piątek, 14 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Opóźni się przebudowa Teatru Polskiego

Opóźni się przebudowa Teatru Polskiego

Opóźni się przebudowa Teatru Polskiego
Data publikacji: 2019-03-29 16:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 1510 383254

Czas na przeprowadzenie przetargu dotyczącego modernizacji Teatru Polskiego w Szczecinie zostanie przedłużony - zapowiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Opozycja w sejmiku komentuje, że to opóźnienie jest "niepoważne".

- Jeżeli chodzi o Teatr Polski, ten montaż finansowy jest znacząco rozłożony w czasie - mówił Geblewicz podczas ostatniej sesji sejmiku. - Dokumentacja ma już swój wiek, bo przypomnę, że była kilka lat temu robiona a dopiero w ubiegłym roku otworzyła się możliwość sfinansowania funduszami unijnymi. Po zweryfikowaniu przez inżyniera kontraktu dokumentacji wykonawczej tego obiektu okazało się, że bardzo dużo część rozwiązań, które zostały przewidziane, albo jest w niezgodzie z panującymi przepisami, na przykład przeciwpożarowymi, które się cały czas zmieniają, albo wymagają nowego spojrzenia: LED-y zrewolucjonizowały wszystkie instalacje elektryczne, szczególnie w tego typu obiektach, w związku z tym musimy dokonać zmian, a to wydłuża czas na przeprowadzenie przetargu.

- Pan marszałek nie umiał odpowiednio przygotować inwestycji - skomentowała Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca klubu Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku zachodniopomorskim. - Inwestycja będzie opóźniona, a więc i mocno drożejąca

Zbigniew Bogucki, radny PiS, dodawał, że kwestie budżetowe były głosowane pod koniec stycznia.

- Czy wtedy tej gruntownej analizy przy planowaniu budżetu nie było? No chyba nie było - stwierdził. - Na Teatr Polski zabudżetowano 45 milionów, w tym 2 miliony środków województwa. A w marcu mówi się nam, że 33 miliony nie będą wykorzystane w tym roku. To zupełnie niepoważne.

Geblewicz i dyrektor Teatru Polskiego Adam Opatowicz umowę o dofinansowanie przebudowy podpisali w październiku ub. roku. Plany modernizacji zakładają, że w głównym trzonie budynku na drugim piętrze znajdą się pokoje gościnne z pomieszczeniami obsługującymi i salę klubową. Istniejąca główna sala teatralna stanie się wielofunkcyjną salą prób, z możliwością wykorzystania jej na bale, bankiety, kameralne spektakle.  W ramach rozbudowy powstanie zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło

W październiku zakładano, że przebudowa rozpocznie się na początku tego roku. ©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

szc
Co tam jakies teatry,spektalkle,kultura, -wazne ze jest 350 baniek na stadion na kilka tys osob dla prywatnej spolki akcyjnej i aquapark za drugie tyle, jak by te obie rzeczyy sie oplacaly to by prywatne firmy je zbudowaly,co tam ze torowiska stan tragiczny,tramwaje nie lepszy,drogi ,chodniki , na szczescie w teatrze czy filharmonii nie potrzeba setek ochroniarzy czy policjantow utrzymywanych z panstwowej kasy zeby widzowie sobie kuku nie zrobili,coz jaka arena taka widownia...
2019-03-31 19:13:24
Art
Z Gontynką nic.Tak samo jak z Dziewokliczem.Aha i jeszcze czasowo-jednak wieczną operą.Niektórzy twierdzą że miasto nam pięknieje,tylko nie wiadomo z której strony.Bo na pewno centrum to piękno nie dotyczy.
2019-03-31 16:01:25
Obs.ryver
".. Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca klubu Prawa i Sprawiedliwości " zawsze "wie lepiej"!!! A ja wiem, że mamy dobrego i zdolnego marszałka-teatr będzie zmodernizowany, mimo PiSdzielczego skamlania!
2019-03-30 13:18:00
sceptyk
Rozgrzebią skarpę, wszystko się obsunie i dupnie jak Zamek.
2019-03-30 12:33:06
Drążyć temat
W październiku 2018 r. (pięć miesięcy temu) marszałek i dyrektor teatru podpisują umowę o dofinansowanie inwestycji. W styczniu 2018 (dwa miesiące temu) przyjęty jest budżet województwa uwzględniający tę inwestycję. Nie wiedziano pięć miesięcy temu o tym, że projekt jest niezgodny z prawem (przepisami ppoż)? Jeśli wiedziano, to dlaczego tę umowę podpisano? Czy dopiero po październiku 2018 r. "LED-y zrewolucjonizowały wszystkie instalacje elektryczne"? Wygląda mi to na zaplanowaną, ukrytą pod nazwą tej inwestycji rezerwą finansowa marszałka. Ciekaw jestem bardzo, na co zostaną wydane "uwolnione" środki. Myślę, że marszałek już o tym wie. I pytanie najważniejsze - jak się mają planowane zmiany do unijnego dofinansowania projektu (opóźnienie)?
2019-03-30 06:36:54
i ona wie!!
Jak zwykle nasz pani W jad swój wylała w kronice jadowej TVP3 czyli tzw. Spięcie... pierwsza jest do takich celów powołana zapewne. A to dopiero początek jej działalności. Wszystko wie... kto zawinił itd.itp. Ma parcie...
2019-03-29 23:59:33
czerwony Szczecin
co z Gontynką ?
2019-03-29 16:22:14

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie