Niedziela 05 lutego 2023r. 
REKLAMA

Ostatnie dni chaosu z autami na pl. Orła Białego

Data publikacji: 2020-01-16 09:06
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-18 13:53
Ostatnie dni chaosu z autami na pl. Orła Białego
 

Tablice informacyjne przypominają, że wkrótce zmienią się zasady parkowania na pl. Orła Białego i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Kierowcy jeszcze nie przywiązują wagi do komunikatów, które zapowiadają preferencje dla mieszkańców tej części górnego tarasu szczecińskiego Starego Miasta, a co za tym idzie podwyższenie stawek opłat dla pozostałych.

Od Nowego Roku są wyznaczone miejsca parkingowe dla mieszkańców placu i okolic, parking rotacyjny dla wszystkich kierowców oraz strefa ograniczonego ruchu na ul. Mariackiej. Kierowcy jeżdżą jednak i parkują po staremu, czyli jak chcą. Nie zważając na znaki i komunikaty z tablic informacyjnych, umieszczonych przy wjazdach na pl. Orła Białego.

Na to teraz najczęściej się uskarżają okoliczni mieszkańcy, bo nadal nie mogą swobodnie korzystać z wyznaczonych dla nich specjalnych stref parkingowych: po prawej stronie od parkingu od ul. Grodzkiej oraz na jednokierunkowym odcinku ul. Koński Kierat.

Sytuacja jednak powinna wkrótce się zmienić. Za dwa tygodnie, czyli już 1 lutego gdy – zgodnie z zapowiedzią magistratu – wzrosną stawki opłat parkingowych na górnym tarasie Starego Miasta. Wówczas kierowcy, którzy nie są mieszkańcami placu oraz ulic przyległych, będą musieli słono zapłacić, aby skorzystać z miejsc postojowych w SPP, ale również z parkingu rotacyjnego na pl. Orła Białego, przy bankach. I tak: pierwsze rozpoczęte 15 minut będzie kosztować 2,50 zł, a za każde kolejne rozpoczęte 3 minuty – 0,50 zł.

– Dla tego terenu nie będą wydawane abonamenty parkingowe. Natomiast bilety oraz abonamenty Strefy Płatnego Parkowania wykupione w innych częściach miasta nie będą honorowane – przypomina Centrum Informacji Miasta.

Inne zasady parkowania mają dotyczyć osób zameldowanych (na pobyt stały lub czasowy) pod adresem: ul. Koński Kierat (12-17A), pl. Orła Białego (1-10) lub ul. Grodzka (9, 14, 16, 18, 20). Każda będzie mogła w biurze Strefy Płatnego Parkowania wykupić – jednak nie więcej niż jedną – „Kartę dojazdową Stare Miasto – parking”. Jej posiadaczy będzie obowiązywała preferencyjna wysokość zryczałtowanej opłaty parkingowej: półroczna ma kosztować 48 zł, a roczna – 96 zł.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Parkowanie w rejonie pl. Orła Białego - mimo tablic ostrzegawczych - przypomina wolo amerykankę: każdy parkuje, jak chce. Jednak po styczniowym tzw. okresie przejściowym, kierowcy będą musieli się zastosować do nowych zasad parkowania i wzrostu cen biletów SPP.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Janusz
2020-01-16 19:55:43
To jest nasz szczeciński rynek i nie powinno tam być samochodów.
historia
2020-01-16 18:20:17
opowiem wam historie z zycia czlowieka. Najpierw ludzie chodzili. Potem jezdzili na bicykletach. Potem ktos wymyslil samochod inny zbudowal drogi i parkingi przy domach, lokalach dla ludzi aby mogli swobodnie dojechac do tych miejsc a teraz jakis kolek wymslil ze to co wczesniej bylo zrobione dla ogolu i dla wygody bedzie negowane i zabiera parkingi i nie pozwala dojezdzac samochodem. Mozesz wjechac ale zaplac jalmuzne. Dotyczy to nie tylko Szczecina i pl. Orla Bialego ale wszystkiego na czym mozna ograbic drugiego czlowieka. A ja mam was w d...pie z waszym placem, starym miastem i nie bedzie mnie tam tak jak z pewnoscia wielu innych ktorzy mogliby dojechac samochodem i cieszyc sie urokiem placu.
Ela
2020-01-16 15:28:29
Na Placu Orła Białego w ogóle nie powinno być żadnych samochodów
@jolka
2020-01-16 15:26:06
Nie każdy ma problemy z nadwagą, że nawet z Polic na Słoneczne musisz chodzić piechotą by dopiąć się w już nie najmniejszej kiecce.
Zwycięstwo.
2020-01-16 15:14:37
To zwycięstwo nas wszystkich. Wszystkich szczecinian. Brawa dla bezimiennych bohaterów - twórców tego rozwiązania na Pl. Orła Białego.
Mieszkanka
2020-01-16 14:09:26
łatwo jest szafować abonamentami. A co z mieszkańcami Staromłyńskiej, Tkackiej, którzy są jednymi z ofiar tego kataklizmu? Wskutek zamknięcia parkingu na Placu Orła Białego osoby przyjeżdzające w rejon Placu parkują właśnie na Staromłyńskiej i Tkackiej (zauważyłam też że na Łaziebnej również - mimo częstych akcji Straży Miejskiej). A my- mieszkańcy - co mamy zrobić? Nie akceptuję teorii centrum bez samochodów. My tam mieszkamy!! Zdarza mi się krążyć 40 minut w poszukiwaniu miejsca pod domem. Może czas na to , żeby w końcu Urbaniści, Planiści i Architekci przestali myśleć koncepcyjnie a zaczęli myśleć strategicznie i prorozwojowo dla tego obszaru Miasta. Nie każda z kamienic w tej okolicy ma parking podziemny. Parkingi wewnętrzne to też za mało. O parkingowcu mówiłam kiedyś w radio, kiedy wszyscy byli rozemocjonowani "fantastyczną" organizacją Placu wprowadzoną od 01.06. Cieszę się, że kolejna osoba o tym wspomina.
3 godziny w knajpie
2020-01-16 13:48:49
to dodatkowe 30zł. Lol! Idąc na obiad ze znajomymi/rodziną, wybiorę się gdziekolwiek indziej, bo wolę zaprosić jeszcze kogoś i mu zafundować obiad, niż płacić złodziejski podatek. Jakoś nie widzę nigdzie informacji, że mieszkańcy wymienionych posesji zapłacą za postój na mojej ulicy ekstra. Tym bardziej nie widzę informacji, że na mojej ulicy też będzie wydzielony parking dla mieszkańców, a innym od nich wara!
jolka
2020-01-16 12:51:11
Dajcie popcorn! Zapowiada się długie pokrzykiwanie wszelkiego rodzaju nieudaczników życiowych, którzy nie potrafią przejść kilku metrów, bo wszędzie muszą dojechać furą i usprawiedliwiając swoje lenistwo wymyślają jakieś bajki o upadających knajpach i lewactwie. Ruszyć tyłki, lenie śmierdzące! Od spaceru jeszcze nikt nie umarł! :)
asda
2020-01-16 12:36:41
Oby zabrali z tamtego miejsca te donice przy restauracji.W szczycie wjazd na Tkacką, objeżdżając kółko trwa jakieś 15 minut.
Porażka
2020-01-16 12:15:08
Na pl. Orła Białego w takiej postaci jak obecnie, nic się nie utrzyma. Firmy upadną, bo klienci nie mają gdzie zaparkować. Punkty gastronomiczne pewnie też nie utrzymają się. Rachunki w restauracjach nie są najniższe, nie wpada się tam na 15 min. i pewnie niewiele osób będzie miało ochotę dokładać do wizyty w restauracji 20-30 zł za parking. Miejsce umrze, a winni temu będą bezmyślni urzędnicy.
g Pra
2020-01-16 12:13:11
A ile uprzywilejowani mieszkańcy Specjalne Strefy zapłacą za parkowanie pod moim domem ?
odwołać
2020-01-16 11:14:24
W centrum Berlina godzina postoju kosztuje 1 euro. W samym centrum jest wiele miejsc gdzie za parkowanie nie trzeba płacić. Tutaj chcą równowartość 2,50 euro za godzinę parkowania. Złodziejstwo i zdzierstwo na mieszkańcach zarabiających 1/4 tego co Niemcy. Kiedy w końcu referendum w sprawie odwołania Krzystka ?
balu
2020-01-16 10:41:59
Był parking, był spokój, był porządek!. Lewactwo dopuszczone do rządzenia w mieście wymyśliło po swojemu! Pięknoduchy od cafe latte za pieniądze mamy, cieszą się, że auta zniknęły z placu, dokopali samochodziarzom! A prawda jest taka, że jak już popadają okoliczne punkty handlowe, usługowe to wykupi je" znany szczeciński restaurator-imperator" i parkowanie wróci:)))
@Blum
2020-01-16 10:15:32
Ryba psuje się od głowy.Władza tego Kraju każdego dnia pokazuje społeczeństwu gdzie ma "prawo" Nie dziw się więc że każda administracja władzy na każdym szczeblu ( niezależnie od opcji politycznej i wartościami jakimi się kierują ) robi dokładnie to samo a obywatela traktuje podmiotowo.Ale przecież publicznie przed kamerami łżą i mówią że w Polsce obowiązuje praworządność i podstawowe prawa są przestrzegane.Metoda PiSowskiej doktryny jest jasna i czytelna-mówić jedno, a robić zupełnie na odwrót.Propaganda i aparat dezinformacji mają lepszy jak za czasów PRL-u i Urbana.
Waldemar
2020-01-16 10:02:04
"Stare Miasto - parking" ?! wlaśnie tam nie powinno być aut!
gg
2020-01-16 09:58:17
Laweta tam powinna zasuwać, i w ogóle po całym mieście, i wywozić to towarzystwo na Hangarową. Zamiast tego wieśniaki z SM, w 99% przypadków wymyślą powód, dla którego nie usuną samochodu, albo przyjąd po kilku godzinach i stwierdzą, że nie ma auto, zalicozna kolejna udana interwencja i statystyki poszybują. To jest parodia. Jak był remont Bramy Portowej, to trzeba tm było zrobić parking pod ziemią i tyle. To samo powinno się zrobić teraz z Placem Orła Białego, zamiast przepieprzać kasę na jakieś zsopki i eksperymenty, zamknąć plac na 2 lata, zrobić porządny remont i parking pod ziemią, auta znikną, a Plac będzie miejscem dla ludzi.
Blum
2020-01-16 09:21:11
Jeśli ktoś nabył abonament na wszystkie strefy przed wprowadzeniem tych zmian i nie było zastrzeżenia o ograniczeniach to chyba może korzystać z niego do końca ważności. W innym przypadku prawo znowu zadziała wstecz.
Nareszcie
2020-01-16 09:12:42
Tylko czemu tak długo trzeba było czekać na zrobienie tam porządku?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA