Czwartek 06 maja 2021r. 

Pandemia – najważniejszy temat obrad sejmiku

Data publikacji: 2020-05-07 14:41
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-08 09:43
Pandemia – najważniejszy temat obrad sejmiku
 

Najważniejszym tematem czwartkowej sesji sejmiku zachodniopomorskiego, która odbyła się zdalnie, była sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie. Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz raportował, w jaki sposób włączył się w walkę z chorobą i jak pomaga przedsiębiorcom zmagającym się z ekonomicznymi skutkami epidemii. Opozycyjny wobec niego klub Prawa i Sprawiedliwości krytykował marszałka za wydatki, które w czasie pandemii wydają się monstrualne.

- To nie jest tak, że Komisja Europejska nie zareagowała. Zareagowała szybko – przekonywał marszałek. - Dała rządowi i regionom zielone światło, aby przesunąć niewykorzystane pieniądze na walką z koronawirusem. Dzięki temu możliwe było podjęcie całego pakietu działań.

Marszałek przeznaczył ok. 20 milionów złotych na zakup sprzętu dla szpitali, które walczą na pierwszej linii frontu. To m.in. respiratory, tomografy, kardiomonitory, łóżka szpitalne, pompy infuzyjne. Część zakupów, przyznał Geblewicz, wciąż jest w toku

- Na szczęście fala zakażeń w województwie na razie nie dosięga limitów naszych możliwości. Jednak na kwestię chorób zakaźnych musimy patrzeć długoterminowo – ocenił marszałek. - Nie wiemy, jak będzie sytuacja w przyszłości. Dlatego planujemy budowę nowego oddziału zakaźnego w szpitalu przy Arkońskiej. Potrzeba na to ok. 65 milionów złotych. Przygotowujemy program diagnostyczno – profilaktyczny za ok. 30 milionów.

Geblewicz stwierdził, że rozmawiał już na ten temat z przedstawicielami Unii Europejskiej. Dodał jednocześnie, że przeznaczył 5 milionów złotych na naukowe granty do 150 tysięcy złotych dla regionalnych uczelni, które opracowują pomysły mogące pomóc w walce z zarazą.

- Włożyliśmy 72 miliony złotych w pomoc dla przedsiębiorców (do wspólnej puli pieniędzy od rządu i samorządów - przypis AS) – dodawał Geblewicz. - Nie wiemy, ile rząd dokłada, a przecież różne województwa dają różne środki.

Radni PiS zarzucili marszałkowi m.in. to, że nie dostosowuje budżetu do nowej sytuacji.

- Marszałek podpisał umowę na 200 milionów złotych na rozbudowę Teatru Polskiego, wiedząc, jaką mamy sytuację epidemiologiczną w świecie, w Europie, i w Polsce – stwierdził radny Zbigniew Bogucki.

Według niego hipokryzją jest, że Platforma Obywatelska domaga się od prawicy rezygnacji z wielkich inwestycji w skali kraju, a sama realizuje kosztowne projekty w regionach.

- W wystąpieniu marszałka było dużo nieścisłości, dużo niepotrzebnych aluzji wobec rządu – mówiła Małgorzata Jacyna – Witt, przewodnicząca klubu radnych PiS. - Marszałek mówi, że nie może kupić części sprzętu. A Caritas kupuje, daje sobie radę. Marszałek nie podjął żadnych cięć wydatków, które są w zaistniałej sytuacji megalomańskie. 200 milionów złotych za rozbudowę Teatru Polskiego to kwota horrendalna. Budowa nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego nie jest najważniejsza. Potrzeba więcej pieniędzy dla DPS-ów, na opiekę społeczną.

Marszałek odparł, że inwestycje w regionie nie powinny stanąć, ponieważ stanowią koło zamachowe zachodniopomorskiej gospodarki.©℗

(as)

Fot. Facebook/Olgierd Geblewicz

Komentarze

Brawo Panie Marszałku
2020-05-08 08:25:11
Gdy rząd zajmuje się wyborami, przynajmniej Sejmik walczy z epidemią
@ roger
2020-05-07 20:50:59
Dlatego potrzebny nam prezydent , który Klechom pokaże miejsce w szeregu . Precz z czarną mafią , konkordatem , funduszem kościelnym itp. Od razu wszyscy odetchną z ulgą... ( o finansowej stronie nie wspominając)
@@ Caritas i inni.
2020-05-07 20:41:40
Piszesz bzdury. Kto ci przekazał te kłamliwe dane ? TVN , Wyborcza czy może lewicowe portale ? Te dane z 2014 r. to jedno wielkie kłamstwo lewicowej propagandy. Caritas wielokrotnie protestował przeciwko tej manipulacji sprzed kilku lat. A jak jest dzisiaj ? Tylko przez 3 miesiące tego roku Caritas Polska przekazał seniorom i medykom ponad 20 milionów złotych. Inne tegoroczne akcje to też kilkanaście milionów zł dla potrzebujących. W 2019 roku pomoc Caritasu dla potrzebujących to ponad 80 mln zł plus odzież , żywność , lekarstwa , pomoc medyczna itd. To grubo ponad 100 mln złotych. WOŚP jest daleko za Caritasem , ale też wykonuje wspaniałą pracę dla potrzebujących.
roger
2020-05-07 19:18:25
niech ten marszałciunio z lgtb przyjdzie na wigilię do seminarium.. wyśmieją go wszyscy
@ Caritas i inni..
2020-05-07 18:55:22
TO JEST ROZBÓJ W BIAŁY DZIEŃ!!! W 2014R. CARITAS NA CELE CHARYTATYWNE WYDAŁ TYLKO 13% SWOICH PRZYCHODÓW, CZYLI NIESPEŁNA 3 MILIONY. ALE NA SWOJĄ ADMINISTRACJĘ WYDAŁ 19%. PONAD 4 MILIONY ZŁOTYCH!!!!!! Dla porównania WOSP na cele charytatywne wydał ponad 50 Milionów!!!!! Czyli około 90% zebranych środków. RANKING FUNDACJI: 1.PRZYCHODY: WOSP - 60 MILIONÓW CARITAS - 20 MILIONÓW 2. KOSZTY ADMINISTRACYJNE WOŚP - 4,7MLN (8% PRZYCHODU) CARITAS - 4,1MLN (19% PRZYCHODU) Masz jeszcze jakieś pytania służę odpowiedzią i nie pozdrawiam Trolli :))
mamy fałszywą pandemię
2020-05-07 18:07:30
Nie ma żadnej pandemii, przeczytajcie sobie artykuł z The Washington Times - wpiszcie w Google: "Washington Times - Coronavirus hype biggest political hoax in history"
?
2020-05-07 16:37:37
Bardzo slaba intuicja polityczna pani Jacyno(((
Caritas i inni.
2020-05-07 15:46:56
Caritas - katolicka organizacja charytatywna pomaga potrzebującym na całym świecie od 1926 roku. W Polsce podlega Konferencji Episkopatu Polski. To potężna organizacja , której wartość pomocy przewyższa wielokrotnie WOŚP Owsiaka. W Polsce potrzebne są takie znakomite organizacje jak Caritas i WOŚP. Przydałoby się więcej takich. Pani Jacyna z PIS nie zna proporcji. Przecież to normalne , że marszałek nie jest w stanie pomagać tak wydajnie jak wspomniane wyżej organizacje. Teraz trzeba wierzyć , że w Szczecinie i regionie nie wybuchnie wielka pandemia koronawirusa , tak jak teraz na Śląsku wśród górników. Dramat.
Jazon
2020-05-07 15:27:16
Naczelny Narcyz Województwa wyraźnie ma orgazm...
Jan
2020-05-07 15:11:24
CARITAS (...) daje sobie rade,a Urzad Marszalkowski nie.A wiec nalezy przekazac wladze Caritasowi.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ