Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Pamiętajcie o ogrodach [GALERIA]

Data publikacji: 18 maja 2019 r. 15:22
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:40
Pamiętajcie o ogrodach
Fot. Mirosław WINCONEK  

Pod tym hasłem na Wałach Chrobrego odbywa się najbardziej znany i lubiany kiermasz ogrodniczy Szczecina. To morze ozdobnych roślin do domu i ogrodu, a także owocowych drzew, krzewów oraz pnączy. Nie brakuje małej architektury ogrodowej i nawozów. Natomiast na głodnych - nie tylko wrażeń - na sąsiedniej ul. Szczerbcowej czeka „Wałówka z przysmakami", czyli targ wyrobów regionalnych kuchni oraz słodyczy, win, piw i soków.

Zielona oferta jest w cenie konkurencyjnej wobec wielkopowierzchniowych centrów ogrodniczych. Natomiast bezkonkurencyjna jakością i różnorodnością. Na kiermasz Wałów Chrobrego producenci szykują bowiem najlepszy specjalnie wyselekcjonowany asortyment. Jak teraz, na przykład byliny poszukiwane a na co dzień rzadko dostępne: mukdenia rossi ‘Karasuba’ oraz pełnik chiński ‘Golden Queen’, a do naprawdę dużych ogrodów: rabarbar dłoniasty, odmiana tangucka, rodgersja ‘Chocolate Wings’, rudbekia błyskotliwa ‘Goldsturm’, sadziec w nowej odmianie ‘Baby Joe'.

Oprócz bogatych kolekcji azalii, różaneczników, róż i hortensji, w tym ostatnio bardzo modnych drzewiastych, uwagę przykuwają przede wszystkim ozdobne nie tylko z liści jeżówki. Zarówno te ze starych odmian, pełnokwiatowe: ‘Hot Papaya’, ‘Eccentric’, ‘Milkschake’, ‘Southern Belle’, ‘Marmalade’, jak też z nowych: ‘Pink Bonbon’, ‘Lemon Drop’, ‘Cherry Fluff’, ‘Honeydew’.

Kiermasz to istny raj dla miłośników piwonii. Jest ich godna reprezentacja w mnóstwie efektownych odmian: ‘Canary Brillants’, ‘Bartzella’, ‘Coral Sunset’, ‘Cora Luise’, ‘Angel Cheeks’, ‘Karl Rosenfield’, ‘Red Charm’, ‘Sarah Bernhardt’, ‘Bawl of Beauty’. Są też dalie, w tym te o kwiatach wielkości ludzkiej głowy, czyli m.in. ‘Larry’s Love’, ‘Sagitta’, ‘Swan Lake’, ‘Purple Gem’, ‘Alfred Grill’, ‘Apache’, ‘Fire and Ice’, ‘Golden Scepter’.

Wśród bylin warto zwrócić uwagę jeszcze na dwie nowości na skalniaki: lewizję długopłatkowa ‘Little Plum’ oraz słonecznicę odmian ‘Suntropics Purple’ i ‘Red’,

Także oferta cebulek i kłączy jest bogata. Wśród nich warto dostrzec różnorodne mieczyki (‘White prosperity’, ‘Tradehorn’, ‘Rose Supreme’, ‘Nathan’, ‘Priscilla’), amarylisy, krynie i lilie. Z tych ostatnich - szczególnie dwie ekskluzywne, wielokrotnie nagradzane krzyżówki: 'Kushi Maya' i ‘Zeba’, a też niezmiernie popularne lilie azjatyckie i orientalne, np.‘Viva la Vida’, November Rain’, ‘Tiber’, ‘Tarango’, ‘Garden Party’.

Poszukiwaczom skarbów do ogrodu wystawcy polecają np. kobrę himalajską czyli arizemię okazałą, takkę (kwiat nietoperz), koralową kroplę (bessera) i wianecznik Gardnera. Także storczyki ogrodowe - na kiermaszu w mnóstwie oryginalnych kształtów i mieszanek kolorów.

Wśród ozdobnych pnącz - istny zawrót głowy. Uwaga na klematis ‘My Darling’ - bardzo ciekawą i już utytułowaną nowość o purpurowych kwiatach: pełnych przy pierwszym kwitnieniu (czerwiec - lipiec) i półpełnych w drugim, jesiennym. Warto też zapytać o nową odmianę wisterii amerykańskiej - kwitnącą dwukrotnie, pachnąco i na biało - o łatwej do zapamiętania nazwie: ‘Nivea’. Także o wisterię kwiecistą ‘Multijuga’ o długich na metr, pachnących, liliowobłękitnych kwiatostanach. Na kiermaszu debiutuje również 'Sunny Susy Red Orange' - tunbergia o intensywnie pomarańczowych kwiatach.

Nie mniej różnorodna jest także oferta drzew i krzewów ozdobnych. Warto wzbogacić ich ogrodową kolekcję np. o albicje, kaliny angielskie, szydlice japońskie, judaszowiec, pruszniki, mrozoodporny eukaliptus czy o taki rarytas jak enkiant dzwonkowaty. Albo też o szczepione na pniu irgi i pigwowce: biały ‘Youkigoten’ i czerwony ‘Clementine’.


Domowych ogrodników z pewnością jeszcze zainteresują zioła w donicach (5-7 zł), rozsady warzyw, drzewka i krzewy owocowe - w tym derenie, pigwy, jeżyny arktyczne, morwy i leszczyny, świdośliwy, jagody, borówki i żurawiny.

* * *

„Kurier Szczeciński" jest patronem medialnym tego wydarzenia. Dlatego nasi Czytelnicy mają szansę wybrać najlepszego wystawcę „Pamiętajmy o ogrodach" oraz zdobyć nagrodę za gasło promujące zieleń Szczecina. To za sprawą kuponu, umieszczonego na ostatniej stronie wydania magazynowego „Kuriera" (jest dostępny także w niedzielę). Wypełniony warto złożyć w biurze kiermaszu - na Wałach Chrobrego - najpóźniej do godz. 14 w niedzielę (19 maja). Zapraszamy!

Dzięki głosom naszych Czytelników właściciel najefektowniejszego stoiska otrzyma prestiżową nagrodę - puchar „Kuriera”. Natomiast autorzy najlepszych haseł otrzymają zestawy upominków od sponsorów imprezy oraz naszej redakcji.

* * *

Zatem, obierajmy azymut na Wały Chrobrego i jego morze atrakcji: w sobotę (18 maja) jeszcze do godz. 18, a w niedzielę - w godz. 10-17. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA