wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Opóźni się przebudowa Teatru Polskiego

Opóźni się przebudowa Teatru Polskiego

Opóźni się przebudowa Teatru Polskiego
Data publikacji: 2019-03-29 16:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 1276 383254

Czas na przeprowadzenie przetargu dotyczącego modernizacji Teatru Polskiego w Szczecinie zostanie przedłużony - zapowiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Opozycja w sejmiku komentuje, że to opóźnienie jest "niepoważne".

- Jeżeli chodzi o Teatr Polski, ten montaż finansowy jest znacząco rozłożony w czasie - mówił Geblewicz podczas ostatniej sesji sejmiku. - Dokumentacja ma już swój wiek, bo przypomnę, że była kilka lat temu robiona a dopiero w ubiegłym roku otworzyła się możliwość sfinansowania funduszami unijnymi. Po zweryfikowaniu przez inżyniera kontraktu dokumentacji wykonawczej tego obiektu okazało się, że bardzo dużo część rozwiązań, które zostały przewidziane, albo jest w niezgodzie z panującymi przepisami, na przykład przeciwpożarowymi, które się cały czas zmieniają, albo wymagają nowego spojrzenia: LED-y zrewolucjonizowały wszystkie instalacje elektryczne, szczególnie w tego typu obiektach, w związku z tym musimy dokonać zmian, a to wydłuża czas na przeprowadzenie przetargu.

- Pan marszałek nie umiał odpowiednio przygotować inwestycji - skomentowała Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca klubu Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku zachodniopomorskim. - Inwestycja będzie opóźniona, a więc i mocno drożejąca

Zbigniew Bogucki, radny PiS, dodawał, że kwestie budżetowe były głosowane pod koniec stycznia.

- Czy wtedy tej gruntownej analizy przy planowaniu budżetu nie było? No chyba nie było - stwierdził. - Na Teatr Polski zabudżetowano 45 milionów, w tym 2 miliony środków województwa. A w marcu mówi się nam, że 33 miliony nie będą wykorzystane w tym roku. To zupełnie niepoważne.

Geblewicz i dyrektor Teatru Polskiego Adam Opatowicz umowę o dofinansowanie przebudowy podpisali w październiku ub. roku. Plany modernizacji zakładają, że w głównym trzonie budynku na drugim piętrze znajdą się pokoje gościnne z pomieszczeniami obsługującymi i salę klubową. Istniejąca główna sala teatralna stanie się wielofunkcyjną salą prób, z możliwością wykorzystania jej na bale, bankiety, kameralne spektakle.  W ramach rozbudowy powstanie zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło

W październiku zakładano, że przebudowa rozpocznie się na początku tego roku. ©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

szc
Co tam jakies teatry,spektalkle,kultura, -wazne ze jest 350 baniek na stadion na kilka tys osob dla prywatnej spolki akcyjnej i aquapark za drugie tyle, jak by te obie rzeczyy sie oplacaly to by prywatne firmy je zbudowaly,co tam ze torowiska stan tragiczny,tramwaje nie lepszy,drogi ,chodniki , na szczescie w teatrze czy filharmonii nie potrzeba setek ochroniarzy czy policjantow utrzymywanych z panstwowej kasy zeby widzowie sobie kuku nie zrobili,coz jaka arena taka widownia...
2019-03-31 19:13:24
Art
Z Gontynką nic.Tak samo jak z Dziewokliczem.Aha i jeszcze czasowo-jednak wieczną operą.Niektórzy twierdzą że miasto nam pięknieje,tylko nie wiadomo z której strony.Bo na pewno centrum to piękno nie dotyczy.
2019-03-31 16:01:25
Obs.ryver
".. Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca klubu Prawa i Sprawiedliwości " zawsze "wie lepiej"!!! A ja wiem, że mamy dobrego i zdolnego marszałka-teatr będzie zmodernizowany, mimo PiSdzielczego skamlania!
2019-03-30 13:18:00
sceptyk
Rozgrzebią skarpę, wszystko się obsunie i dupnie jak Zamek.
2019-03-30 12:33:06
Drążyć temat
W październiku 2018 r. (pięć miesięcy temu) marszałek i dyrektor teatru podpisują umowę o dofinansowanie inwestycji. W styczniu 2018 (dwa miesiące temu) przyjęty jest budżet województwa uwzględniający tę inwestycję. Nie wiedziano pięć miesięcy temu o tym, że projekt jest niezgodny z prawem (przepisami ppoż)? Jeśli wiedziano, to dlaczego tę umowę podpisano? Czy dopiero po październiku 2018 r. "LED-y zrewolucjonizowały wszystkie instalacje elektryczne"? Wygląda mi to na zaplanowaną, ukrytą pod nazwą tej inwestycji rezerwą finansowa marszałka. Ciekaw jestem bardzo, na co zostaną wydane "uwolnione" środki. Myślę, że marszałek już o tym wie. I pytanie najważniejsze - jak się mają planowane zmiany do unijnego dofinansowania projektu (opóźnienie)?
2019-03-30 06:36:54
i ona wie!!
Jak zwykle nasz pani W jad swój wylała w kronice jadowej TVP3 czyli tzw. Spięcie... pierwsza jest do takich celów powołana zapewne. A to dopiero początek jej działalności. Wszystko wie... kto zawinił itd.itp. Ma parcie...
2019-03-29 23:59:33
czerwony Szczecin
co z Gontynką ?
2019-03-29 16:22:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie