Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Nowa podstawa programowa wkracza do liceów i techników

Data publikacji: 09 stycznia 2019 r. 15:21
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:29
Nowa podstawa programowa wkracza do liceów i techników
 

Licealista, który wybierze klasę o profilu ścisłym też będzie się uczył normalnie historii i przedmiotów humanistycznych, natomiast w klasie humanistycznej będą normalnie prowadzone przedmioty ścisłe. Reforma edukacji wkrótce wkroczy do liceów i techników. Nowa podstawa programowa jaka do nich wejdzie była w środę tematem konferencji prasowej w Szczecinie oraz warsztatów dla nauczycieli w Stargardzie.

Doradca prezydenta RP prof. dr hab. Andrzej Waśko oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim wyjaśniali szczecińskim dziennikarzom na czym będą polegały zmiany w programach kształcenia ogólnego liceów i techników. Wejdą one do nich 1 września br. Jako pierwsi zetkną się z nimi obecni ósmoklasiści, który uczyć się będą już w czteroletnich liceach i pięcioletnich technikach.

- Formuła nauczania ogólnego to odpowiedź na pojawiającą się potrzebę nauczania, jako elementu kształcenia pokolenia, które ma stawić czoła nowym wyzwaniom cywilizacyjnym  - powiedział prof. Andrzej Waśko, który od trzech lat uczestnicy w spotkaniach forum wymiany poglądów na tematy edukacyjne. - Z jednej strony ministerstwo edukacji kładzie nacisk na kształcenie zawodowe, a z drugiej chce, by przygotowanie do studiów wyższych odbywało się na wysokim poziomie.

Zasadnicza zmiana w podstawie programowej liceów ogólnokształcących ma polegać na odejściu od profilowania klas. Obecnie uczniowie liceów mają dużo więcej godzin przedmiotów profilowych, a znacznie mniej pozostałych. Przykładowo, w klasach matematyczno-fizycznych lub biologiczno-chemicznych zamiast dwóch przedmiotów: historii i wiedzy o społeczeństwie jest przedmiot zintegrowany historia i społeczeństwo. Licealiści w klasach humanistycznych mają z kolei poszerzony zakres przedmiotów humanistycznych, ale zamiast biologii, chemii, fizyki i geografii, przedmiot zintegrowany o nazwie przyroda. Przedmioty zintegrowane z nowej podstawy programowej znikną.

Na pytanie, na ile sytuacja, w której wszyscy uczą się wszystkiego wpłynie na zwiększenie liczby godzin spędzonych przez ucznia w szkole, prof. Waśko odparł: - Ogólna ilość godzin w systemie zostanie taka sama. Uczniowie potocznie zadają pytanie: Do czego mi będzie potrzebna nauka historii, skoro wybieram się na studia techniczne? Przedmioty humanistyczne są potrzebne do rozwoju osobowego, do funkcjonowania obywateli w społeczeństwie obywatelskim. Ta wiedza i te kompetencje będą im potrzebne, by poradzili sobie w życiu - argumentował doradca prezydenta RP. - I vice versa, humaniści powinni uczyć się matematyki, nie jest prawdą , że matematyka nie będzie im potrzebna. Matematyka, logika są niezbędne, by osiągać dobre wyniki w zakresie humanistyki.

Jak powiedział dyrektor CKE Marcin Smolik, który jako ekspert opracowywał też podstawę programową w zakresie języka angielskiego, w nowym programie większy nacisk zostanie położony na umiejętności tworzenia wypowiedzi uczniów. - Zależy nam, by uczniowie uczyli się formułowania myśli, argumentowania - dodał. -  Pozostaje zewnętrzny system egzaminacyjny. Za chwilę (w kwietniu dop. red.) będzie egzamin ósmoklasisty, a w 2023 roku matura według nowej formuły.

W Stargardzkim Centrum Kultury odbyła się też w środę konferencja dla dyrektorów i nauczycieli zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych ogólnokształcących i zawodowych poświęcona wdrożeniu nowej podstawy programowej oraz warsztaty dla nauczycieli na temat opracowania przedmiotowego programu nauczania w poszczególnych przedmiotach.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: od lewej: Dr Maciej Borodzik, ekspert ds. nauczania matematyki, dr Marcin Smolik, dyrektor CKE, prof. Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kogo to obchodzi?
2019-01-10 07:33:13
Kiedy podwyżki dla nauczycieli?
A ja majac juz pewien bagaz doswiadczenia
2019-01-09 18:28:43
mogę wam powiedzieć ze to krok w dobra stronę - humaniści często potrzebują podstawowej podbudowy matematycznej w prowadzeniu swojej pracy (np metody statystyczne, konieczność używania programów komputerowych, modeli itd - choćby prostego opracowania wyników własnych badań naukowych. Podobnie z profilem ścisłym - ludzie muszą posiadać umiejętność posługiwania się językiem do komunikacji z innymi, muszą potrafić analizować zależności logiczno-językowe - tylko takie wykształcenie zapewni wam możliwość adaptacji i pewnej elastyczności która jest niezbędna na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Brakuje mi wczesnego odsiewania uczniów ponadprzeciętnych którzy mogliby pogłębiać wiedzę na wyższym poziomie w specjalistycznych placówkach. No i zaczynam formalna naukę jak najwcześniej, poprawiać socjalizacje i współpracę w grupach.
Krótko... i na temat
2019-01-09 18:18:09
Jak jesteś życiową niedojdą to ci żaden program nauczania nie pomoże.
k....k12
2019-01-09 17:44:53
A może przywrócić program nauczania przedwojennych gimnazjów tzn realnego i klasycznego. Ponadto wprowadzić łacinę albo grekę, ewentualnie i grekę. I tamten poziom nauczania, a jak komuś nie pasuje to wynocha. Niech matura znaczy matura i kontrola i jeszcze raz kontrola jako najwyższy stopień zaufania. Kadra nauczycielska powinna być poddana procesowi odgłupiania, odsiewu i doinwestowania. Koniec z selekcją negatywną.
axe
2019-01-09 17:09:36
czyli nie można być np. dobrym matematykiem, nie będąc humanistą. Einstein w Polsce nie miałby szans. Tak naprawdę chodzi o miejsca pracy nauczycieli i o nic więcej
Krótko
2019-01-09 16:47:07
@humanista - faktycznie w biedronce na rampie i w Macu za ladą będzie ci to zbyteczne
ech
2019-01-09 16:38:04
czyli wszystko po staremu
Quistorp
2019-01-09 16:25:36
Poszerzę wypowiedź "humanista".....[Wzór na pole koła czy inne matematyczne pierdoły przydają się w życiu humanisty jak grypa na wakacjach.]..Można sparafrazować na. Przedmioty humanistyczne i ścisłe i inne pierdoły w życiu katechety, przydają się jak grypa na wakacjach.
Humanista
2019-01-09 15:44:06
Wzór na pole koła czy inne matematyczne pierdoły przydają się w życiu humanisty jak grypa na wakacjach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA