Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Nie klikaj w link, bo stracisz pieniądze!

Data publikacji: 2022-01-16 12:07
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-16 15:29
Nie klikaj w link, bo stracisz pieniądze!
 

Kolejna fala oszustw - ostrzega szczecińska policja. Mieszkańcy miasta otrzymują SMS-y z fałszywymi informacjami o koniecznej dopłacie do przesyłki. Kiedy klikają w link, tracą pieniądze.

Internetowi oszuści podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego.

- W tym tygodniu mieszkańcy naszego miasta otrzymali SMS-a z prośbą o taką właśnie dopłatę - ostrzega policja. - Gdy kliknęli w podany w wiadomości link i zrobili przelew, stracili pieniądze ze swojego konta.

Użytkownicy telefonów są nękani coraz większą liczbą fałszywych SMS-ów z informacją o paczkach. Są to oszustwa, które mają na celu wykradzenie danych lub pieniędzy ofiar.

- Tego typu wiadomości łączy jedno - tłumaczy policja. - Fałszywe SMS-y o dostawach paczek zazwyczaj zawierają informację o opóźnieniach czy problemach z dostarczeniem przesyłek. Do krótkiej treści dołączony jest link. Jego kliknięcie czy dotknięcie spowoduje przekierowanie ofiary na jedną z fałszywych stron przygotowywanych przez cyberprzestępców. To w tym miejscu będą próbować wykraść dane lub oszczędności zgromadzone na koncie bankowym.

Dlatego trzeba zachować zdwojoną czujność.

- Pamiętajmy, że firmy kurierskie nigdy nie będą prosiły nas na przykład o dopłatę do dostawy paczki - tłumacza policjanci. - To stary trik oszustów, którego celem jest pozbawienie ofiary pieniędzy. Pamiętajmy, aby dokładnie czytać wiadomości i nie reagować na te, które zawierają w treści podejrzane linki oraz zwracajcie uwagę na konstrukcję treści wiadomości – brak polskich liter diakrytycznych, takich jak: „ó”, „ą”, „ź”, „ć” to niemal stuprocentowa pewność, że autorem SMS-a są oszuści!

(Ksz)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

s_PO_ko
2022-01-17 09:49:36
- ja kliknąłem i nie straciłem! Ja nie mam na swym "srajfonie" cool-aapsów i innego badziewia, gorszego niż "Pegasus", mam tylko to co mogę opanować i wiem jak działa...Ten "Księgowy" chce aby Rząd brał odpowiadzialność za "liberalnie demokratycznych" obywateli....Pro_PO_zycja "SMS wysłany/otrzymany przez obywatela będzie kontrolowany" jest jeszcze gorsza od "Pegasusa".
spoko
2022-01-16 23:39:20
rząd już planuje że każdy SMS wysłany/otrzymany przez obywatela będzie kontrolowany/skanowany co do zwartości treści.
@Księgowy
2022-01-16 23:05:34
bo to jest patologiczne państwo, budowane od 30 lat jako systemowo dysfunkcyjne - w mętnej wodzie łatwiej robić przewały...
Księgowy
2022-01-16 15:16:19
Wasze dane osobowe z numerem rachunku bankowego, PESEL, adresem krążą po tym kraju jak zeschłe liście po trawnikach. Można je kupić hurtowo za grosze mimo ochrony danych. Ja miałem już dwa przypadki w pracy że pracownicy byli posiadaczami atrakcyjnych pożyczek i zakupu na raty, mimo że nic nie brali. Rząd ma to gleboko w ... I wtedy to oni muszą walczyć z firmami windykacyjnymi, a rząd tylko twierdzi żeby szanowały PESEl, bo to ich wina.
To napewno
2022-01-16 12:24:49
Pegasus...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA