Wtorek 06 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Ostrzeżmy dziadków i rodziców. Oszuści okradają seniorów!

Data publikacji: 2022-05-23 12:46
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-23 19:30
Ostrzeżmy dziadków i rodziców. Oszuści okradają seniorów!
Fot. arch.  

Ponad 450 tys. złotych stracili w ostatnim tygodniu szczecińscy seniorzy oszukani metodą „na policjanta” i „członka rodziny”. Przestępcy, by uwiarygodnić swoją legendę o wypadku spowodowanym przez członka rodziny, dzwonią do seniorów wieczorami i nocą. - Ostrzeżmy swoich dziadków i rodziców przed oszustami - apeluje policja.

Metody: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na oficera CBA”

- Przebiegli i bezczelni przestępcy nie cofną się przed niczym, by pozbawić swoje ofiary ostatniego grosza - przypominają policjanci z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. - Do metod „na wnuczka”, „na policjanta”, „na oficera CBA”, „na pracownika banku” wymyślają kolejne historie. Telefonują do ofiary i w podstępny sposób, podczas rozmowy uzyskują informacje o stanie posiadania, wieku, imionach krewnych.

Z chwilą ujawnienia takich informacji przez telefon, seniorzy wpadają w ich sieć i zaczynają grę według zaplanowanych przez oszustów reguł. Tym razem dzwonią do seniorów i przedstawiają legendę, według której członek rodziny spowodował tragiczny w skutkach wypadek samochodowy. Aby uniknąć konsekwencji, senior ma wpłacić ogromną kwotę pieniędzy, po które przyjdzie „ktoś z policji”.

- Przy takiej manipulacji i wręcz teatralnych sztuczkach, polegających na płaczu i groźbach, bezradni seniorzy postawieni w sytuacji konieczności podjęcia decyzji tu i teraz niestety ulegają oszustom - przyznają funkcjonariusze. I radzą - ostrzeżmy swoich bliskich i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Bądźmy ostrożni

Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, cz danych konta w banku, nigdy nie dzwonią z takim żądaniem! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien, że dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy. Poinformuj o tym policję. Jeżeli ktoś twierdzi, że jest naszą rodziną, bądź przedstawicielem służb państwowych, weryfikujmy te informacje. Rozłączmy połączenie i po upewnieniu się, że w słuchawce jest wolny sygnał, zadzwońmy do członka rodziny lub pod numer alarmowy służby, na który powoływał się nasz rozmówca. Nie przekazujmy osobom, których nie znamy, prywatnych numerów telefonów, adresu, numerów kont bankowych itp. Te informacje mogą zostać wykorzystane.

- Bardzo ważną sprawą jest również to, aby nie zgadywać personaliów osoby, która do nas dzwoni i stanowczo żądać przedstawienia się rozmówcy - przypominają policjanci. - Oszuści bardzo często podszywają się pod dane personalne osób, które wcześniej zostały im wyjawione przez samych pokrzywdzonych. (gan)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

FIN
2022-05-24 08:34:07
NO TO CZAS ZLIKWIDOWAĆ DODATKOWE świadczenia dla emerytów 13 14 , niech wydają oszczędności , mnie nikt nie oszuka , żyję od 1 -go do 1 -go i jest git
wydać na edukację S
2022-05-23 18:54:19
Dzień dobry, To, że „Polski ład” był kompromitacją rządu, wiemy od dawna. Zresztą Kaczyński też to wie. Nie podejrzewaliśmy jednak, że twórcy tego podatkowego bubla dostali za niego nagrody. Łączna kwota bonusów przekroczyła 1,43 mln zł.
Aktywować Kościół!!
2022-05-23 18:29:24
Wiadomo ,że większość seniorów uczęszcza lub uczestniczy medialnie w mszach , czyż nie ?? Może zamiast debilnego kazania zaprosić "gościa" , który uświadomi seniorów ... Kościoła oczywiście to nie obchodzi , bo po co TFU !!!
Marlena
2022-05-23 17:09:01
@dościu-intelektualnie kompromitujesz się wysuwając takie argumenty .Na jakim etapie zakończyłeś swoją edukację-? To mój kamyczek w kwestii deficytu szarych komórek.Co do meritum sprawy-świadomość prawna,edukacja,programy społeczne,aktywizacja seniorów-to właściwa droga do tego by seniorów zabezpieczyć i wyposażyć w niezbędną wiedzę.Tego w przestrzeni publicznej jest zdecydowanie za mało.
do "dościa"
2022-05-23 15:40:32
- nie pier..l głupot! Jeśli dziadek i babcia są pełnoletni i nie są ubezwłasnowolnieni to w wolnym, demokratycznym (liberalnie) kraju decdują wyłącznie sami na własną od_PO_wiedzialność. PO_staw tłuczku przy każdym dziadku i babci jakiegoś ORMO-wca lub KOD-ziarza lub sam "Do dzieła!" Nie PO_to Wałęsa dał nam demokrację, aby dziadków i babcie PO_zbawić np. "czternastki" jak zgłosi się "wnuczek". Należy dziadków i babcie (Kasię też) uświadmiać jeśli sobie tego pragną, jeśli nie to.....
Dość tego!
2022-05-23 13:23:15
Nieporadność wymiaru sprawiedliwości w tropieniu i surowym karaniu tego typu przestępstw budzi sprzeciw i oburzenie. Najwyższa pora zacząć rozliczać komendantów policji, prokuratorów i jak najbardziej wolne sądy z tego co robią w tych sprawach. Ponieważ władze samorządowe - nasi naturalni przedstawiciele - zajęte są wielką polityką zadanie to spada na barki mediów. Do dzieła! Nie pozwalajmy okradać naszych seniorów!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA