Prawie 900 kandydatów w Szczecinie nie dostało się do żadnej z wybranych przez siebie szkół średnich. Listy osób przyjętych do liceów i techników zostały wywieszone w piątek w szczecińskich liceach i technikach. Kandydaci mogli jednak poznać swoje wyniki już po godz. 12 logując się do systemu naboru elektronicznego. W tegorocznej rekrutacji do szkół średnich Szczecina startuje ponad 8 tys. osób, czyli przeszło dwukrotnie więcej niż przed rokiem.
W wyniku rządowej reformy oświaty w tegorocznym naborze spotkały się dwa roczniki: absolwenci gimnazjów i absolwenci szkół podstawowych. W ubiegłym roku do szkół ponadgimnazjalnych Szczecina kandydowało 3,5 tys. osób. Szczeciński samorząd wyraził zgodę, by każde liceum i technikum utworzyło podwójną liczbę klas, równo dla obu roczników. We wniosku kandydaci mieli prawo wskazać trzy szkoły, w których chcą się uczyć. Z 4934 absolwentów klas ósmych, do wskazanych przez siebie szkół przyjęto 4447 osób, choć szkoły przygotowały dla nich 4936 miejsc. Spośród 4461 absolwentów gimnazjów, do szkół przyjęto 4077, mimo przygotowanych 4547 miejsc. Aż 877 osób nie dostało się więc w Szczecinie nigdzie. Podobna sytuacja jest w wielu miastach Polski: Olsztynie, Elblągu, a w Warszawie i Krakowie liczba nieprzyjętych idzie w tysiące.
W szczecińskich liceach ogólnokształcących, technikach i branżowych szkołach I st. miasto przygotowało ok. 9 tys. miejsc w klasach pierwszych. Dla obu roczników poprowadzono osobne nabory i utworzone zostaną odrębne klasy, zgodnie z dwiema różnymi podstawami programowymi. W niektórych szkołach np. I LO czy II LO będzie aż 14-16 klas pierwszych. Absolwenci gimnazjów będą uczyć się o rok krócej niż absolwenci podstawówek.
Dyrektorzy szczecińskich szkół przyznają jednak, że grupa ósmoklasistów jest nieco liczniejsza od grupy absolwentów gimnazjów, więc jest im trochę trudniej o miejsce w dobrym liceum. W Szczecinie wśród klas, które cieszą się największą popularnością kandydatów po szkole podstawowej, są: medyczno-psychologiczna w IX LO, medyczno-biologiczno-chemiczna w V LO, lingwistyczna w IX LO, Technikum Informatyczne w SCI, Technikum Hotelarskie w Technikum Zawodowym nr 4, psychologiczna w LO z Oddziałami Integracyjnymi i lingwistyczno-teatralna w I LO. Najwięcej absolwentów gimnazjów zaś wybrało klasy: medyczno-psychologiczną w IX LO, medyczno-biologiczno-chemiczną w V LO, pre-IB w II LO, Technikum Informatyczne w SCI, Technikum Logistyczne w Technikum Zawodowym nr 4, lingwistyczną w I LO i informatyczno-matematyczno-fizyczną w V LO.
Rodzice lub opiekunowie prawni kandydatów są zobowiązani potwierdzić w najbliższych dniach zamiar kształcenia dziecka w placówce, do której się ono dostało. Osoby, które nigdzie się nie dostały, wezmą udział w drugim naborze, który odbędzie się także drogą elektroniczną 12-16 lipca do godz. 15. Również tym razem mogą oni wskazać maksymalnie trzy szkoły, w których chcą się uczyć.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Ryszard PAKIESER
Na zdjęciu: W tegorocznym naborze do szkół średnich Szczecina największą popularnością kandydatów cieszyło się IX LO