sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pacjenci dostają najnowsze leki

Pacjenci dostają najnowsze leki

Pacjenci dostają najnowsze leki
Data publikacji: 2015-11-14 09:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 1762 37344

Gdy dwa lata temu w USA zaczęto skutecznie zwalczać wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) najnowszymi lekami, mało kto wierzył, że polscy chorzy szybko się doczekają takiej szansy. W szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie pierwsza grupa chorych właśnie dostaje najnowsze leki. Wirus C przestaje być śmiertelnym zagrożeniem.

Dotychczasowa terapia interferonem skojarzonym z rybawiryną, bardzo kosztowna, dlatego dawkowana przez NFZ, kończyła się powodzeniem u 40 do 50 proc. pacjentów, także wieloma szkodliwymi powikłaniami. Gdy jeszcze nie tak dawno Światowa Organizacja Zdrowia, a za nią stowarzyszenia medyczne i agendy różnych krajów, podawały rosnący stopień zagrożenia wirusem C, powiększającą się liczbę chorych i wyliczały ile osób umrze w najbliższych latach z powodu powikłań, w klinikach USA testowano najnowsze leki na tego wirusa i stamtąd napłynęły pierwsze sygnały o skutecznej terapii. Prof. Marta Wawrzynowicz - Syczewska ze szpitala przy ul. Arkońskiej mówi, że w 2014 r. w Stanach Zjednoczonych nastąpił boom w terapii WZW C, a na przełomie ubiegłego i tego roku były już pierwsze optymistyczne doniesienia z europejskich klinik, również z polskich ośrodków, które miały najnowsze leki m.in. dzięki prywatnym sponsorom.

W połowie czerwca br. towarzystwa epidemiologów, specjalistów chorób zakaźnych, hepatologów i in. przedstawiły ministrowi zdrowia program najnowszej terapii zwalczającej wirusa C. Zgodę na jego refundację podpisał minister Marian Zembala. I dzięki temu oddział prof. M. Wawrzynowicz - Syczewskiej (chorób zakaźnych hepatologii i transplantacji wątroby) dostał leki nadziei dla pierwszych 30 pacjentów, niebawem otrzyma je następna grupa. A dzięki temu, że jest kilku ich producentów i można z nimi negocjować tańsze ceny, do dwóch już refundowanych specyfików dojdą następne. W kolejce na terapię czeka kilkuset chorych.

Poza Szczecinem stosują ją wojskowy szpital w Wałczu i wojewódzki w Koszalinie.
- Najpierw do leczenia kwalifikowani są ci pacjenci, u których niepowodzeniem zakończyła się terapia interferonem, a także osoby z tak zaawansowaną chorobą, że nie można już czekać - wyjaśnia prof. Marta Wawrzynowicz - Syczewska. I dodaje: - Wszyscy się doczekają.©℗

E. Bruska

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie