poniedziałek, 30 listopada 2020r.

„Pamiętajcie o ogrodach” już w ten weekend

Data publikacji: 2020-09-15 21:41
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-15 23:19
„Pamiętajcie o ogrodach” już w ten weekend
 

Po przerwie wywołanej stanem epidemii powraca jedna z najbardziej lubianych i oczekiwanych imprez wystawienniczych Szczecina - wielki kiermasz ogrodniczy "Pamiętajcie o ogrodach". Już w najbliższy weekend (19-20 września) za jego sprawą znów rozkwitną Wały Chrobrego.

Kiermasz przyciąga do Szczecina najlepsze ogrodnictwa z nietuzinkową ofertą roślin do domu, ogrodu, na balkony i tarasy. W odmianach rzadkich i kolekcjonerskich, ale też popularne, znane i lubiane ogrodnicze hity. Zarówno dla wymagających, doświadczonych domowych ogrodników, jak też dla początkujących miłośników zieleni.

- Na kiermaszu będą dostępne zarówno drzewka i krzewy owocowe oraz ozdobne, byliny, jak i trawy ozdobne, cebule kwiatowe, pnącza, krzewy róż, świeże zioła w doniczkach, wrzosy, rośliny doniczkowe do modnych ostatnio „miejskich dżungli”, a do tego storczyki, sukulenty i kaktusy, a nawet rośliny owadożerne - wylicza Ewa Maj z FM Szczecin, współorganizatorka wydarzenia. - Poza roślinami pojawią się również rybki do oczek wodnych, nawozy ogrodnicze, mała architektura, donice i inne dekoracje.

Na wrzesień przypada drugi szczyt ogrodniczego sezonu.

- Stabilna wilgotność gleby, optymalne temperatury i odpowiednia ilość światła sprawiają, że posadzone w tym czasie rośliny doskonale adaptują się do nowych warunków. Mają dość czasu przed zimą, aby dobrze się ukorzenić i z początkiem wiosny rozpocząć intensywną wegetację - przekonuje Ewa Maj. - Wiadomo, że jesień to idealny czas na sadzenie cebulek tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków, przebiśniegów czy krokusów. Ale warto też pamiętać, że znakomicie przyjmują się wszelkie sadzone we wrześniu drzewka i krzewy. O tej porze roku równie łatwo zadamawiają się w ogrodzie byliny i trawy. Każdy ogrodnik przyzna, że to wielka przyjemność kupować je w pełnym rozkwicie i komponować w wymarzone rabaty.

Niestety, nie każdy ma szczęście posiadania przydomowego ogrodu. Jednak w żadnej kuchni nie powinno zabraknąć miejsca dla świeżych ziół. A tych podczas kiermaszu ma być wybór przebogaty. Pojawi się kilkanaście rodzajów mięt, w tym pomarańczowa, bananowa, truskawkowa, cytrynowa, jagodowa, a nawet imbirowa. Na pewno nie zawiedzie również reprezentacja bazylii, wśród których nie zabraknie: drobnolistnej greckiej, czerwonolistnej, zielonej ‘Magic White’ i ‘Magic mountain’, cytrynowej czy cynamonowej. Będą dostępne także te zioła, których na co dzień w sklepach nie upolujemy, jak choćby: arcydzięgiel, hyzop, tymianek cytrynowy (macierzanka), rozmaryn lekarski, szałwia lekarska – również żółto i czerwonolistna oraz ‘Tricolor’, szałwia melonowa i ananasowa, werbena cytrynowa oraz urodziwe papryczki: czerwona bardzo ostra ‘Apache’, czerwona łagodna ‘Redskin’ i pomarańczowa ostra ‘Cheyenne’. W ofercie będą także rośliny lecznicze: geranium (anginka), gynostemma (ziele życia), aloes oraz ashwagandha –  ceniona ze względu na działanie antyseptyczne, antynowotworowe i antydepresyjne.

Kiermaszowi ogrodniczemu tradycyjnie będzie towarzyszyć "Wałówka z przysmakami". Jej kramy staną przy ul. Szczerbcowej, oferując przede wszystkim wyroby tradycyjne i regionalne.

- Będą stoiska z serami, pieczywem i wędlinami robionymi według tradycyjnych receptur m.in. z Podhala, Podlasia, Mazowsza i Litwy. Będzie można przebierać i wybierać pomiędzy przysmakami z Turcji, obwarzankami tomaszowskimi, piwami z minibrowarów - zapewnia Dorota Szyjanowska z FM Szczecin, współorganizatorka wydarzenia. - Na smakoszy będzie czekać szczeciński paprykarz, butelki kwasu chlebowego, a do tego hiszpańskie oliwki i różnorodne orzechy. Będzie znakomity wybór, poszukiwanych szczególnie u schyłku lata, dyń oraz innych warzyw. Nie zabraknie miodów z najlepszych pasiek czy czosnku z ekologicznych upraw, w tym także skutecznie wspierających odporność czosnkowych mikstur.

Organizatorzy zapewniają, że podczas imprezy będą respektowane wszystkie przepisy, ograniczenia i zalecenia sanitarne, wynikające z zagrożenia epidemią koronawirusa. Będzie obowiązywał bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa, zaś przy wejściach oraz na wszystkich stanowiskach handlowych i usługowych do dyspozycji klientów będą pojemniki z płynem do odkażania rąk. Będzie należało zachować zalecany dystans społeczny.

Jesienna edycja "Pamiętajcie o ogrodach" będzie otwarta w sobotę (19 bm.) w godz. 9-18, a w niedzielę (20 bm.) nieco krócej - do godz. 17. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: W przyszły weekend warto obrać azymut na Wały Chrobrego, gdzie rozkwitnie kolorami wielki kiermasz ogrodniczy pn. "Pamiętajcie o ogrodach".

 

 

Komentarze

Lusia
2020-09-15 22:39:44
Bardzo ładnie zareklamowane.Pojdę

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ