w ogóle nie widać. Zieleni ubywa w strasznym tempie, a nowe nasadzenia, w większości rachitycznych drzewek o które nikt nie dba, utraty starych, dorodnych drzew nie rekompensują. Pamiętam z dzieciństwa piękne, kolorowe klomby kwiatowe w centrum miasta, i zielone trawniki, jak na Placu Lotników, przy Bramie Królewskiej, przy pomniku wdzięczności Armii Czerwonej, na Placu Grunwaldzkim i w wielu, wielu innych miejscach. To wszystko znikło, rozpłynęło się w niebycie. Ich miejsce zajął beton. Rada miasta musi koniecznie zwiększyć budżet na bieżące utrzymanie i stopniowe powiększanie obszaru zieleni miejskiej. Poza tym, miasto powinno wyłonić ogrodnika miejskiego na drodze konkursu, odpowiedzialną i kompetentną osobę znającą swój fach i mającą zamiłowanie do tej pracy.
Ajo
2020-03-23 11:04:18
Racja! Park totalnie zaniedbany,ale dotyczy to takze innych parków. O Park Żeromskiego nie można się doprosić.Wstyd! centrum miasta,turyści tędy chodzą na Wały Chrobrego.Obok Urząd Wojewódzki!
zbulbersowany
2020-03-23 11:01:16
OHZ 04787. Wyrzucenie tablicy z takim numerem to skandal.
Janusz
2020-03-23 10:09:02
100% racji! Władze odpowiedzialne za utrzymanie parków w należytym stanie nie spełniają swoich podstawowych obowiązków.
mieszkaniec
2020-03-23 09:41:35
www.alertszczecin.pl

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ