Piątek, 12 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Ostra reakcja Rosji po usunięciu pomnika

Data publikacji: 02 grudnia 2016 r. 11:11
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:22
Ostra reakcja Rosji po usunięciu pomnika
 

Na internetowej stronie ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie ukazał się „Komentarz Departamentu Informacji i Prasy MSZ Rosji w związku z rozpoczęciem demontażu Pomnika Zwycięstwa w Stargardzie”. Przypomnijmy, w nocy z wtorku na środę (30 listopada) z Kolumny Zwycięstwa stojącej na pl. Wolności usunięto jej wierzchołek, w tym gwiazdę i wieniec.

We wspomnianym komentarzu MSZ Rosji czytamy m.in.: „Zgodnie z decyzją radnych polskiego miasta Stargard (Zachodnio-Pomorskie woj. - pisownia oryginalna- red.) w nocy na 30 listopada br. rozpoczęto demontaż Pomnika Zwycięstwa, postawionego jako dowód wdzięczności Armii Czerwonej za jej wkład w zwycięstwo nad nazizmem w II wojnie światowej. (…) Chodzi o kolejny przykład bluźnierczego stosunku wobec radzieckiego oraz rosyjskiego dziedzictwa memoriałowego w Polsce. Pragnąc nadążać za antyrosyjską modą, władze lokalne podobno zapominają o normach tradycyjnej moralności, która nie dopuszcza szydzenia z pamięci bohaterów, w jakikolwiek przyzwoity sposób nie tłumaczyć te działania. Absolutnie oczywiste jest, że w tym przypadku sprawa nie sprowadza się do samowoli samorządowej, jak to niejednokrotnie bywało w przeszłości. Incydent zbiegł się z aktywizacją w Polsce prac dot. nowelizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego z 1 kwietnia br. (…)”.

W przyszłym roku Kolumna Zwycięstwa ma zostać zdemontowana, a niektóre jej elementy ustawione zostaną na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym przy ul. Reymonta. Tam, gdzie od 1996 roku są elementy dawnego Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, który znajdował się tuż obok pl. Wolności.

Decyzję o zdemontowaniu i przeniesieniu elementów Kolumny Zwycięstwa podjęli we wtorek (29 listopada) radni RM, a wierzchołek Kolumny usunięto z powodu jej złego stanu technicznego.

(żak)

Fot. UM w Stargardzie

Na zdjęciu: Z Kolumny Zwycięstwa w Stargardzie usunięto jej wierzchołek, w tym gwiazdę i wieniec

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dzisna
2016-12-03 15:29:09
PO- coraz bardziej bełkoczesz, coraz większy "odlot". Szkoda -jak cię nie waliło to nawet ciekawie pisałaś . Kalafior ma racje i podpisuję się pod tym. A kto jest bohaterem - to ustali IPN czyli: pis+bis=awans). Na pewno kot Alik i jego malutki...pan :-) "Smutno było na Alika pogrzebie, jeszcze się nigdy nie spłakałem tak, słonko wysoko świeciło na niebie...itd.
Bartek
2016-12-03 10:18:39
NKWDzista Putin i jego stare gierki...
Rosyjskie brednie
2016-12-03 06:46:01
Ch.. mnie obchodzi co Rosja mówi o Polsce. Nie napiszę co myślę o Rosji , bo Kurier czyta dużo młodzieży .
A co inni... NA TO...
2016-12-02 23:09:48
Krotka odp. do PO-nizszego komentarza: @ "nie ma powodu.." z godz: 14:46:39 ! Nawet dzisiejsza Rosja... NIGDY DOBROWOLNIE nie cofnie swoja akceptacje tych granic i nie anuluje podpisow z Jalty i Poczdamu ! Chyba ze zostanie do tego zmuszona tzw. "2-ga Pierestrojka" !! I oby tylko nie PO-sunela sie s-PO-wrotem... az do Berlina Wschodniego wraz z PO-nownym odtworzeniem bylego DDR i PO-nownej Okupacji R.P. na kolejne - nastepne 45 lat... alibo i jeszcze dluzej...???
Kalafior
2016-12-02 17:55:57
Wydaje mi się, że głównym (ale nie naszym) problemem jest to, że Rosjanie do dziś nie zaakceptowali faktu, że stalinizm był ustrojem totalitarnym i w związku z tym nie mogą zrozumieć, że usuwanie tych pomników z centralnych punktów polskich miast nie jest żadną "akcją" przeciw dzisiejszej powiedzmy demokratycznej Rosji tylko jest to usuwanie "pamiątek" po zbrodniczym ustroju totalitarnym. Te pomniki nie mogą egzystować wspólnie z narodową pamięcią o 17 września, Katyniu czy Powstaniu Warszawskim. Mi osobiście jest bardzo szkoda i mam wielki szacunek do tych zwykłych radzieckich szeregowców którzy oddali życie i szli ramię w ramię z naszym (choc całkowicie podległym ZSRR) Ludowym Wojskiem Polskim aby pokonać szaleńca Hitlera. Tylko potem Sowieci zaserwowali nam następną gehennę. To że dzisiejszy Szczecin jest polski zawdzięczamy tylko i wyłącznie Stalinowi, ale zrobił on to bynajmniej nie z miłości do Polski, ale ze strategicznego punktu widzenia i jako kontrakcja dla alianckich pomysłów wolnego miasta Szczecina. Choć z drugiej strony dziwnie to wygląda, że dziś restauruje się niemieckie pomniki poległych w I wojnie światowej (Żelechowa), a niszczy radzieckie. Te pomniki powinno przenieść się na jakich cmentarz wojenny poległych żołnierzy radzieckich.
CO Z NAMI, CO Z POLSKA?
2016-12-02 17:44:50
Co sie stanie z naszymi granicami jesli Rosja wycofa swoj wklad w ustalenia mapy politycznej po II wojnie swiatowej? ROSJA NIE WYCOFA TEGO O CO NAJBARDZIEJ ZABIEGALA od samego poczatku przygotowan do pertraktacji o granice "po nowemu". POSADOWIENIE SIE W BERLINIE I DEMAGOGICZNA GRANICA NA ODRZE -NYSIE, BYLY NAJTWARDSZYM PUNKTEM NEGOCJACYJNYM ROSJI. NAJTRUDNIEJSZY W TYM BYL (i najdluzej negocjowany) PROBLEM UJSCIA ODRY WRAZ ZE SZCZECINEM. Polski Rzad Emigracyjny w Londynie zabiegal o ziemie ongis germanizowane. Nysa -Odra de facto tworzyla W ZAMIARZE POLITYCZNYM (strategicznie i militarnie) PAS SZCZEGOLNIE ZNACZACY DLA SYSTEMU, zwanego wowczas systemem panstw ZSRR. A SYSTEM TEN TO TOTALITARYZM, ktory trwa (pod roznymi tytulami). Tak wiec Rosja z pasa na Odrze i Nysie nie zrezygnuje. Moze zrezygnowac ale z nazwy pasa tego, zawierajacej slowo "POLSKA". Istota strategiczna pasa nie zmieni sie. Brniemy w systemie bezwzglednym dla kraju i wszystkiego, co w ludziach dobre. OD POLITYKI PONADPANSTWOWEJ WOBEC TRWAJACEGO TOTALITARYZMU (ktorego obie wojny swiatowe i inne ludobojstwa na swiecie sa elementami), ZALEZY NASZ LOS. P.s. Kwestia granic nie jest wytworem indywidualnym mojej wyobrazni. Problem granic, w tym mniej wiecej sensie, jest zawarty w tresci "ZIARNO NA OKOPIE" Z. Zaluskiego wyd.MON. Mirosława Demianiec
Kultura narodowa
2016-12-02 15:37:04
W czasie tego "wyzwalania" w Stargardzie nie było polskich dziewczyn były Niemki i był to słuszny rewanż.Co do pomników to nam bliżej do tak nielubianych "rusków" niż do kultury zachodniej.Wiem jak wyglądają cmentarze wojskowe Francji,Belgii ale u nas to "huzia na Józia" IPN dyktuje kto jest wrogiem.A co to będzie kiedy z Wawelu zostaną przeniesione zwłoki prezydenta 1000-lecia.A taki okres napewno nastąpi.
Pierre d'Olnięty
2016-12-02 15:22:12
Płaczą sieroty po Stalinie jak ten co twierdzi, że Niemcom nie przeszkadza. Przeszkadza - tylko oni są poprawni politycznie i dodatkowo się boją Wróć Stalinie bo klasa robotnicza ginie !
@.
2016-12-02 14:50:43
Co tam pomnik w Berlinie. W Smoleńsku stoi polski Tupolew i Rosjanie też nie chcą się go pozbyć. O! To jest coś!
@"nie ma powodu.."
2016-12-02 14:46:39
Za gwałty na Ziemiach Polskich było rozstrzelanie z sądem polowym lub bez. Ziemie Polskie "kończyły się" za Bydgoszczą na północ i za Poznaniem na zachód... Po 1945r. wiecej szkód Polakom wyrządzil← bandy "wyklętych" niż sowieccy żołnierze. Nie "Rosjanie opanowali nasz kraj.." lecz państwo CCCP(ZSRR) i to nie samowolnie, lecz na mocy traktatów międzynarodowej koalicji antyfaszystowskiej. Korekta granic Polski, Niemiec,Francji Danii i in. też odbyła się na mocy traktatów międzynarodowych. Teraz mam do Ciebie pytanie: Co będzie z naszymi granicami, jeśli Rosja cofnie swoją akceptację tych granic i anuluje złożone podpisy w Jałcie i Poczdamie?
.
2016-12-02 12:16:25
a w Berlinie stoi pomnik Armii Czerwonej. Niemcom jakoś nie przeszkadza. Ale czego się nie zrobi dla przypodobania się prezesowi.
Nie ma powodu bez przyczyny...
2016-12-02 11:51:38
A w czasie tego "wyzwalania" owczesnej Polski, ile to innych strat i szkod narobili owczesni Zolnierze z gwaltami Polskich dziewczyn i kobiet wlacznie ? Nie mowiac o tym, a co dalej dzialo sie jeszcze w Polsce juz po roku 1945... wliczajac w to i utrate Polskich Ziem na wschodzie Polski... itd..itp...! Z jednej strony Rosjanie Polske "wyzwolili" od Niemca, a pozniej sami dalej OPANOWALI Nasz Kraj na nastepne 45 lat - chocby tylko do 1990 roku liczac...!!
Precz z komuną
2016-12-02 11:17:43
Uuu, to muminek teraz spęka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA