Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Pamiętać o Wyklętych

Data publikacji: 26 lutego 2016 r. 12:56
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Pamiętać o Wyklętych
 

Na pierwszego marca (wtorek) przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ale już w niedzielę w parku im. Jana Kasprowicza zostanie zorganizowany Bieg Pamięci a w godzinach 11-16 przed budynkiem Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Piotra Skargi 14 odbędzie się piknik historyczny z udziałem rekonstruktorów.

- Po latach zakłamywania ich historii, a następnie milczenia, dziś możemy mówić o Żołnierzach Wyklętych, czy, jak chcą inni, Niezłomnych, otwarcie, w zgodzie z rzetelnymi ustaleniami historyków i badaczy innych dziedzin nauki - mówi Michał Siedziako z IPN-u. - Obchodom, podobnie jak w latach ubiegłych, towarzyszyć będzie ogromna różnorodność wydarzeń - od warsztatów dla uczniów, przez wykłady otwarte, imprezy sportowe, po spotkania z rekonstruktorami, w których organizację obok Instytutu Pamięci Narodowej angażują się liczne instytucje państwowe i obywatelskie - związki kombatantów, stowarzyszenia, fundacje. To dowód, że Wyklęci współcześnie zajmują już należne im miejsce w naszej pamięci.

W poniedziałek o godz. 11 w Centrum Centrum Dialogu „Przełomy” na pl. Solidarności 1 zostanie otwarta wystawa IPN „Milcząc, wołają”.

A we wtorek, pierwszego marca, wszystko rozpocznie się o godz. 17 na placu Grunwaldzkim. Tam zostaną złożone kwiaty pod tablicą pamięci ofiar systemu komunistycznego. Przez ulice Szczecina przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wezmą w nim udział m.in. młodzi ludzie skupieni wokół Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", którzy przygotowali duży napis poświęcony Danucie Siedzikównie "Ince", sanitariuszce 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".
Na godz. 18 w Klubie 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ul. Wawrzyniaka 5 zaplanowano otwarcie wystawy „Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945–1956” oraz wykład Michała Ruczyńskiego pt. „Żołnierze Wyklęci”. O godz. 19 w Bazylice Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła rozpocznie się specjalna msza św.

Przypomnijmy, że Szczecin ma swój szczególny udział w honorowaniu partyzantów podziemia antykomunistycznego. To w naszym mieście powstała Polska Genetyczna Baza Ofiar Totalitaryzmu - z udziałem naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki tej bazie możliwe była identyfikacja takich osób jak m.in. major Zygmunt Szendzielarz, "Łupaszka", który zostanie uroczyście pochowany na Cmentarzu Powązkowskim 24 kwietnia.

(as)

fot. Robert STACHNIK

Na zdj.: Tak młodzi ludzie skupieni wokół "Civitas Christiana" przygotowywali napis poświęcony "Ince".

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wyklęci - bohaterowie na zawsze.
2016-02-26 17:34:02
Znowu będzie biało - czerwono na ulicach Szczecina. Żołnierze Wyklęci zasłużyli na wieczną pamięć. Spoczywajcie w spokoju. Polska jest znowu niepodległa.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA