Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Wycofali trzy leki z aptek

Data publikacji: 28 kwietnia 2019 r. 16:18
Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2019 r. 14:26
Wycofali trzy leki z aptek
 

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkty lecznicze jak działającą rozkurczowo Spasmolinę, antydepresant Andepin oraz Kalium effervescens bezcukrowy, który uzupełnia i zapobiega niedoborom potasu.

W piątkowym komunikacie GIF poinformował, że wytwórca tych leków nie spełniał wymagań prawnych dotyczących wytwarzania produktów leczniczych. Podmiotem odpowiedzialnym jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne Synteza Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Inspektorzy odkryli m.in., powtarzające się (osiem przypadków) reklamacje dla Spasmoliny jednej z wycofanych serii, gdzie termin ważności leku był naddrukowany z błędem.

Wykaz wszystkich wycofanych serii leków znajduje się w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej https://www.gif.gov.pl.

Spasmolina jest lekiem stosowanym do objawowego leczenie stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, moczowych i macicy. Stosuje się ją również przeciwskurczowo w zespole jelita drażliwego, w bolesnej uchyłkowatości jelita grubego, a także w bolesnym miesiączkowaniu.

Adepin to lek używany do leczenia zaburzeń depresyjnych. Może być również stosowany w leczeniu nerwicy natręctw i bulimii.

Kalium effervescens bezcukrowy ma zastosowanie jako lek, który uzupełnienia i zapobiega niedoborom potasu w przebiegu chorób układu krążenia, cukrzycy, długotrwałych biegunek, przy przetokach jelitowych, w marskości wątroby z wodobrzuszem. Jest też stosowany podczas leczenia lekami, które mogą doprowadzić do niedoboru potasu, np. moczopędnymi czy hormonami steroidowymi.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pytanie wiec :
2019-04-28 20:39:43
Czy Lekarze wiecej truja Nas jak lecza... tymi wszystkimi Lekami ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA