Czwartek, 26 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Pamiętajmy o ofiarach komunistycznego reżimu

Data publikacji: 12 grudnia 2023 r. 14:26
Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia 2023 r. 00:22
Pamiętajmy o ofiarach komunistycznego reżimu
Fot. Dariusz Gorajski  

Centrum Dialogu „Przełomy”, filia Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie, zaprasza na dwa wydarzenia: pokaz filmu o pacyfikacji naszej stoczni oraz zapalenie świateł pamięci dla ofiar Grudnia'70. Będziemy mieli okazję, żeby wspomnieć wszystkich tych, których reżim komunistycznych prześladował i zabijał. 

Film dokumentalny „Pacyfikacja Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego w Szczecinie 13 grudnia 1981 r.” w reżyserii Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz (kierowniczki „Przełomów”) i Moniki Mazanek-Wilczyńskiej możemy obejrzeć w środę o g. 17. 

W filmie wystąpili uczestnicy tamtych wydarzeń: liderzy strajku Andrzej Milczanowski i Mieczysław Ustasiak, protestujący w „Warskim” stoczniowcy, szczecinianie śledzący wydarzenia, nawet jeden z wojskowych. Bohaterowie wspominali atmosferę tamtych dni, poczucie beznadziei i odcięcia od świata, biedę i strach przed przyszłością, która rysowała się w czarnych barwach. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć materiały archiwalne, a także współczesne zdjęcia stoczni, przede wszystkim świetlicy stoczniowej, gdzie obradował komitet strajkowy, wyprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa po pacyfikacji stoczni przez wojsko, do czego doszło w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r.

Stan wojenny wprowadzony na terenie całego kraju przez pozakonstytucyjny organ, Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, na czele której stanął gen. Wojciech Jaruzelski, oznaczał aresztowania i internowania ponad 10 tysięcy działaczy „Solidarności”, czołgi i transportery opancerzone na ulicach polskich miast oraz nasilenie inwigilacji. Ograniczono swobody obywatelskie: wprowadzono godzinę milicyjną, kontrolę korespondencji, przepustki na przejazdy między ośrodkami, zamknięto granice. Zwalniano z pracy i wyrzucano z wyższych uczelni, a nawet ze szkół średnich osoby uznane za wrogów systemu, dotknęło to tysięcy ludzi. Brutalnie spacyfikowano strajkujące zakłady pracy, najbardziej krwawo rozprawiając się z górnikami z kopalni „Wujek”, zginęło wówczas dziewięciu górników, a kilkadziesiąt osób zostało rannych. Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 r., ale szereg zapisów prawnych funkcjonował aż do końca trwania systemu komunistycznego. Po przełomie ustrojowym Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Zbadania Działalności MSW podczas stanu wojennego raportowała o 91 przypadkach zgonów w wyniku działań organów bezpieczeństwa.

Z koeli akcja „Światła Pamięci” rozpocznie się w niedzielę o g. 17 na placu Solidarności, czyli na dachu „Przełomów”. Będziemy mogli wtedy zapalić znicze ofiarom Grudnia'70, z których najwięcej zginęło 17 grudnia 1970 roku. Podczas grudniowej rewolty ludzie Wybrzeża upomnieli się o godne traktowanie. W Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu zginęły czterdzieści cztery osoby, ponad tysiąc zostało rannych. W samym Szczecinie ofiar śmiertelnych było szesnaście, a rannych, w tym ciężko, ponad sto. Na placu przed ówczesną Komendą Wojewódzką Milicji Obywatelskiej i w jego okolicach od kul wojska i milicji zginęło najwięcej, bo dwanaście osób.

- Tradycyjnie ułożymy znicze w napis GRUDZIEŃ ’70 i zapalimy o tej porze, o której w stronę tłumu manifestantów padły pierwsze strzały - zapowiada Agnieszka Kuchcińska - Kurcz. - Kupiliśmy znicze w związku z akcją ale też każdy chętny może przynieść swój własny i zapalić.

Akcję wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@klemens
2023-12-13 23:53:39
a komu ich sprzedawał? czy aby nie żymianom?
Do MAX
2023-12-13 20:56:17
Ale Misiewicz z orderem nie przeszkadza, Morawiecki z milionowymi nieruchomościami, przepisanie nieruchomości przez Obajtka na syna też, Holecka z tysięcznymi odprawami. Parlament za PIS-u stał się zbędnym elementem na drodze do urzeczywistniania woli partii rządzącej, liczne naruszenia regulaminu, powtórne głosowania czy tłumienie głosu opozycji, nocne głosowania. Pegazus i miliardy na Publiczną TV, miliony na media Sakiewicza czy Karnowskich. Widziałeś paski tych sowitych emerytur.
klemens
2023-12-13 11:32:24
a kto pamięta o ofiarach Mieszka Pierwszego ? Handlował niewolnikami , aż miło . Sprzedawał swojaków na zachód .
@rek
2023-12-13 00:48:27
A taka uroczystość o ofiarach "Przewrotu Majowego" tez może kiedyś będzie? Piłsudski i sanacja mają więcej krwi Polaków na swoich rękach przez te parę dni przewrotu niż przez cały stan wojenny za czasów Jaruzelskiego.
Won
2023-12-13 00:17:44
Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę! I wszystkich, którzy dają komunistom szansę istnienia w obecnej polityce!
@***** ***
2023-12-12 23:14:16
A za jakiś czas Michnik nazwie ich ludźmi honoru... i razem będziecie chlać wódeczkę i wyznawać sobie miłość - identycznie jak to robiliście z Jaruzelskim i Kiszczakiem...
Oj tam, oj tam (2)
2023-12-12 22:04:33
..zarówno generał Jaruzelski, jak i cała jego ekipa, w sposób dobrowolny, w sposób pokojowy, mało tego, na skutek oddolnych jakichś takich mocy, które były na nich wywierane, oddał władzę w sposób pokojowy. Proszę mi pokazać w innych krajach, gdzie w ten sposób została przejęta władza. To znowu jest dowód na to, że naród był wspólnie razem ze sobą, że byliśmy razem”.
Oj tam, oj tam
2023-12-12 21:57:41
„A sam stan wojenny… Czy oprócz tego, że byli ludzie internowani, to przecież byli internowani w sposób… No nie powiem, oczywiście były tam jakieś bijatyki, były jakieś ścieżki zdrowia, ale generalnie rzecz biorąc, najczęściej jednak dochowano jakiejś kultury w tym całym zdarzeniu. Ja przeżyłem już stan wojenny byłem już dorosłym oficerem i nie pamiętam, żeby po ulicach działy się jakieś dziwne rzeczy, jakiś szczególne prześladowania i tak dalej. Pamiętam jednak, że zarówno generał Jaruzelski...
@lolo
2023-12-12 21:56:10
Piles nie pisz!
lolo
2023-12-12 21:07:37
A zapomnieliście ostatnie 8 lat. Co wyrabiała policja. Zapomnieliście. A tysięczne emerytury podobnych jak niejaki Granatnik - nie przeszkadzają, odprawy za 2 tygodnie siedzenia w domu też ok, emerytury księży generałów, 400 mln dla Tadeusza na nic, zakładanie fundacji dla kasy itp. Do tego ignorowanie ludzi, odgradzanie się płotami, wejściami bez trybu, angażowanie sił policyjnych do pilnowania domu starego przestraszonego człowieka, zakaz zgromadzeń, ograniczanie wolności słowa, itp.
Max
2023-12-12 20:23:00
Dzisiaj KO obiecała sowite emerytury oprawcom komunistycznym i chce zabrać 13 i 14 emerytury prześladowanym przez komunistów.
***** ***
2023-12-12 19:42:58
Ahhh czyli powspominamy ostatnie 8 lat i naszego kochanego komunistę naczelnego wodza Kaczyńskiego. Miło tak na odchodne a kiedy ten pan za kratki trafi ?? i jego komunistyczna świta ??
Spoko, SBecja
2023-12-12 19:36:33
będzie miała przywrócone przywileje emerytalne... tak tzw demokratyczna opozycja postrzega karanie zbrodniarzy komunistycznych - ofiary zbrodniarzy muszą łożyć na ich przywileje - bycie świnią jest opłacalne
Lorem Ipsum
2023-12-12 15:45:00
No właśnie. Pamiętajmy o ofiarach komunizmu, jednocześnie głosujmy na kolejnych marksistów i bezpośrednich spadkobierców tamtych zbrodniarzy. Po prostu rewelacja! Równie dobrze można od razu zaorać ten plac i posadzić cebulę, bo widać, że Polacy niczego się nie nauczyli i nie wyciągają żadnych wniosków. Michniki, Tuski, Kaczyńscy, Pawlaki, Millery, Hołownie - dalej mają pełny posłuch w kraju, a lud z otwartą paszczą ogląda teatr kukiełkowy na Wiejskiej i myśli, że to naprawdę. Obłęd.
Kwiczol
2023-12-12 15:14:30
Tak pamietamy,ze w nierzadzie ryzego postkomunisci,W eurokolchozie cyniczny miiler,cimoszko,belka,W mediach dzieci komunistycznej zydokomuny np olejnik,morozowski/wlasciwe Mordka,w senacie towarzysz borowski/wlasciwe BERMAN/Warto bylo ginac ?
SJ
2023-12-12 14:52:47
13 grudnia byłem pod płonącym KW PZPR

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA