Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Wsparcie ministerstwa dla obszarów popegeerowskich

Data publikacji: 2017-07-09 13:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:40
Wsparcie ministerstwa dla obszarów popegeerowskich
Krzysztof Jurgiel Fot. Robert Stachnik  

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce wesprzeć "zmarginalizowane, w tym także popegeerowskie tereny wiejskie". Przygotowywane są regionalne programy dla wsi uwzględniające lokalną specyfikę. Szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel, w czasie wizyty w Szczecinie, powiedział, że wśród przedsięwzięć, które będzie wspierać rząd znajdą się między innymi projekty dotyczące zagospodarowania niewykorzystywanych nieruchomości zlikwidowanych przed 25 laty PGR-ów.

Chodzi zresztą nie tylko o niszczejące budynki. Wsparcie dotyczyć ma terenów popegeerowskich w ogóle. Minister K. Jurgiel podkreślił, że "nie chodzi o reaktywowanie PGR-ów", lecz o wsparcie rządowymi programami lokalnej społeczności, w tym konkretnych projektów. Jego zdaniem państwo powinno interweniować na terenach zmarginalizowanych.

Najpierw jednak konieczna jest analiza, diagnoza i sprecyzowanie potrzeb w regionach. Uczestniczyć w tym procesie mają między innymi społeczności lokalne, izby rolnicze a nawet wojewodowie. Chodzi o to, by przygotowane regionalne programy wpisywały się w potrzeby i wzmacniały aktywność społeczną, w tym głównie gospodarczą.

Niebawem powstać ma Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który zastąpi likwidowane: Agencję Rynku Rolnego oraz Agencję Nieruchomości Rolnych.

Tu warto dodać, że po likwidacji PGR-ów zarządzaniem popegeerowskim majątkiem zajęła się najpierw ANRSP a później ANR. Spora część nieruchomości tych państwowych gospodarstw, w tym głównie budynków, nadal jest niewykorzystana. W międzyczasie wiele z nich uległo destrukcji. Chodzi nie tylko o budynki gospodarcze, ale także budynki mieszkalne, dwory i pałace.

(r.c.)

Na zdjęciu: minister Krzysztof Jurgiel

Fot. Robert Stachnik

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Julka
2017-07-10 09:47:53
Najwyżśzy czas naprawić to co komusze układy zepsuły i nadal to robią a ludziom zwrócić podmiotowość...wspólnie z lokalną społecznością musi nastąpić naprawa
Obs.ryver
2017-07-09 16:56:18
Ten PiSdzielczy minister wygląda jak postPGRowiec podczas "podniesienia" w kosciele ...
chyba AWRSP
2017-07-09 15:15:41
Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa - tak się nazywała poprzedniczka ANR.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA