Pacjenci mogą dzwonić na infolinię ws. leków

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-13 14:25
Od poniedziałku działa Telefoniczna informacja Pacjenta, bezpłatny numer pod którym można uzyskać informacje, w której aptece jest lek, jakiego szukamy. Nie jest się trudno dodzwonić, ale z dostępnością leków wciąż są kłopoty.
Dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590, można się dowiedzieć, w której aptece jest lek, jakiego potrzebujemy. Połączenia odbierają konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Po wybraniu numeru zgłasza się automatyczna sekretarka, która prosi o wybór tematu rozmowy. Z klawiatury telefonu należy wybrać cyfrę 3. Następuje połączenie z konsultantem, który podpowie, gdzie można kupić potrzebny lek.
Przed wizytą w aptece należy się upewnić, że lek jest na miejscu. Numer telefonu do apteki konsultant poda podczas rozmowy. Infolinia informuje tylko o dostępności leków, nie udziela informacji o dawkowaniu, zamiennikach, nie rezerwuje leków w aptece. O te szczegóły trzeba pytać swojego lekarza lub farmaceutę. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 18.
Zapytaliśmy wczoraj w infolinii o dostępność w Szczecinie Euthyroxu 50, popularnego leku stosowanego w niedoczynności tarczycy. Nie było go w żadnej aptece na terenie miasta, ani w promieniu 50 kilometrów. Poradzono, by dzwonić w kolejnych dniach, albo pytać bezpośrednio w aptekach.
- Zbieraliśmy w poniedziałek informacje od aptek z naszego województwa - mówił Joanna Urbańska, wiceprezes Zachodniopomorskiej Izby Aptekarskiej w Szczecinie. - Dostałam około pięćdziesięciu maili z informacją zwrotna, że leków nadal brak. Nic się nie zmieniło. Czekamy na zapowiadane dostawy do hurtowni i do aptek, ale nie wiemy, kiedy będą.
(gan)
Fot. Robert Stachnik
Komentarze
Dodaj komentarz
Pogoda
|
||
2℃ na godz. 00:00 | ![]() | Zobacz prognozę na trzy dni |
Polub nas na Facebooku
Komunikaty
Nekrologi
Sonda

Przejdź do eKuriera
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane

- CIS: Wizyta ambasadorów przyjętych przez Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego (komunikat)
- Przyszłość mediów lokalnych to internet oraz reporterzy władający i piórem, i kamerą
- MEN: Pozytywny obraz działań na rzecz polskiej edukacji (komunikat)
- NFOŚiGW: NFOŚiGW wspiera powstanie kolejnych sześciu lokalnych strategii rozwoju elektromobilności (komunikat)
- MFiPR: Polska przygotowuje Zintegrowaną Strategię Umiejętności 2030 (komunikat)