Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

„Pamiętajcie o ogrodach”. Ogród Wałów Chrobrego

Data publikacji: 2019-09-10 12:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-10 17:26
„Pamiętajcie o ogrodach”. Ogród Wałów Chrobrego
 

To już! Czyli w najbliższy weekend, w Szczecinie, odbędzie się jedna z najbardziej prestiżowych i lubianych zielonych imprez wystawienniczych: jesienna odsłona kiermaszu „Pamiętajcie o ogrodach". Pewnie ostatnia szansa w tym roku na zdobycie do domu czy ogrodu choćby krwiściąg tępolistny czy enkiant dzwonkowaty.

Kiermasz to doskonała okazja do wyszukania botanicznych ciekawostek i uzupełnienia kolekcji roślin. Tym bardziej że…

-Przyjeżdżający do Szczecina z niemal całej Polski wystawcy przywożą materiał specjalnie na tę okazję wyselekcjonowany. Bo wiedzą, że szczecinianie doskonale się znają na roślinach i są wymagającymi klientami - mówi Robert Szyjanowski z FM Szczecin, współorganizator imprezy. - W kiermaszowej ofercie tradycyjnie znajdzie się to wszystko, czego można oczekiwać po jednym z największych wydarzeń ogrodniczych w kraju. Będą więc m.in. rośliny rabatowe, drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne, zarówno liściaste, jak i iglaste, pnącza, róże w wielu odmianach, cebule kwiatowe i byliny, trawy ozdobne, rośliny doniczkowe – wśród nich bogata kolekcja kaktusów, a do tego zioła przyprawowe, także egzotyki, rybki i rośliny do oczek wodnych, nawozy ogrodnicze, mała architektura ogrodowa.

W powodzi kwiatów oraz innych zielonych okazów nie będzie łatwo wybierać. Na co więc zwrócić uwagą, jakich ciekawych odmian się spodziewać?

- Miłośnicy kwiatów powinni zwrócić uwagę na wernonię - dorastającą do półtora metra bylinę przełomu lata i jesieni, na karłowate astry niebieskie i różowe, a także na trytomy groniaste - egzotyczne piękności o okazałych przykuwających uwagę kwiatostanach, które na kiermaszu będą reprezentowane m.in.przez nowe, kompaktowe, tworzące zwarte kępy odmiany: ‘Poco Red’,‘Poco Yellow’, ‘Poco Orange’ - mówi Marek Maj z FM Szczecin, współorganizator wydarzenia. - Polecam również hibiskusy bylinowe, szczególnie rzadko dostępne odmiany ‘Nippon Red’ i ‘Nippon Blush’, pysznogłówki oraz prawdziwe rarytasy wśród bylin: pięknokwiaty, krwiściągi tępolistne, rutewki i floksy wiechowate

Dopełnieniem stylowych ogrodów są rośliny ozdobne z liści. Takich też na kiermaszu nie powinno zabraknąć, czyli mp. dereni, jeżówek, szafler, trzmielin, gunner. Podobnie jak cuiekawych i rzadko spotykanych krzewów, jak choćby enkiant dzwonkowaty ‘Red Bells’, indygowiec Kiryłowa, itea wirginijska ‘Henry’s Garnet’, pięknotka Bodiniera, orszelina olcholistna, kalina japońska i zimnokwiat wczesny. Organizatorzy kiermaszu zapewniają, że będzie godna reprezentacja drzew ozdobnych, w tym poszukiwanych judaszowców, brzóz brodawkowatych, klonów tatarskich oraz ozdobnych jabłoni.

Bogato zapowiada się również oferta dla działkowców. Będą mieli okazję przebierać wśród sadzonek czereśni, gruszy, śliw i jabłoni w odmianach, a także brzoskwiń, migdałów jadalnych, cytrynowców chińskich, jagód goi i ślidośliw.

- Dla urozmaicenia i uatrakcyjnienia imprezy formułę kiermaszu wzbogaca branża spożywczych produktów regionalnych. Na ulicy Szczerbcowej znajdą się stoiska „Wałówki z przysmakami” - dodaje Robert Szyjanowski. - Będą oferowały między innymi różnorodne pieczywa, wędliny i sery z Podlasia, Podhala oraz Litwy. Nie zabraknie miodów w wielkim wyborze, obwarzanków robionych według najbardziej tradycyjnych receptur, podpiwków, kwasu chlebowego i piw smakowych z mini browarów.

Kiermasz „Pamiętajcie o ogrodach" już w sobotę (14 bm, w godz. 9-18) oraz w niedzielę (15 bm., w godz. 9-17). Uwaga: podczas imprezy odbędzie się konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze. Kupony do głosowania wydrukujemy w piątkowym (13 bm.) wydaniu „Kuriera". Zwycięzca otrzyma pamiątkowy puchar, a biorący udział w głosowaniu będą mieli szansę zaproponować hasło promujące zielony Szczecin oraz zdobyć upominki ufundowane przez „Kurier Szczeciński" oraz sponsorów imprezy.

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ