piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Pamiętajcie o ogrodach”. Ogród Wałów Chrobrego

„Pamiętajcie o ogrodach”. Ogród Wałów Chrobrego

„Pamiętajcie o ogrodach”. Ogród Wałów Chrobrego
Data publikacji: 2019-09-10 12:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-10 17:26
Wywietleń: 1068 413355

To już! Czyli w najbliższy weekend, w Szczecinie, odbędzie się jedna z najbardziej prestiżowych i lubianych zielonych imprez wystawienniczych: jesienna odsłona kiermaszu „Pamiętajcie o ogrodach". Pewnie ostatnia szansa w tym roku na zdobycie do domu czy ogrodu choćby krwiściąg tępolistny czy enkiant dzwonkowaty.

Kiermasz to doskonała okazja do wyszukania botanicznych ciekawostek i uzupełnienia kolekcji roślin. Tym bardziej że…

-Przyjeżdżający do Szczecina z niemal całej Polski wystawcy przywożą materiał specjalnie na tę okazję wyselekcjonowany. Bo wiedzą, że szczecinianie doskonale się znają na roślinach i są wymagającymi klientami - mówi Robert Szyjanowski z FM Szczecin, współorganizator imprezy. - W kiermaszowej ofercie tradycyjnie znajdzie się to wszystko, czego można oczekiwać po jednym z największych wydarzeń ogrodniczych w kraju. Będą więc m.in. rośliny rabatowe, drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne, zarówno liściaste, jak i iglaste, pnącza, róże w wielu odmianach, cebule kwiatowe i byliny, trawy ozdobne, rośliny doniczkowe – wśród nich bogata kolekcja kaktusów, a do tego zioła przyprawowe, także egzotyki, rybki i rośliny do oczek wodnych, nawozy ogrodnicze, mała architektura ogrodowa.

W powodzi kwiatów oraz innych zielonych okazów nie będzie łatwo wybierać. Na co więc zwrócić uwagą, jakich ciekawych odmian się spodziewać?

- Miłośnicy kwiatów powinni zwrócić uwagę na wernonię - dorastającą do półtora metra bylinę przełomu lata i jesieni, na karłowate astry niebieskie i różowe, a także na trytomy groniaste - egzotyczne piękności o okazałych przykuwających uwagę kwiatostanach, które na kiermaszu będą reprezentowane m.in.przez nowe, kompaktowe, tworzące zwarte kępy odmiany: ‘Poco Red’,‘Poco Yellow’, ‘Poco Orange’ - mówi Marek Maj z FM Szczecin, współorganizator wydarzenia. - Polecam również hibiskusy bylinowe, szczególnie rzadko dostępne odmiany ‘Nippon Red’ i ‘Nippon Blush’, pysznogłówki oraz prawdziwe rarytasy wśród bylin: pięknokwiaty, krwiściągi tępolistne, rutewki i floksy wiechowate

Dopełnieniem stylowych ogrodów są rośliny ozdobne z liści. Takich też na kiermaszu nie powinno zabraknąć, czyli mp. dereni, jeżówek, szafler, trzmielin, gunner. Podobnie jak cuiekawych i rzadko spotykanych krzewów, jak choćby enkiant dzwonkowaty ‘Red Bells’, indygowiec Kiryłowa, itea wirginijska ‘Henry’s Garnet’, pięknotka Bodiniera, orszelina olcholistna, kalina japońska i zimnokwiat wczesny. Organizatorzy kiermaszu zapewniają, że będzie godna reprezentacja drzew ozdobnych, w tym poszukiwanych judaszowców, brzóz brodawkowatych, klonów tatarskich oraz ozdobnych jabłoni.

Bogato zapowiada się również oferta dla działkowców. Będą mieli okazję przebierać wśród sadzonek czereśni, gruszy, śliw i jabłoni w odmianach, a także brzoskwiń, migdałów jadalnych, cytrynowców chińskich, jagód goi i ślidośliw.

- Dla urozmaicenia i uatrakcyjnienia imprezy formułę kiermaszu wzbogaca branża spożywczych produktów regionalnych. Na ulicy Szczerbcowej znajdą się stoiska „Wałówki z przysmakami” - dodaje Robert Szyjanowski. - Będą oferowały między innymi różnorodne pieczywa, wędliny i sery z Podlasia, Podhala oraz Litwy. Nie zabraknie miodów w wielkim wyborze, obwarzanków robionych według najbardziej tradycyjnych receptur, podpiwków, kwasu chlebowego i piw smakowych z mini browarów.

Kiermasz „Pamiętajcie o ogrodach" już w sobotę (14 bm, w godz. 9-18) oraz w niedzielę (15 bm., w godz. 9-17). Uwaga: podczas imprezy odbędzie się konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze. Kupony do głosowania wydrukujemy w piątkowym (13 bm.) wydaniu „Kuriera". Zwycięzca otrzyma pamiątkowy puchar, a biorący udział w głosowaniu będą mieli szansę zaproponować hasło promujące zielony Szczecin oraz zdobyć upominki ufundowane przez „Kurier Szczeciński" oraz sponsorów imprezy.

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

„Pamiętajcie o ogrodach”. Ogród Wałów Chrobrego „Pamiętajcie o ogrodach”. Ogród Wałów Chrobrego

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie