Poniedziałek, 02 października 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

Oświata chce spokoju [FILM]

Data publikacji: 10 października 2016 r. 17:32
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:17
Oświata chce spokoju
 

Nie ma zgody na rujnowanie oświaty, nie ma zgody na burzenie całego systemu polskiej edukacji! - mówił Jerzy Kotlęga, były kurator oświaty, radny województwa zachodniopomorskiego. Ponad 400 osób zgromadziła poniedziałkowa pikieta przeciwko reformie edukacji pod szczecińskim Urzędem Wojewódzkim.

Zorganizował ją Związek Nauczycielstwa Polskiego, ale poza nauczycielami protestowali rodzice uczniów oraz politycy, radni, posłowie i senatorowie reprezentujący różne ugrupowania polityczne oraz niezrzeszeni. Protest był odpowiedzią na projekt nowej ustawy oświatowej, przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, która ma zmienić cały system oświaty: zlikwidować gimnazja, przywrócić ośmioklasową szkołę podstawową, czteroletnie liceum, ośmioletnie technikum i wprowadzić dwustopniowe szkoły zawodowe. Powstać mają też nowe programy nauczania i nowe podręczniki.

"Świat do przodu, my do tyłu", "Dość niszczenia polskiej szkoły", "Oświata chce spokoju, nie chaosu", "Zalewska do wygaszenia", "Niósł wilk razy kilka" - takie hasła widniały na transparentach pikietujących.

- Naszej oświaty nie trzeba zmieniać, jest bardzo dobra. Badania PISA mówią, że nasi uczniowie osiągają wyniki, które lokują ich w światowej czołówce - mówił miejski radny PO Bazyli Baran, jak dodał przedstawiciel "Solidarności". - W jeden rok ma ulec zmianie podstawa programowa, podręczniki i cały ustrój strukturalny szkolnictwa. Tej zmiany nie wymyślili naukowcy, ale wymyślił prezes Jarosław Kaczyński. Ta reforma zrujnuje oświatę.

Radosław Majcher, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzice dla Szczecina powiedział, że takie zmiany nie mogą być wprowadzone bez konsultacji i wymagają kompromisu. Adam Zygmunt, prezes zachodniopomorskiego ZNP podkreślił, że ta reforma będzie bardzo kosztowna i doprowadzi do katastrofy struktury szkolnictwa. Tysiące nauczycieli straci pracę. Przedstawiciele ZNP petycję dla premier Beaty Szydło chcieli przekazać za pośrednictwem wojewody Krzysztofa Kozłowskiego. Ten jednak nie wyszedł do protestujących. Związkowcy udali się ze swą petycją do urzędu i wręczyli ją wicewojewodzie Markowi Suboczowi. Proponują w niej wstrzymanie radykalnej reformy i podjęcie działań na rzecz polskiej szkoły, m.in. doskonalenie systemu opieki i wychowania, wsparcie dla rodziców, doskonalenie nauczycieli, finansowanie zadań edukacyjnych. "Nie akceptujemy działań prowadzących do ideologizacji szkoły" - napisali.

Aleksandra Praxmajer nauczycielka Gimnazjum nr 18 w Szczecinie powiedziała wicewojewodzie, że jako matka 12-letniego syna nie zgadza się na to, aby jej dziecko przez całe życie było traktowane, jak "obywatel gorszego sortu". - Mój syn skończy szkołę podstawową, gdy gimnazja opuści ostatni rocznik trzecioklasistów. Podwójny rocznik ruszy wtedy do szkół. O miejsce w technikum zamiast trzech osób będzie się ubiegło sześć. To samo będzie w rekrutacji na studia i później na rynku pracy - mówiła.

Sławomir Nitras z PO podkreślił, że reforma będzie kosztowała Szczecin 40 mln zł, a są dzielnice, w których szkół brakuje. Przyznał, że po raz pierwszy widzi, żeby z balkonu urzędu nagrywano pikietujących. Irena Nowa z ZNP w Gryficach dodała, że Polskę reforma będzie kosztować 42 mld zł.

- To jest walka o nowe społeczeństwo, które ma się zmienić poprzez programy nauczania. Po kawałku odbiera się nam poszczególne obszary - mówiła Bogna Czałczyńska z Kongresu Kobiet. - Musimy stanąć razem i nie zgodzić się na to, żeby zaorano nam państwo, szkołę i zbudowano społeczeństwo ksenofobów. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Robert Stachnik

Film: Artura Ratuszyński

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mart
2016-10-12 08:13:10
Niektórzy z protestów /oczywiście w asyście mediów/ zrobili sobie nie tylko "ściezkę kariery", ale i dożywotnie hobby.
matoł
2016-10-11 13:43:06
@Zn, Zn -co to :"umie zdać?" A może chodzi ci: "umie matury". Zamiast pisać durnoty, weź "ksionżke", np. Terminy literackie i se poczytaj
Jarun
2016-10-11 11:51:43
Gosia sobie przypomniała, że jest pedagogiem. Bękarty Palikota w akcji. A Bazyli B. dał słowo, że powiadomi prokuraturę o niegospodarności związanej z Frygą. Czekam panie radny.
Zn Zn
2016-10-11 11:06:12
Czy to prawda , że co czwarty uczeń nie umie zdać matury ?????
AS
2016-10-11 08:31:30
No nie!Baran Bazyli twarzą tego protestu organizowanego przez "komuszy" ZNP!
nauczyciel z Niebuszewa
2016-10-11 08:25:10
He-he komentarz PO-walonego, który tylko gdzie może - MUSI ! napisać z dużej litery PO. Takie tam dziedziczne trzaski. Drugi to brat Chylińskiej z fobią szkolną. Masz fobię - to się lecz, a nie wyżywaj na forum na tych biedakach-bakałarzach. Zaspała jeszcze kropka-zalękniony osobnik bity przez los. A strajk jest sztucznie wywołany... aby strajkować.
AntyKOD
2016-10-11 06:27:05
Do roboty gamonie, PiS nareszcie robi porządek
do komuszków i dyrektorów gimnazjów
2016-10-11 05:27:39
Boli? Polecam maść. Młodzież nic was nie obchodzi, tylko posadki.
Marian
2016-10-11 03:37:09
Nie jestem zwolennikiem PIS i wiele mozna im zarzucic zlego ale w tym punkcie popieram i tylko w tym. Ale biorac od uwage calosc to pisiory daza do zniszczenia szkol i nauki tylko jednej prawdziwej prawdy smolenskiej oraz dzielnego partyzanta prezesa K ktory to walczyl w podziemiu wraz z ministrem wojny M o wolna polske. (a tak na prawde nigdy nie byl internowany, nikt go nie znal i tylko dzieki bratu jest slawny!) Natomiast wladze szczecina wysprzedaly budynki szkolne i przedszkolne przez co nie ma gdzie posylac dzieci a istniejace juz szkoly sa przepelnione. Dowod np 2 zmianowy system zerowek pierwszo i drugo klasistow!!!! PISiory zamiast dotowac znowu swiatynie opatrznosci Bozej te 40mln zl przekazali by na szkoly, lekarzy czy Policje a tak czarnuchy maja za co balowac!!!!! Niestety do puki sie wszystkie grupy spolecznie nie zegraja jak w 80r to nic nie zmienimy a wladze beda mialy osoby zakompleksione z problemami psychicznymi!!!!
oko
2016-10-10 23:19:27
Stara komusza sitwa i młodsze resortowe znajdy.Szczecin na każdym kroku podpiera się na starych,złodziejskich elitach PZPR i ich dzieciach oraz wnukach.
Rodzic często śpiący po hotelach w całej PL
2016-10-10 22:27:59
Przywrócić zawodówki! Gdyby istniały zawodówki znakomita większość tych miernot nauczycielskich byłoby ich absolwentami (albo i nawet nie...). A tak, zawodówki pozamykano, a najtępsze barany poszły stUdiOOOOwać pedagogikę. Także, niedoszli spawacze, piekarze i tokarze - do roboty! Do uczciwej roboty się weźcie! Koniec wyjazdów integracyjnych, dosyć rozbijania się po hotelach i migdalenia się po kontach z wuefistami, i chlania do rana, i bełkotania rano bez ładu i składu na tych waszych "kĄferĘcjach". Ludzie was widzą! - jesteście rozpoznawalni jak geje-fryzjerzy albo nalane tłuściochy-rzeźnicy - a potem ci ludzie wracają do domów, biorą zeszyty do rąk, a tam lekcja-temat-lekcja-temat i pytają dzieci co robiły na lekcjach, i słyszą: aaaa... pani opowiadała gdzie była na wakacjach, a o aborcji rozmawialiśmy itd. itp. I ja mam któregoś z was szanować? Wy sami się nie szanujecie. DO ZAWODÓWEK! Bo na nauczycieli wy się nie nadajecie! Ani nie nauczacie, ani nie zachowujecie się jak na nauczyciela przystało. Hektary ziemi czekają! Wracajcie tam, gdzie wasze matki buraki sadziły i gdzie krowy doiły. PS. Z powyższej wypowiedzi proszę wyłączyć tę nieliczną garsteczkę porządnych ludzi pracujących w szkole, którzy każdego dnia starają się być tam dla dzieci, solidnie wykonując swoją pracę.
New
2016-10-10 22:23:29
Każda branża może sobie strajkować oddzielnie. Nic nie wskóramy, dopóki nie zejdziemy się razem
marta
2016-10-10 21:53:24
Ci demonstranci to starzy komuniści. Może im się żyje wygodnie. Nasza młodzież zajmuje od kilku lat ostatnie miejsca w wynikach matur - rozumiem że tego wysokiego poziomu bronią ci "postępowcy". Nasi nauczyciele nie nadają się nawet do łopaty.
nauka
2016-10-10 21:04:06
PiS boi się ludzi wykształconych i kobiet więc do pracy ruszajmy ... znam zakłady w których są zwolennicy pis i tam nie wydaję pieniędzy itd.
mika
2016-10-10 20:50:53
PIS im spokoju nie da czyli tysiące nauczycieli w całej Polsce na bruk
Zalewska do dymisji
2016-10-10 20:24:23
Taka oszołomka nie ma prawa decydować o naszych dzieciach
Wawrzek
2016-10-10 20:22:41
Gimnazja to fabryki niedouczonej Młodzieży dawno powinny być zlikwidowane a po prawdzie nie powinny być powołane. Wszystkie tzw. reformy Buzka są szkodliwe dla Polski i Polaków. LIKWIDACJA GIMNAZJÓW BYŁA JEDNYM ZWAŻNIEJSZYCH HASEŁ PROGRAMU WYBORCZEGO SLD A PAN BRONIARZ OBECNIE RŻNIE GŁUPA ZA 17 TYS MIESIECZNIE + WYNAGRODZENIE NAUCZYCIELA. Dobrze się Mu żyje przy takim systemie nauczania bo nikt ich nie ocenia a kasa leci
Kik
2016-10-10 20:15:43
Nauczycieli mogło być więcej, ale się chyba boją wściekłych
KREWNY ZNP
2016-10-10 19:35:06
DO ROBOTY !!
walid
2016-10-10 19:21:29
na zdjeciach rozpoznałem dwóch komuchów co rok temu mnie namawiali żeby skakać jak oszołom w protestach KODu.
obserwator
2016-10-10 19:19:52
wyrzucic ze szkół komunistów z ZNP!!!!!!!!!
marek
2016-10-10 19:00:57
peowska hucpa polityczna sami czolowi dzialacze platformiani przed urzedem wojewodzkim
Jakóbie
2016-10-10 18:52:22
Większość ludzi popiera.
max
2016-10-10 18:44:24
ZNP z Broniarzem na czele to największy skansen komunistyczny W Europie!
Daremne żale-próżny trud, bezsilne złorzeczenia - tyle wam zostało upadłe PO!
2016-10-10 18:27:01
"Społeczeństwo ksenofobów" - co ty paniusiu masz na myśli? O ile w ogóle myślisz nad tym co wokół się dzieje. PiS realizuje swoje obietnice wyborcze, co tak bardzo dziwi POwców, bo oni nigdy tego nie robili. Wszystkie reformy wprowadzone przez POstkomunistycznych liberałów (bez względu jak się aktualnie nazywali) są do zaorania. System emerytalny zresztą sami już podorali i teraz trzeba go dobić. Szkolnictwo właśnie za zgodą głosującego społeczeństwa jest przywracane na właściwe tory, a reforma samorządowa jeszcze przed nami. Lepiej (i taniej!) dla Polski by było jak byście się POstkomunisztyczni liberałowie w ogóle nie pokazali na mapie politycznej Polski.
Protest
2016-10-10 18:21:21
Jedyny Bazyli Baran z Solidarności miał odwagę reprezentować Solidarność reszta widać po układzie z PiS
daro
2016-10-10 18:15:36
Tydzień temu pisiory dostały bęcki od kobiet, a już proszą się o lanie od polskich nauczycieli
Gość
2016-10-10 18:10:28
Stop idiotycznym reformom
Jakób
2016-10-10 17:45:03
Nie jestem zwolennikiem PiS ale popieram likwidację gimnazjów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA