Europejska Fundacja Rozwoju Wsi Polskiej przyznała tegoroczną nagrodę imienia Józefa Ślisza działającemu już od ponad 60 lat Kołu Gospodyń Wiejskich w Zielinie (gmina Mieszkowice). Nagrodę paniom wręczył premier Mateusz Morawiecki.
Uroczystość odbyła się w Jasionkach pod Rzeszowem podczas Europejskiego Forum Rolniczego organizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Nagroda przyznawana jest osobom, instytucjom i organizacjom, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowaniu postaw obywatelskich, szerzeniu wartości chrześcijańskich oraz wspierają szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.
– Naszym mottem jest wymowne zdanie: „Pomagajmy innym, to i nam pomogą” – powiedziała Barbara Nowicka z Koła Gospodyń Wiejskich z Zielina i zarazem dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mieszkowicach. – By robić coś pozytywnego dla lokalnego środowiska, współpracujemy z innymi organizacjami, w tym z innymi kołami gospodyń wiejskich czy nawet z niemieckim odpowiednikiem naszych kół w Schwedt. Dysponując stosunkowo niewielkimi środkami, organizujemy wiele imprez i wydarzeń, w tym także święta dla mieszkańców, takie jak choćby Nowy Rok, Niedziele Palmowe czy Wigilie, różnego rodzaju warsztaty dla dzieci, a nawet minikolonie. Działamy też spontanicznie, dzięki czemu świetlica wiejska tętni życiem.
Koło Gospodyń Wiejskich w Zielinie zostało założone w 1958 r. Do 1992 roku koło działało przy miejscowym Kółku Rolniczym. Panie spotykały się najpierw we własnych domach, w szkole, a potem już w świetlicy wiejskiej. Wieloletnią przewodniczącą KGW w Zielinie była Barbara Cybulska.
W każdym obejściu były kury, kaczki, gęsi, trzoda chlewna, a także często krowy mleczne. Panie spotykały się na darciu pierza, zamawiały przez KR nioski, jaja do wylęgu, uczestniczyły w pogadankach. Organizowały zabawy wiejskie, które integrowały społeczność, rękodzieła, które robiły, zdobiły ich domy i kuchnie. Panie z Zielina słynęły z umiejętności robienia kwiatów z bibuły. Miejscowy kościół jeszcze w latach dwutysięcznych zdobiony był girlandami i wieńcami z kwiatów. Panie pomagały w organizowaniu uroczystości kościelnych i sołeckich. Z ich inicjatywy działała nieformalna świetlica dla dzieci. A w latach 1995-1998 organizowano wyjazdy dzieci na wakacje pod namioty, gdzie panie z koła gotowały posiłki i wydatnie pomagały opiekunom.
W roku 2003 rozpoczął się nowy etap działania koła. Możliwość korzystania z funduszy zewnętrznych, rozwój współpracy pomiędzy instytucjami, uczestnictwo w przedsięwzięciach innych podmiotów rozszerzyło i urozmaiciło działalność Koła Gospodyń Wiejskich. Przewodniczącą została Zofia Szeremeta.
Z inicjatywy koła powstał zespół Sami Swoi. Opiekę nad nim objął MGOK Mieszkowice. Od 2007 r. koło jest współorganizatorem corocznych spotkań z piosenką religijną pn. „Cecyliada”. Jest aktywnym uczestnikiem projektów unijnych. Jednym z ważniejszych był udział w projekcje pn. „Sołtys w Europie” – koordynowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie. ©℗
(r.c.)
Fot. KGW