Wtorek, 30 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Ośrodek pomoże niepełnosprawnym i ich rodzinom

Data publikacji: 17 sierpnia 2021 r. 15:17
Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia 2021 r. 16:20
Ośrodek pomoże niepełnosprawnym i ich rodzinom
W podpisaniu umowy uczestniczyli (od lewej) wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, skarbnik Szczecina Dorota Pudło - Żylińska oraz wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska. Foto: Damian Kryj/ZUW.  

Przy ul. Przyszłości w Szczecinie do końca przyszłego roku ma powstać Centrum Opiekuńczo - Mieszkalne. Pomoc i opiekę znajdą tam osoby niepełnosprawne, miejsc będzie dwadzieścia. To wspólna inicjatywa gminy Szczecin oraz polskiego rządu. Przedstawiciele obu stron w Urzędzie Wojewódzkim podpisali umowę na budowę i wyposażenie nowego miejsca.

- Takie centra są formą uzupełnienia systemu pomocy osobom niepełnosprawnym poprzez możliwość zamieszkania czy to dziennego, czy to całodobowego - mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - Jesteśmy winni osobom niepełnosprawnym pomocy udzielać. Kwota, która zostanie przekazana z budżetu państwa na budowę tego centrum, to 2 miliony 744 tysiące złotych.

Wiceprezydent Szczecin Krzysztof Soska wyjaśniał, że budowa centrum jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców - także na potrzeby rodziców osób chorych, często starzejących się i ciężko walczących o to, aby zapewnić przyszłość swoim niepełnosprawnym dorosłym dzieciom. Centrum będzie parterowym budynkiem pozbawionym architektonicznych utrudnień, tak, aby dobrze czuły się w nim osoby mające problemy z poruszaniem się.

- Najważniejsze jest to, że osoby tam mieszkające będą miały zapewnioną opiekę i funkcjonowanie w miarę samodzielne - dodawał Soska. - Plan jest taki, żeby na koniec przyszłego roku można było powiedzieć, że 20 miejsc w Szczecinie powstaje. Kilka miejsc będzie miało charakter wytchnieniowy, ponieważ jest bardzo duża potrzeba, aby dla bliskich, którzy opiekują się osobą niepełnosprawną, stworzyć możliwość tygodniowego, dwutygodniowego, miesięcznego odpoczynku, aby mogli wyjechać na wczasy albo zrobić cokolwiek, tylko móc przestać przez moment być w stu procentach zaangażowanymi w opiekę. 

Cała inwestycja ma kosztować ok. 5, może 5,5 miliona złotych. 

©℗

Alan Sasinowski

Cały artykuł w środowym „Kurierze Szczecińskim” i wydaniu cyfrowym z 18 sierpnia 2021 r.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Odp. do - pytam
2021-08-18 16:03:48
No to jako mieszkancy Szczecina odpowiadamy...!! Jaki z Wojewody "nie-rob" jak co jakis czas... cos Nowego robi i te Wasze stare buble poprawia !! Macie "szczescie" ze ten Wasz marszalek, Robi Sobie nowy Palac za te "minimum" 200 000 000 zlotych... !!
pytam
2021-08-18 13:03:13
Czy ten nierób Bogucki weźmie się wreszcie za robotę?
scwfv
2021-08-18 12:38:25
ale wziac sie za windykacje 200 mln w czynszach za zbilki to sie boja, najlepiej byc lumpem wielodzietnym: mieszkanie gratis, obiady w szkole , wyprawka, 500, lekarz darmo no bo ''bezrobotny'', przejazdy tramwajowe prawie gratis, zywnosc z kosciola bo potrzebujacy. normalny pracujacy zaplaci za wszystko, ale wielodzietny z bogiem na ustach najlepiej do ewy od popsutych torow, to mozna jeszcze gratis wystapic w tvp
rd
2021-08-18 08:45:20
Może jeszcze a zamieszkasz...
Kiedy pobudka ???
2021-08-17 16:37:09
No super wydajność ćwierć miliona na osobę wow!! , na to stać tylko nierząd PIS, szkoda ,że to wszystko za nasze wcześniej nam zabrane pieniądze...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA