Poniedziałek 05 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Papierosy nie popłynęły do Szwecji [GALERIA]

Data publikacji: 2019-02-11 20:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Papierosy nie popłynęły do Szwecji
 

Ciężarówka z ładunkiem 34 pakietów laminowanej płyty wiórowej o wadze około 15 ton kierowała się na prom odpływający ze Świnoujścia do Szwecji. Okazało się, że na naczepie samochodu ukryto 9989 kartonów papierosów o rynkowej wartości 1,4 mln zł. To największa taka udaremniona kontrabanda od 2016 r. 

Na podstawie analizy dokumentów przewozowych funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, wspierani przez wyszkolone do wykrywania wyrobów tytoniowych psy służbowe, postanowili skontrolować ciężarówkę. Oględziny wzbudziły zastrzeżenia co do jakości i stanu ładunku znajdującego się na naczepie. Podejrzenia były uzasadnione, ponieważ po rozpakowaniu kilku pakietów z płytą okazało się, że są to jedynie wykonane z niej konstrukcje. W kilkunastu ułożonych jedna na drugiej płytach zostały wycięte otwory, które tworzyły swego rodzaju skrzynie.

- Po dokonaniu szczegółowej kontroli tego ładunku, funkcjonariusze znaleźli w większości ze skrzyń papierosy bez polskich znaków akcyzy - informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Łącznie, po rozładowaniu i sprawdzeniu całości towaru, ujawniono 9989 tzw. sztang papierosów, co dało łącznie 1 997 800 sztuk papierosów o wartości rynkowej 1,4 mln złotych. Uszczuplone należności celno-podatkowe wyniosły blisko 2,4 mln złotych.

Kierowcy postawiony został zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego zagrożonego karą grzywny albo karą pozbawienia wolności do lat trzech, albo obu tym karom łącznie. Dalsze postępowanie prowadzone będzie przez Dział Dochodzeniowo-Śledczy ZUCS w Szczecinie.

- To największe jednorazowe ujawnienie zachodniopomorskich funkcjonariuszy od 2016 roku, w którym ujawniono 1.5 miliona papierosów - dodaje Małgorzata Brzoza. - Jednak największe wykrycie, jak do tej pory, było w roku 2014, kiedy ujawniono 2,5 miliona papierosów.

 

BaT

Fot. ZUCS

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA